Investovanie do start-upov je populárny spôsob, ako podporiť inovatívne nápady a zároveň dosiahnuť potenciálne vysoké výnosy. Ako pri každej investícii však aj tu existujú rôzne druhy investícií, špecifiká či riziká, ktoré je potrebné zvážiť. V rozhovore pre TREND viac hovoril o tejto oblasti managing partner spoločnosti Crowdberry Michal Nešpor.

V Crowdberry umožňujete súkromným investorom investovať priamo do konkrétnych lokálnych spoločností. Čo znamená priame investovanie?

Priame investovanie znamená, že investori vyberajú konkrétne firmy alebo nehnuteľnosti, do ktorých chcú investovať, namiesto toho, aby investovali do fondu alebo fondu fondov, ktorý kapitál rozdeľuje za nich. Investori tak presne vedia, do čoho investujú a na čo budú ich prostriedky použité. Tento prístup im poskytuje väčší prehľad o investíciách, čo im umožňuje lepšiu diverzifikáciu portfólia a zameranie sa na investície, ktoré ich najviac zaujímajú.

Prečo je lokálne investovanie dôležité a aký je jeho efekt?

Kľúčové je pre rozvoj domácej ekonomiky a prináša viaceré výhody. Na Slovensku nie je aktívnych veľa domácich a ešte menej zahraničných investičných fondov. Banky majú pri financovaní firiem svoje regulačné obmedzenia. Zatiaľ čo niektoré investičné fondy, ktoré sa zameriavajú na Slovensko, majú úzko špecifikované investičné stratégie, mnoho kvalitných a zaujímavých firiem nemusí do týchto stratégií zapadať. Napriek tomu tieto firmy môžu mať veľký potenciál zhodnotiť investície.

Investície od lokálnych investorov umožňujú týmto firmám získať kapitál na ďalší rast a udržať alebo získať konkurenčnú výhodu na medzinárodnom trhu. Podporovaním domácej ekonomiky a zamestnanosti udržujeme kapitál v našej krajine, čím zabraňujeme jeho odlivu do zahraničia. Výnosy z domácich firiem zostávajú v krajine a môžu byť ďalej reinvestované, čím sa posilňuje lokálny hospodársky rozvoj a zvyšuje sa ekonomická stabilita krajiny.

Pre koho je tento typ investovania vhodný?

Investovanie je ideálne pre investorov, ktorí sú schopní alokovať päť až desať percent svojho čistého disponibilného kapitálu v prípade rizikovejších ekvitových príležitostí a desať až dvadsať percent v prípade menej rizikových dlhových investícií. Vďaka novej celoeurópskej regulácii získala Crowdberry ECSP licenciu, čím sa dostala pod dohľad Národnej banky Slovenska a Českej národnej banky.

Čo to znamená pre investorov?

Licencia nám umožnila rozšíriť naše dlhoročné investovanie do privátneho kapitálu o nový produkt – dlhové financovanie formou investorského úveru, ktorý je obdobou bankového modelu pôžičiek. Produkt ponúka investorom nižšie riziko, zabezpečenie investície, vopred dohodnutý úrokový výnos a presne stanovenú splatnosť istiny.

Na platforme sú k dispozícii iba starostlivo preverené investičné príležitosti, kde sú všetky riziká transparentne komunikované. Investori si tak môžu vytvoriť portfólio s rôznou úrovňou rizika a pravdepodobnosťou neúspechu, pričom investovať môžu do vybraných lokálnych firiem alebo nehnuteľností už od tisíc eur. Zároveň nová regulácia odstraňuje niektoré obmedzenia a umožňuje Crowdberry prezentovať investičné príležitosti neobmedzenému počtu investorov.

Čo regulácia priniesla majiteľom firiem?

