Vedeli to už naši predkovia: Ako si kto večer ustelie, tak sa ráno zobudí. Môžete si to vyložiť aj symbolicky v inom význame, ale my máme na mysli základ kvalitného spánku – a tou je dobrá posteľ. Antibakteriálne a antialergické matrace, pamäťová pena, poťahy z ovčej vlny alebo výplň z dutého vlákna sú už klasika. Level 21. storočia je smart posteľ.


Ukážkou, čo to znamená, je posteľ Sleep Number 360, ktorú na nedávnom technologickom veľtrhu CES v Las Vegas predstavila americká firma Select Comfort. Sebavedome tvrdí, že jej výrobok „zmení to, čo by mali ľudia očakávať od postele“. Svoje technologické a biometrické inovácie zastrešuje pojmom Sleep­IQ, ktorý zrejme netreba prekladať.


O čo konkrétne ide? Po prvé, matrac sa v reálnom čase prispôsobuje zmenám polohy každej z dvojice ležiacich a spiacich osôb (ide o manželskú posteľ). Používa pritom systém vzduchových komôr, čo má fungovať ešte lepšie ako tradičná pamäťová pena. V posteli by teda vaše telo, chrbát či žalúdok mali mať vždy optimálny komfort pre dobrý odpočinok.


Smart posteľ tiež zabraňuje chrápaniu. Ak ho zaregistruje, spustí akciu. Ak napríklad dotyčný leží na chrbte, automaticky pomocou roštu s tichým elektrickým motorčekom zdvihne hornú časť tela. Do sedempercentného uhla, čo by vo väčšine prípadov – ak chrápanie nesignalizuje zdravotný problém – malo stačiť.


Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok


Sleep Number 360 /4 Zdroj: Select Comfort

Užitočne vyzerá aj ďalšia súčasť smart pos­tele. Výskumy naznačujú, že ľudia rýchlejšie zaspia, keď majú teplé nohy (čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti). Spodná časť postele preto obsahuje elektrický ohrievač, ktorý chodidlá rýchlo uvedie do požadovaného stavu.


Navyše, senzory zabudované v smart posteli poskytujú komplexné dáta pre analýzu spánku – koľko ste spali, ako veľmi ste sa prehadzovali, aký ste mali srdcový tep či frekvenciu dýchania. Systém sa tak naučí rozoznávať vaše spánkové rytmy a cykly. Hodí sa to napríklad pri vstávaní. Zobudí vás uprostred ľahkej fázy spánku, keď je otváranie očí najmenej bolestivé...


 

Túžba ľudí po kvalitnom spánku je pre firmy veľká obchodná príležitosť. Prichádzajú so stále novými inováciami, pomocníkmi a riešeniami. Je ich už toľko (a ďalšie budú ešte pribúdať), že sa pre ne začína používať označenie sleeptech. Okrem smart postelí tento technologický subsegment reprezentujú spánkové trackery, inteligentné lampy na zaspávanie i budenie či špeciálne oblečenie na efektívny odpočinok. Pozbierali sme pre vás zopár zaujímavých tipov z januárovej lasvegaskej výstavy CES.

Spi, dieťatko, spi

Kvalitu spánku ľudí v určitej etape ich života veľmi ovplyvňuje aj ďalší faktor – deti. Od narodenia až po tínedžerský vek si vyžadujú trocha iný prístup ako pri dospelých. Potrebujú spať viac, zbytočne neponocovať a mať pritom ten najlepší komfort.


 

O pohodlie tých najmenších sa postará smart kolíska, ako napríklad CloudTot. Ak sa bábätko dvanásť sekúnd ani máličko nepohne, vyšle signál rodičom, prípadne dieťatko jemne štuchne. Avizuje tiež preplnenú plienku, lebo monitoruje povrch matraca pod telíčkom. Zaujímavo znie funkcia Baby DJ – smart postieľka vie prehrávať takzvaný biely šum. Monotónny zvuk vysávača, tečúcej vody alebo umývačky riadu pomáha bábätko „učičíkať“.


 
Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

Stolné hodiny Remi Zdroj: Remi

 

Väčším deťom môže lepší spánok priniesť Dozer. Je to vlastne spánkový tracker a hudobný prehrávač – v plyšovej ovečke. Materiál postavičky je, pravdaže, antialergický a antibakteriálny, hudba je starostlivo vybratá na účely zaspávania a spania, žiadny metal ani techno. Stačí sa len pritúliť a vstup do ríše Morfea je zaručený. Dozer, ako pripomína výrobca, nie je len pre deti, ale aj pre dospelých.


 

Obdobné funkcie ako Dozer majú aj stolné smart hodiny Remi. Kombinujú v sebe nočné svetlo, baby monitor, spánkový tracker, detskú vysielačku a prehrávač hudby. Okrem toho, na oválnom tele zariadenia sa pomocou diód zobrazuje „tvár“ (oči a ústa), ktorej výraz má dieťaťu napríklad indikovať, že je čas ísť do postieľky.


 

Budúcnosť je už o robotoch. Aj keď spánkových gadžetov pribúda, svoj nočný režim si ešte stále manažujeme sami. Ale možno nie nadlho. Úlohu uspávača a budiča zrejme časom u niektorých jedincov prevezmú roboty – spoločníci. Drobná ochutnávka: rodinný robot Buddy má zastať všetky úlohy v domácnosti. Postráži byt alebo dom, keď sú jeho obyvatelia v práci alebo v škole. Deťom pomôže s úlohami, mamičke nájde recept na prípravu večere a oteckovi hudbu na relax (prípadne opačne). A neujde mu ani začiatok a koniec dňa. Deti sa možno budíčku od robota s očami v štýle japonskej mangy potešia, ale čo rodičia?

Technológia spánku

Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

Zdroj: Profimedia.cz

 

Spánok cicavcov a vtákov (teda aj ľudí) prebieha v dvoch odlišných režimoch, ktoré sa pravidelne striedajú po 90 – 110 minútach. Vo fáze NREM sa utlmuje mozgová činnosť a svalová aktivita, pričom ľahký spánok, ktorý môže byť prerušený telesnými pohybmi a občasným prebudením, prechádza do hlbokého spánku. Vo fáze REM (Rapid Eye Movement), ktorá dostala názov podľa výskytu rýchlych očných pohybov, máme mozgovú činnosť na úrovni bdelého stavu, živé sny a neovládame svoje svaly. Ideálne je prebudiť sa vo fáze ľahkého spánku NREM.

Nie je pyžamo ako pyžamo


Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

Pyžamo Under Armour /2 Zdroj: Under Armour

 

Firma Under Armour navrhuje oblečenie na športovanie, preto neprekvapuje, že vstúpila aj do sleeptechu. Jej smart pyžamo zvyšuje kvalitu regenerácie športovcov po náročnom výkone. V látke sú zašité biokeramické vlákna, ktoré pohlcujú infračervené žiarenie emitované telom a odrážajú späť len tú časť spektra, ktoré uľahčuje a zrýchľuje obnovenie síl. Under Armour počas vývoja testoval pyžamo na hráčovi amerického futbalu Tomovi Bradym.

Čo robíme v spánku


Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

hugOne Zdroj: Sevenhugs

 

Spánkové trackery, ktoré monitorujú telesné funkcie a aktivitu počas spánku, sú už pomerne bežná vec. Avšak hugOne od firmy Sevenhugs dokáže mapovať spánkové cykly až siedmich ľudí naraz. Senzor umiestnený na kraji postele sa cez WiFi spojí so základňovou stanicou, ktorá zbiera aj dáta o kvalite vzduchu, teplote a vlhkosti, vďaka čomu vytvorí komplexnú spánkovú mapu. Súčasťou riešenia sú personalizované odporúčania na zlepšenie efektivity spánku, ktoré si môžeme prezrieť cez mobilnú aplikáciu.

Budík, ktorý si zamilujete


Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

Budík Bonjour Zdroj: Holi

 

Bonjour je prvý budík, s ktorým bude radi vstávať. Aspoň podľa jeho výrobcu, firmy Holi. Odvážne tvrdenie stavia na umelej inteligencii, pomocou ktorej sa budík naučí vaše spánkové režimy a najmä ranné rutiny. Takže ak napríklad máte dopoludnia stretnutie, budík skontroluje premávku na cestách (na príslušných webových stránkach, samozrejme, nie osobne) a zobudí vás skôr, aby ste nemeškali. Alebo ak si večer poviete, že ráno chcete ísť behať – a potom ráno prší, budík vás nechá spať. Bonjour obsahuje aj relaxačné programy na zaspávanie a okrem toho sa ovláda hlasom.

Ako vybabrať s jet lagom


Rodí sa nový trhový segment sleeptech - technológie pre dobrý spánok

 

Neurooon Zdroj: Neuroon

 

Relaxačná škraboška prešla pod rukami inžinierov firmy Neuroon zásadným upgradom. Integrovali do nej svetelnú terapiu, ktorá ovplyvňuje úroveň melatonínu v ľudskom tele. Tento hormón prispieva k ľahšiemu zaspávaniu a pomáha riadiť priebeh spánku. Skrátka, riadi biologické hodiny človeka. Neuroon tak podľa výrobcu pomôže aj v prípade, keď ich treba trocha oklamať, napríklad pri prechode do inej časovej zóny (jet lag). Smart škraboška uľahčuje aj vstávanie, keď vysielané svetelné impulzy imitujú svitanie slnka.