Keď vlani poisťovňa NN Slovensko zaviedla do praxe štvordňový pracovný týždeň, mala to byť prvá lastovička prechodu mnohých firiem na flexibilné využívanie pracovného fondu.
Okrem toho, že tento spôsob začínajú čoraz častejšie využívať firmy vo vyspelých krajinách, pandémia výrazne pomohla zmeniť strnulé zmýšľanie mnohých manažérov. Napriek tomu poisťovňa ostala osamotená. Práve naopak, ešte aj ponuka práce na skrátený úväzok v ostatnom čase zreteľne klesla.
Nové formy
Pracovať štyri dni v týždni je pomerne málo využívaná forma. Skrátené úväzky využíva skôr nevýrobný sektor či retail, čiastočne by to mohla byť aj verejná správa, objasňuje pre TREND odborník personálnej agentúry Grafton Branislav Jančuška. Napríklad zamestnanci spoločnosti Amazon pracujú len štyri dni v týždni po desať hodín, čiže fond pracovného času majú celkovo rovnaký.
„V rámci korony a krízy na Ukrajine, ako aj nedostatku čipov sa však i v priemysle začína skracovať pracovný týždeň, no ľudí posielajú domov v dôsledku prekážok v práci zo strany zamestnávateľa,“ dodáva B. Jančuška.
Tieto prekážky však majú zamestnanci hradené. Zamestnávatelia ich majú refundované v rámci štátnej schémy podpory zamestnanosti, aby sa predišlo zbytočnému prepúšťaniu a nárastu nezamestnanosti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?