Vydarený fotomobil
Galaxy S9+ je po Note 8 druhý smartfón od Samsungu, ktorý je vybavený duálnym fotoaparátom. Majú toho veľa spoločného, napríklad rozlíšenie 12 Mpix, optickú stabilizáciu alebo dynamicky zaostrené zábery. Teda bokeh efekt. Ten aj tu funguje veľmi dobre. Závisí od scény a stane sa, že občas napríklad pri portréte časť vlasov na hlave rozmaže. Ale inak je tento softvérový bokeh najlepší, s akým sme sa stretli. Nemali sme možnosť ho porovnať len s Pixel 2 XL, ktorý má byť v tejto oblasti tiež silný konkurent.
Novinka má oproti súrodencovi niekoľko zdokonalení. Presnejšie – má širšie možnosti použitia. Tou prvou je variabilná clona f/1.5 a f/2.4. Svetelnosť sa nastavuje automaticky a len v šere sníma s menšou clonou. V manuálnom režime nazvanom Pro sa medzi clonami dá prepínať ručne. Nastavovať sa tam dá aj ISO, vyváženie bielej či expozičný čas. Medzi režimami fotoaparátu sa jednoducho prepína posunom prsta vertikálne, prepnutie na prednú kameru zas horizontálne.
S9+ sa o kúsok posunul
Novinkou v S9+ je podpora nahrávania 4K videa rýchlosťou 60 fps, čo je medzi mobilmi stále veľká rarita. Konečne sa dá video z jarnej dovolenky na novom 4K televízore pozerať naplno. No je v tom malý háčik. Pri tomto režime sa vypína optická stabilizácia a aj optické priblíženie. Po prepnutí na 30 fps to už funguje. Nie je to zásadná chyba, len s tým treba počítať. Predný 8 Mpix fotoaparát so svetelnosťou f/1.7 vie automaticky zaostrovať. A to sú stále špičkové hodnoty.
Kvalita záberov je ukážková. Už vlaňajší Galaxy S8+ a hlavne Note 8 fotia perfektne. S9+ sa ešte o kúsok posunul. Hlavne pri horších svetelných podmienkach vie zachytiť dostatok detailov aj bez obrovského šumu. Pri tých pár slnečných marcových dňoch sme vyskúšali aj detail na prvé kvety a aj časozberné video. Za posledné mesiace sme mali možnosť vyskúšať viacero perfektných fotoaparátov v mobiloch, napríklad u Huawei Mate 10 Pro, iPhone X alebo Sony Xperia XZ Premium. V niektorých parametroch sa Galaxy S9+ vyrovnajú, možno aj mierne predbehnú. Ale v celkovej kvalite fotografií, videa a ovládania je naším momentálnym favoritom práve novinka od Samsungu.
S fotoaparátom sa viažu ešte dve novinky, ktoré by sme však nazvali, že sú skôr do počtu. Prvou sú takzvané Emotikony AR. Teda samsungová verzia animoji, ktoré uviedol Apple pri iPhone X.
Emotikona AR. Podoba nie je ideálna, ale aj tak zabaví. Zdroj: Marián Biel
V Galaxy S9+ sa nemusia používať len 3D tváre rôznych postavičiek či zvierat, dá sa vytvoriť aj vlastná. Z portrétu systém vytvorí animovanú postavičku používateľa, veľmi podobnú tým z hry The Sim. Skúsili sme to viackrát, ale podobnosť je otázna a aj reakcie na grimasy boli raz presné, inokedy nie. Pre mladšiu instagramovú generáciu možno milý doplnok, no masové využitie tomu neveštíme.
Podobne ako asistentke s umelou inteligenciou Bixby. Premiéru mala už vlani a aj Galaxy S9+ má samostatné hardvérové tlačidlo na jej spustenie. Pribudli funkcie rozoznávania predmetov pri fotografovaní alebo živý preklad pri nasnímaní textu v cudzom jazyku. Všetko sú to funkcie, ktoré už Google ponúka nejaký ten rok. Priamym porovnaním sme však zistili, že ich robí presnejšie a spoľahlivejšie.
Batéria s kapacitou 3 500 mAh je v danej triede štandard. Rovnako ako aj reálna výdrž jeden deň plnohodnotného používania mobilu. Nabíjaniu každú noc sa nevyhnete. Niekedy bude ostávať 10, inokedy aj 25 percent batérie. Siahnuť po externej batérii sme museli len raz, keď sme počas testovania urobili viac ako hodinu videa. Poteší rýchle nabíjanie, hlavne prvej polovice batérie. Za polhodinu sme sa dostali z päť na 43 percent. Vzhľadom na výbavu zariadenia, považujeme výdrž za dostačujúcu.