4. Zamestnávanie po päťdesiatke
Starnutie populácie a predlžovanie veku odchodu do dôchodku otvára nové témy v zamestnávaní ľudí starších ako päťdesiat rokov. „Zamestnávatelia hľadajú budúcich pracovníkov najmä v kategórii 24- až 35-ročných,“ upozorňuje riaditeľka kariérneho portálu Profesia.sk Ivana Molnárová. O päťdesiatnikov a starších je záujem sotva polovičný, hoci ide o generáciu, ktorá je podľa prieskumov medzi slovenskými a českými firmami vnímaná ako stabilná a spoľahlivá pracovná sila.
„Spájame týchto ľudí s firmami a narážame pritom na predsudky, čo zvládnu a nezvládnu,“ hovorí P. Dosedla. Vo výrobe im môže chýbať fyzická sila a výdrž, v oblasti technológií znížená schopnosť učiť sa nové veci. „Budúcnosť je vo flexibilite a v tomto prípade to znamená hľadať iné druhy úväzkov, deliť ich a skladať, pokrývať jedno pracovné miesto viacerými ľuďmi,“ dodáva.
5. Odvodové úľavy i podpora mobility
Priaznivý vývoj ekonomiky odbremenil úrady práce od administratívy, ktorá súvisela s nezamestnanými mladými ľuďmi. „Intenzívne sa pripravujeme na novú výzvu, ktorou sú päťdesiatnici. Plánujeme, aj za prostriedky z eurofondov, rekvalifikovať mladých ľudí zo zlých profesií na tie, o ktoré je záujem, a rovnako by sme chceli postupovať aj pri rekvalifikácii 50- a viacročných nezamestnaných, aby boli pripravení na Priemysel 4.0 a aktuálne požiadavky zamestnávateľov,“ vyhlásil na konferencii generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.
Päťdesiatnici, v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami, podľa neho ubúdajú z evidencie nezamestnaných najpomalším tempom. Bez práce je dnes zhruba 60-tisíc ľudí nad 50 rokov, z toho polovica dlhšie ako dva roky. Starnutie populácie a zhoršovanie podielu ekonomicky aktívnych ľudí na jedného dôchodcu predstavuje pre štát ďalší tlak na zapojenie starších ľudí do zamestnania.
Aktuálne úrady priznávajú firmám zamestnávajúcim ľudí nad päťdesiat rokov odvodovú úľavu a podobne ako v prípade ostatných kategórií podporujú ich mobilitu príspevkami na dopravu a presťahovanie.
6. Technológie v službách HR manažérov
Rýchlosť zmien zvyšuje tlak na vzdelávanie ľudí. „Ak sa dnes niečo naučíte, do piatich rokov to stratí polovicu svojej hodnoty,“ hovorí Even Bolstadt z HR Norge. Firmy preto v snahe zrýchliť vzdelávanie zamestnancov a skrátiť čas, keď sú mimo práce, siahajú po moderných technológiách.
Budúcnosťou vzdelávania je podľa šéfa oddelenia ľudských zdrojov Penta Investments Branislava Hunčíka gamifikácia a rozšírená realita. Aj na slovenskom trhu už viaceré firmy predávajú softvér so špeciálnymi okuliarmi pre virtuálnu realitu, ktoré simulujú reálne pracovné prostredie vo výrobe a pohyb a úkony zamestnanca pri práci.
Technológie budú v oblasti ľudských zdrojov odvádzať čoraz väčší kus práce, napríklad chatboty v oblasti onboardingu, softvér na automatické spracovanie životopisov a ich párovanie s pracovnými pozíciami v oblasti vyhľadávania nových zamestnancov a talentov či analytické nástroje na rozoznávanie emócií ľudí v procese náboru, vzdelávania či nastavovania systému odmeňovania.
7. Nová náplň personalistov
Technologické zmeny a nástup algoritmov poháňaných čoraz dokonalejšou umelou inteligenciou menia aj náplň práce personalistov. Rutinné činnosti preberajú počítače a vďaka ich pomoci dokáže rovnaký objem práce zvládnuť menej ľudí.
„Z oblasti ľudských zdrojov sa stáva medzidisciplinárny odbor, od personalistu sa dnes očakáva, že bude aj interný komunikátor, šikovný marketér a bude zdatný v oblasti IT. Tento trend sa bude ďalej prehlbovať,“ uzatvára riaditeľ ľudských zdrojov Marek Bobák zo SSE-Distribúcia.