15.10.201819:52
Nominácia na Investora roka 2018 | Fabrika Carron Phoenix v škótskom meste Falkirk má veľmi dlhú históriu. Vyrábali sa v nej kanóny, z ktorých výstrely duneli v napoleonskej bitke pri Waterloo. Neskôr sa zapísala ako producent červených telefónnych búdok a poštových schránok patriacich ku koloritu londýnskych ulíc.
Súčasný vlastník fabriky, švajčiarska spoločnosť Franke, v nej vyrába od 90. rokov minulého storočia kuchynské drezy. Tradičný škótsky podnik to však už má zrátané. Švajčiari sa v rámci optimalizačného programu rozhodli, že kompozitné drezy budú vyrábať už len na jednom mieste. Produkciu sťahujú do novopostaveného moderného závodu v slovenskom Strečne, ktorý si vyžiadal investíciu za štyridsaťdva miliónov švajčiarskych frankov, čo je v prepočte tridsaťsedem miliónov eur. Po nábehu na plný výkon má zamestnávať približne štyristo ľudí.
Za obeť centralizácie produkcie nepadá len škótska fabrika, ale postupne tiež výroba v Holandsku a Žiline.
Koncern Franke sa zaraďuje k popredným svetovým hráčom vo výrobe produktov súvisiacich s kuchyňami a varením. Do jeho portfólia patria okrem drezov aj odsávače pár, kuchynské batérie, kávovary, systémy na triedenie odpadu či ďalšie zariadenia pre gastropriemysel, ako sú chladničky, umývačky riadu i varné dosky.
Výrobný závod na Slovensku majú Švajčiari od roku 2007, keď ovládli žilinskú spoločnosť Benthor Drezy (bývalá divízia Považských chemických závodov – PCHZ) prostredníctvom akvizície jej vtedajšieho jediného francúzskeho vlastníka L’Européenne d’Eviers. Premenovali ju na Franke Slovakia a prakticky ihneď začali produkovať odlievané kameninové kuchynské drezy typu Fragranite. Tomuto druhu výroby sa na Slovensku venujú ako jediní.
Investor roka je ocenenie, ktoré týždenník TREND udeľuje v spolupráci s KPMG ako partnerom projektu. Päticu nominovaných zostavuje redakcia, o držiteľovi titulu rozhodujú hlasovaním takisto aj osobnosti hospodárskeho života z TREND Barometra a čitatelia TRENDU a TREND.sk.
Profily nominovaných uverejňujeme postupne od 16. augusta. Hlasovanie v 3. ročníku ankety bude spustené 17. októbra a skončí sa 30. októbra. Víťaza vyhlásime 6. novembra na slávnostnom večeri TREND TOP 2018.
„Naše drezy boli určené pre celý svet. O trhy sme sa delili so sesterskou firmou v Škótsku, ktorá vyrábala rovnaký produkt,“ približuje šéf slovenského Franke, holandský manažér Bart Doornkamp.
Franke Zdroj: Maňo Štrauch
Žilinský závod však mal hendikep. Pôvodné prenajaté priestory v areáli bývalých PCHZ boli nevyhovujúce z pohľadu produkcie aj logistiky, pretože sa vyrábalo v štvorposchodovej budove. Firma teda hľadala miesto na presťahovanie. Do väčšieho ju tlačil aj silnejúci dopyt po jej produktoch. Investičný zámer najskôr zabrzdila hospodárska a finančná kríza, ktorá dopyt utlmila. Po jej odznení sa karta opäť obrátila a Franke oprášilo staré plány. Dôvodom súčasnej expanzie sú dobré predajné výsledky a rastúci záujem o výrobky spoločnosti.
Fakty o investícii Franke
Zámer
Výstavba nového závodu na výrobu kompozitných kuchynských drezov
Parametre investície
37 miliónov eur
400 pracovných miest
Prínosy
Unikátna produkcia v rámci koncernu Franke s akcentom na automatizačné riešenia a s vlastným vývojom v novom inžiniersko-kompetenčnom centre
Bart Doornkamp, šéf spoločnosti Franke Zdroj: Maňo Štrauch
Slovenská exkluzivita
Nový slovenský závod Franke stojí necelých desať kilometrov od starého žilinského. Výstavbou na zelenej lúke v strečnianskom priemyselnom parku zabili Švajčiari dve muchy jednou ranou. Nielenže sa vymanili zo stiesnených priestorov v Žiline, ale našli i vhodné miesto, na ktoré v dohľadnom čase sústredia celú vlastnú produkciu kompozitných kuchynských drezov – odlievaných i lisovaných. Fragranitové drezy sa odlievajú z kamennej drviny a metylmetakrylátu (surovina na plexisklo), tektonitové sa vyrábajú lisovaním plastu – polyesteru vystuženého skleným vláknom.
Vo Franke zvažovali aj možnosť modernizácie svojej starej škótskej fabriky, no odradili ich vysoké investičné náklady na jej zveľadenie. Pri výbere jedinej lokality pre strešný závod na kompozitné drezy zavážila výkonnosť žilinskej prevádzky, nákladový aspekt i výhodná poloha Slovenska z hľadiska logistiky.
„Pre Strečno sme sa rozhodli preto, že nový závod sme chceli postaviť blízko Žiliny. Len tak sme boli schopní zachovať prenos know-how do novej, oveľa väčšej prevádzky,“ vysvetľuje B. Doornkamp, ktorý žije ostatných trinásť rokov na Slovensku a tuzemské Franke riadi od roku 2009.
Výstavba strečnianskej prevádzky sa diala ruka v ruke so zatvorením výrobných fabrík koncernu v škótskom Falkirku (odlievané fragranitové drezy) a holandskom Brunssume (lisované tektonitové drezy). Dohromady v nich zaniká približne tristo pracovných miest.
V Škótsku sa bude v istej miere vyrábať ešte do konca roka, v Holandsku to bude závisieť od dopytu po tektonitových drezoch. Na plné obrátky zatiaľ beží žilinský závod. Vo výrobe odlievaných drezov v ňom zostáva pracovať približne šesťdesiat ľudí, termín zatvorenia ešte nie je definitívne stanovený.
Vizitka Franke Slovakia (tis. €)
Pozn.: Tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb PRAMEŇ: Register účtovných závierok
Na obzore ďalšia expanzia
Celková plocha novej hlavnej budovy Franke v Strečne predstavuje osemnásťtisíc štvorcových metrov. Investícia zahŕňa tiež administratívnu časť, infraštruktúru budovy a dva menšie samostatné sklady surovín. Prvý drez v rámci testovacej prevádzky v nových priestoroch vyrobili vlani v novembri, na plné obrátky by mala fabrika bežať do konca roka 2019.
Franke obsluhuje drezmi zo Strečna celý svet. Tradične silná je západná Európa, ale najväčší nárast dopytu firma cíti v strednej a východnej Európe. Kľúčovými trhmi sú pre ňu Nemecko, Francúzsko a Spojené štáty.
V žilinskej fabrike Franke odliali vlani dvestoštyridsaťtisíc kameninových drezov, čo bolo maximum v histórii tuzemskej dcéry. Kapacita produkcie v Strečne po transfere všetkých technologických zariadení stúpne na 1,2 milióna drezov ročne, čo bude podstatný nárast oproti doterajším slovenským pomerom.
Franke Zdroj: Maňo Štrauch
Ani to však zrejme nebude postačovať. „Trend na trhu sa jasne posúva smerom ku kompozitným drezom, čo sa odráža v náraste dopytu po našich výrobkoch o dvojciferné percentá,“ uvádza výkonný šéf koncernu Franke Patrik Wohlhauser. Priaznivý trhový vývoj sa v posledných rokoch ukazuje aj na tržbách slovenského Franke. Zatiaľ čo v roku 2014 dosiahli niečo nad sedem miliónov eur, vlani to bolo viac ako desať a pol milióna eur.
Rast záujmu o kompozitné drezy môže spôsobiť rozširovanie výrobných priestorov v Strečne, a to už v horizonte nasledujúcich troch rokov. „Pravdepodobne však nebudeme rozširovať výrobné portfólio,“ odhaduje riaditeľ Franke Slovakia. Švajčiari majú na Považí priestor na expanziu, na vlastnom pozemku môžu pristaviť k hlavnej budove ďalšiu časť.