Českí absolventi zdatnejší

Vstupná prehliadka na miestnej klinike stojí od 40 eur. Za cielenú konzultáciu si dopláca pacient 25 eur. Za plombu od 62 do 140 eur. Zložitejšie zákroky môžu vyjsť aj na stovky eur. Ak sa pacient dvakrát do roka dostaví na preventívnu prehliadku, ktorá stojí 22 eur, a tiež na dentálnu hygienu, ktorá môže prekročiť desiatky eur, dostáva päťročnú záruku.

Na internetových fórach, kde pacienti hodnotia zdravotníkov, sú na Dental Schill Clinic prevažne pozitívne ohlasy. Kritika sa zväčša opiera o to, že tam pracujú príliš mladí lekári. A. Schill priznáva, že siaha hlavne po absolventoch lekárskych fakúlt. Veľa iných možností vraj nemá, keďže skúsených stomatológov je vo všeobecnosti málo. Ako vraví, veľmi cítiť rozdiel medzi slovenskými a českými absolventmi. Tí, ktorí študovali u susedov, sú lepšie pripravení. „Mali sme tu študenta z Bratislavy, ktorý nám hovoril, že také prístroje, aké vidí u nás, na škole nikdy v život nevidel,“ hovorí Š. Schill.

Schill Dental Clinic: nemajú zmluvy s poisťovňami, aj tak im pribúdajú tisíce pacientov

Alexander Schill Zdroj: Maňo Štrauch

Primár prízvukuje, že žiadneho z absolventov ku klientovi nepustí skôr, kým si on sám nie je ochotný sadnúť mu do kresla. Každý nový zubár najskôr musí prejsť ich vzdelávacím programom. Na začiatku len asistuje staršiemu kolegovi, potom mu pridelia vlastnú ambulanciu. Tam najskôr trénuje na kamarátoch a známych, ktorých ošetruje bezplatne. Až keď vidia, že robí naozaj kvalitne a vie sa sám rozhodovať, aký postup zvoliť, púšťajú ho k platiacim pacientom.

Členov rodiny Schillovcov však ošetrovať nebudú nikdy. Nie preto, že by im A. Schill neveril, ale preto, že sa to podľa neho nepatrí. O zuby svojej rodiny sa stará sám. Aj svoj prvý implantát robil otcovi. „Nebál som sa. Ani keď som sa ho spýtal, na čom si to predtým trénoval, a povedal mi, že na prasacích čeľustiach,“ spomína Š. Schill. Dnes sa jeho syn špecializuje hlavne na chirurgické stomatologické zákroky.

Kedysi diplomat, dnes správca pohľadávok

Napriek tomu, že ošetrenie na Schill Dental Clinic nie je žiadna lacná záležitosť, podľa Schillovcov nemajú len bonitnú klientelu. Dokonca hovoria, že tá tvorí len veľmi malú časť. „Chodia k nám bežní ľudia. Pokojne aj dôchodcovia, učitelia. Proste ľudia, ktorých bežne stretávate na ulici či v električke,“ tvrdí A. Schill.

V miestnej klinike sa platí bankovým prevodom, nie hotovosťou. Občas sa tak stane, že niekto „pozabudne“ uhradiť účet. Zaujímavosťou je, že zväčša sú to skôr bohatší ľudia. Vtedy nastupuje na scénu najstarší a najskúsenejší z rodiny, Š. Schill. O svojej pozícii na klinike vtipkuje, že je tam „dievča pre všetko“. Reálne hlavne sleduje platobnú disciplínu klientov a vymáha pohľadávky. „Roky som pôsobil v úradníckej sfére, tak by som povedal, že mám celkom aj cit na takéto veci – zmluvy a podobne,“ hovorí. Š. Schill, ktorý v minulosti pôsobil ako podpredseda Štatistického úradu SR. Pri prístupových rokovaniach s Európskou úniou bol vedúcim vyjednávacieho tímu v kapitole štatistika. Potom sa stal slovenským veľvyslancom vo Švajčiarsku.

To nie je tak, že sa rozhodnete byť nezmluvný. Poisťovňa vám dá limit a hotovo. Ak vám ho vôbec dá

Svoje dnešné poslanie v rodinnej firme nevníma ako nevďačnú či nepríjemnú robotu. Opäť žartuje, že má z toho zábavu. A vraj sa mu v tom celkom darí. „Keď na tom systematicky pracujete, dá sa to zvládnuť. Dlžníkom najskôr telefonujem, aby som im pripomenul, že majú u nás nezaplatenú faktúru. Ak ju napriek tomu neuhradia, posielam im list s upozornením. Keď nezareagujú ani na druhú výzvu, posielame to právnikom,“ opisuje Š. Schill. Väčšina neplatičov sa podľa neho po prvom liste zväčša spamätá a zaplatí.

Schill Dental Clinic: nemajú zmluvy s poisťovňami, aj tak im pribúdajú tisíce pacientov

Schill Dental Clinic Zdroj: Maňo Štrauch

Primár A. Schill dodáva, že majú nezaplatené faktúry asi za 100-tisíc až 120-tisíc eur. Ak by sa ich splatnosť „iba“ posúvala v čase, nebol by to vraj až taký problém. Ten nastáva hlavne vtedy, keď sa dlhy kopia a nikto ich neplatí. Napriek neplatičom to vyzerá, že klinikám sa darí. Hlavne tým slovenským. Žilinská vlani zarobila 195-tisíc eur a bratislavská vyše 795-tisíc. Pražská klinika vykazuje len mierny zisk, čo môže byť spôsobené napríklad nižším počtom zubárskych kresiel. Momentálne ich je tam päť, no čoskoro by sa mali rozrásť na 14. Na jeseň plánujú otvoriť nové priestory pražskej kliniky na Pankráci.

Spoločník nikdy viac

A. Schillovi sa podľa vlastných slov ťažko hodnotí, či sú v porovnaní s konkurenciou úspešnejší. Skôr vidí to, že ziskovosť im pre vysoké náklady klesá. Najmä po tom, ako štát zrušil strop na platenie zdravotných odvodov a zmenil podmienky odpisovania majetku. „Mám taký dojem, že niekedy je podnikateľ braný ako triedny nepriateľ. Nie ako človek, ktorý dáva iným prácu, ale ako dojná krava,“ hodnotí podnikateľské podmienky na Slovensku majiteľ Schill Dental Clinic.

Zisk zväčša využívajú na ďalšie investície. Napríklad na kúpu zdravotníckej techniky či modernizáciu kliník. Úplne nové zdravotnícke zariadenie budujú v Košiciach. A. Schill je jediným konateľom všetkých spoločností. Spoločníkov mal len raz, v Schill Dental Clinic Žilina, aj to len na krátko. „So spoločníkom sme sa nepohodli, tak som ho vyplatil. Vtedy som si povedal – nikdy viac.“

Vie si majiteľ siete polikliník predstaviť, že raz preberú opraty na klinikách jeho deti? Dve staršie vraj o tom majú tendenciu rozmýšľať. V rámci letnej brigády už na klinike aj začali pomáhať. Majú tak možnosť pozorovať, ako biznis reálne funguje, a zodpovedne sa rozhodnúť, či chcú byť v budúcnosti jeho súčasťou. 

Odborná spolupráca na seriáli Rodinné firmy: