Nie drahá, ale ani extrémne lacná
Srí Lanka iste nie je jediná krajina tretieho sveta s podobným problémom. Kedysi som také veci neriešil, no dnes, keď čoraz nepopulárnejšia Európska komisia diktuje krajinám Únie pravidelne merať a zverejňovať kvalitu vody, mám celkom dobrý prehľad, kde so mnou koľko fekálnych baktérií pláva. Trochu ma znepokojuje, že na Srí Lanke sa to nedozviem, lebo žiadne takéto merania neexistujú.
Alebo áno, len nie sú verejne dostupné? Vlaňajší článok na miestnom spravodajskom webe EconomyNext upozorňuje na zdravotné riziká kúpania sa na pobreží Srí Lanky, najmä na juhu v okolí hlavného mesta Colombo, v stredisku Mount Lavinia, prezývaného Zlatá míľa. Environmentalisti prirovnávajú vodu v tejto oblasti k žumpe, hoci navonok vyzerá priezračne. Dokonca aj miestny minister turizmu priznal, že sa viac na pobreží blízko Colomba nekúpe. K najznečistenejším plážam patrí aj Unawatuna, promovaná ako panenská pláž ideálna na šnorchlovanie.
Vyberiem sa teda radšej do neďalekého Galle, najzachovalejšieho opevneného mesta z čias kolonizácie juhovýchodnej Ázie, ktoré vybudovali Portugalci a neskôr zveľadili Holanďania. Keď z hradieb dosledujem západ slnka, zakotvím v miestnej kaviarni európskeho štýlu. Na okamih mám pocit, akoby som sa ocitol v stredomorskom mestečku. Zodpovedajú tomu aj ceny. Kapučína aj ubytovania. Srí Lanka nie je drahá, ale rozhodne ani extrémne lacná.
Zdroj: Oliver Brunovský
Do oceánu s deťmi
Na záver krátkeho pobytu navštívim Mirissu, dedinku s čarovnou plážou na juhu ostrova, ktorá je vraj jedným z najlepších miest pre rodiny s malými deťmi. Organizujú sa odtiaľ výlety loďou na sledovanie veľrýb, delfínov a žralokov aj na šnorchlovanie s korytnačkami a ďaleko nie sú ani viaceré národné parky. Pláž, vzhľadom na to, že na nej nachádzam iba jediný smetiak, je prekvapivo čistá. Pri jednom z východov je veľká tabuľa s nápisom „Nenechávaj na pláži nič okrem vlastných stôp“. Ľudia ju rešpektujú. Odpadky hádžu pod tabuľu...
Nič viac už negooglim a riadim sa tým, čo je napísané v sprievodcovi Lonely Planet v kapitole Mirissa: rozbi kokosový orech, vkĺzni do hojdacej siete a nechaj hodiny a dni plynúť. Sledujem, ako sa spokojné deti hrajú na pláži a bláznia vo vlnkách teplého oceánu. Za okamih stojím vo vode aj ja. Zavriem oči, zhlboka sa nadýchnem, skočím do priezračnej vody a predstavujem si, aké by bolo fajn ponoriť sa tu aj s deťmi.
Zdroj: Oliver Brunovský
Čo Srí Lanka dala svetu
Zo Srí Lanky pochádza napríklad škorica. Na ostrove ju objavili už 2000 rokov pred naším letopočtom Egypťania, ktorí ju používali ako korenie, ale aj ako parfum pri balzamovaní. Veľká väčšina škorice spotrebovanej po celom svete sa dodnes dováža zo Srí Lanky. Škorica, slonovina a drahokamy boli hlavným dôvodom invázií Portugalcov a Holanďanov. Zo Srí Lanky pochádza aj najväčší asterický modrý zafír na svete, ktorý má 1 404,49 karátu a hodnotu vyše 100 mil. USD. Srí Lanka je tiež prvou krajinou, ktorá si demokraticky zvolila za premiérku ženu. V roku 1960 sa ňou stala Sirimavo Bandaranaike.
Ostrov Cejlón
Prezývka. Srí Lanka má dve prezývky. Prvá – perla Indického oceánu môže vychádzať z krásy ostrova, z najvyššej biodiverzity v celej Ázii, ale mohla vzniknúť i na základe toho, že jedným z hlavných exportných artiklov krajiny sú vzácne drahé kamene. Druhá prezývka – slza Indie pochádza z tvaru ostrova Cejlón, ktorý pripomína slzu.
Zdroj: Shutterstock.com
Vlajka. Národná vlajka Srí Lanky patrí k vôbec najstarším na svete. Vlajku so zlatým levom si mal priniesť z Indie prvý kráľ Srí Lanky Vijaya ešte päť storočí pred naším letopočtom. Zlatý lev zotrval na vlajke do začiatku 19. storočia, keď sa stal ostrov britským Cejlónom. Do vlajky sa vrátil v roku 1948 po vyhlásení nezávislosti.
Zdroj: Shutterstock.com
Čaj nahradil kávu. Srí Lanka vyváža do sveta čaj už 150 rokov a v súčasnosti patrí k vôbec najväčším exportérom tejto komodity. Skôr než sa stala čajovou veľmocou, bola známa kávou. Kávové plantáže však v druhej polovici 19. storočia vykynožila listová pleseň. Cejlónský čaj, ktorým je Srí Lanka mimoriadne preslávená, je považovaný za najčistejší čaj na svete, obsahuje najmenej rezíduí pesticídov.