Medziročný rozdiel je na prvý pohľad nejestvujúci. Ale po pár dňoch používania sa začnú ukazovať malé zlepšenia. Niektoré praktickejšie, iné skôr do počtu. No hlavným problémom je, že Galaxy S9+ až tak neprekvapí. A my, rozmaznaní technologickí nadšenci, to zvykneme od smartfónov za tisícku vyžadovať. Pre ostatných používateľov s nohami na zemi je to však špičkový mobil, pri ktorom sa negatíva musia hľadať ako ihla v kope sena. No pár ihiel sa vždy nájde.
V podstate si stačí prečítať minuloročnú recenziu Galaxy S8+ a budete mať veľmi dobý prehľad o tom, čo tento rok Samsung predstavil. Veľa veci je rovnakých, pár podobných. Ale, samozrejme, našli sme aj nové funkcie a vlastnosti. Čo je teda rovnaké?
Navonok len pár inovácií
V prvom rade dizajn. Subjektívne elegantný kúsok so zaoblenými rohmi a zakriveným obrovským displejom ostal takmer úplne totožný. Bavíme sa doslova o polmilimetrových rozdieloch a nabratí 16 gramov. Rozloženie tlačidiel je tiež úplne rovnaké. Teda hlavný vypínač na pravej hrane a ovládač hlasitosti a tlačidlo pre Bixby na ľavej. Máme tu však dve zmeny. Mriežka reproduktora na spodnej hrane je už jednoliata, nie sú to štyri dierky. Druhá je zjavná a vlastne je to najjednoduchší spôsob, ako okamžite odlíšiť ôsmu a deviatku generáciu smartfónov Galaxy S.
Zdroj: Samsung
S9 aj S9+ majú čítačku odtlačkov presne uprostred zadnej časti pod objektívom fotoaparátu. Používatelia sa pri S8+ aj Note 8 sťažovali, že nevycentrovaná čítačka spôsobuje opakujúce sa zamazanie objektívu od šmátrajúceho prsta. Naša skúsenosť je, že sme si na to po nejakom čase zvykli. Po prechode na Galaxy S9+ sme si museli zvykať znova a prvé dni sme aj tak ukazovák veľmi často kládli na objektív. No vycentrované uloženie minimálne vyzerá krajšie. Navyše sme po čase prešli na iný druh identifikácie.
Predošlé modely Galaxy S vedeli rozoznať okrem odtlačku prsta aj tvár používateľa. Alebo S8 či Note 8 vedeli skenovať očné dúhovky. Fungovalo to pomerne spoľahlivo, ale pomalšie ako pri odtlačkoch. Galaxy S9+ tieto dve formy zlúčil do jednej. A aj ich trochu zrýchlil. Takže stačí mobil zobudiť hardvérovým tlačidlom na boku alebo softvérovým na displeji a na mobil sa pozrieť. V šere sa aktivuje infračervený snímač očí, pri dostatku svetla aj skener tváre. Trvá to zlomok sekundy.
Spomínaná mriežka reproduktora nie je len dizajnová zmena. Konečne sme sa dočkali stereo reproduktorov aj v rodine Galaxy S. Stále však platí, že väčšina používateľov na počúvanie hudby alebo hranie hier zvolí slúchadlá. Klasický 3,5 mm jack konektor našťastie nechýba. Ale občas na krátke video stačí aj reproduktor. Teraz už s dostatočným výkonom a aj priestorovým zvukom. Bez zmien je aj displej. Úžasný bol pri predchodcovi, rovnako úžasný je aj v Galaxy S9+. Super Amoled s QHD+ rozlíšením a podporou HDR, radosť pozerať. Benefity tohto displeja je krásne vidieť napríklad pri HDR videu s ohňostrojom. Perfektná čierna noc na pozadí a vybuchujúce petardy majú výrazné, ale stále verné farby. Pri explóziách vďaka HDR až takmer oslepujú. Pochváliť môžeme aj priamu viditeľnosť na slnečnom svetle. Momentálne tak považujeme obrazovku Galaxy S9+ za najlepší mobilný displej na trhu.
Dva dizajnové prvky nám však prekážali a prekážajú. Zakrivenie displeja vyzerá efektne. Avšak stále sa stáva, že pri bežnom chytení mobilu, hoci len bruškom prsta, sa displej aktivuje. Môže to viesť k nemilým prekvapeniam. Druhým je povrchová úprava. Celé zariadenie je prakticky kus skla. Extrémne šmykľavého skla. Našťastie pomôže vhodný kryt alebo obal.
Zdroj: Marián Biel
Ešte pomalšie video
Čo je nové vnútri? Hlavne nová generácia čipsetu s procesorom Exynos 9810 a 6 GB operačnej pamäte. V angličtine je na to vhodný výraz – overkill. Slovenský ekvivalent by mohol byť – výkonnostný trhač asfaltu. Po novom je na výber aj verzia s 256 GB internej pamäte. Cena však potom stúpne o sto eur. Pritom S9+ podporuje aj pamäťovú kartu. Je už na každom, či sa rozhodne pre externú alebo internú možnosť. Na porovnanie, rýchla microSD karta s kapacitou 128 GB sa predáva za približne 50 eur. Ale v dobe cloudu mnohým môže stačiť už aj tých základných 64 GB. Len treba mať na pamäti, že používateľsky dostupných je po zapnutí zhruba 51 GB. A tiež, že Galaxy S9+ vie robiť takzvané dynamicky zaostrené zábery, ktoré majú pokojne aj 6 MB. Alebo vie ukladať fotografie vo formáte RAW a tie sú ešte väčšie. Prípadne 15-sekundové super spomalené video má 22 MB a 4K 60fps video v rovnakej dĺžke spotrebuje až 83 MB.
Keď sme už pri spomalených videách a procesore – oboje spolu súvisí. Nový Exynos už zvláda video s rýchlosťou až 960 záberov za sekundu v HD (1 280 x 720 px) rozlíšení. Teda rovnaké ako vlaňajšie Xperie XZ1. Super spomalené video v Galaxy S9+ má však jednu praktickú výhodu. V automatickom režime sa uprostred obrazovky objaví štvorec a ak pri spustení nahrávania systém v tejto oblasti deteguje pohyb, automaticky začne snímať spomalene. Nie je teda potrebné presne sa trafiť do toho krátkeho okamihu výskoku mačky za hračkou. Funguje to pomerne spoľahlivo. Ale tak pri Xperiách, ako aj pri Galaxy S9+ nahrávanie spomaleného videa si vyžaduje veľmi dobré osvetlenie. Ideálne prirodzené, pretože všakovaké žiarovky vo videu veľmi nepríjemne blikajú. Super spomalené video je jednou z noviniek, ktoré fungujú len na deviatej generácii týchto mobilov.
Je to len jedna z množstva funkcií, ktoré zlepšený fotoaparát prináša a umožňuje sa kreatívnym ľudom dosýta vyšantiť. Samozrejme, veľmi dobre funguje aj pre tých, ktorí nikdy nič iné ako automatický režim nepoužijú.