Pre majiteľov firiem prináša lepší prístup ku kapitálu a k úverom, teda ďalšiu možnosť popri bankovom financovaní a investičných fondoch. Regulácia zároveň umožňuje vytvoriť online predajné miesto, kde môžu investori ponúkať na predaj svoje investície a pôžičky. Tento tak-zvaný sekundárny trh pri obojstrannom záujme prináša investorom možnosť vystúpiť z investície aj pred jej splatením, a teda aj zvýšenú mieru likvidity.

Aké je špecifikum investovania cez Crowdberry?

Crowdberry sa vyznačuje tým, že umožňuje priamo financovať overené lokálne spoločnosti a nehnuteľnosti. Tie starostlivo vyberá profesionálny tím investičných manažérov a schvaľuje investičná komisia, ktorá pozostáva z externých odborníkov na financovanie a investovanie.

Investor si môže sám vybrať, do čoho chce investovať, a to na základe podrobných analýz pripravených podľa štandardov a procesov inštitucionálnych fondov. Okrem toho majú investori možnosť priamo diskutovať o investičných príležitostiach nielen s investičným tímom, ale aj so zakladateľmi spoločností, čo im uľahčuje investičné rozhodnutie.

V rámci investovania existujú aj pojmy ako ekvitové investície či investície do dlhu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Ide o dva rôzne typy investícií, každý s odlišným rizikom a výnosom. Ekvitové investície alebo kapitálové investície znamenajú, že investor poskytuje kapitál výmenou za podiel vo firme alebo v nehnuteľnosti. Táto forma investície je jedna z najrizikovejších, pretože investori sa stávajú spoluvlastníkmi a spolu s ostatnými vlastníkmi majú nárok na podiel zo ziskov, ale musia absorbovať aj možné straty. Na druhej strane majú kapitálové investície vzhľadom na vyššie uvedené riziko vyšší očakávaný výnos.

Investície do dlhu majú jasne stanovené parametre, ako je úrok a splatnosť. Dlh má prednosť pred vyplácaním kapitálu spolumajiteľom, čo znamená, že je menej rizikový, očakávaný výnos je však v porovnaní s kapitálovými investíciami nižší. Riziko dlhového financovania navyše pre investorov znižujú rôzne formy zabezpečenia v prípade, že firma dlh prestane splácať.

Je možné nejako sa pri ekvitovej investícii vzhľadom na vysoké riziko chrániť?

Vzhľadom na vyššie riziko sa bežne používajú rôzne ochranné mechanizmy pre prípady, že investičný zámer nevyjde podľa pôvodného zámeru. Jedným z nich je likviditná preferencia, ktorá dáva pri vyplácaní výnosov investorom prednosť. Svoju investíciu a prípadne vopred stanovené zhodnotenie tak dostanú späť ako prví, pred ostatnými spolumajiteľmi. Tento mechanizmus teda poskytuje investorom prednosť pri vyplácaní a zvyšuje ochranu ich investícií pri nepriaznivom vývoji firmy, teda pokiaľ je vo firme vybudovaná hodnota aspoň vo výške likviditnej preferencie.

Existuje na Slovensku kapitálový trh?

Kapitálový trh v rozsahu, ktorý je potrebný pre našu ekonomiku, na Slovensku zatiaľ neexistuje. Je potrebné ho budovať zvyšovaním motivácie súkromných aj inštitucionálnych investorov, investovať do domácich firiem a nehnuteľností, aby zisky zostávali doma, neputovali do zahraničia a pridaná hodnota sa tvorila v domácej, nie cudzej ekonomike.

K zvýšeniu motivácie môžu prispieť rôzne opatrenia, napríklad daňové zvýhodnenie investícií lokálnych investorov do lokálnych firiem. Ďalšie opatrenia môžu zahŕňať umožnenie dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať týmto spôsobom, ako je bežné na vyspelých kapitálových trhoch v zahraničí.

Investori často kapitál vyvážajú do zahraničia. Prečo je podľa vás dôležité investovať do domácich firiem?

Keď investori vyvážajú kapitál do zahraničia, umožňujú jeho využitie na budovanie iných ekonomík, vytvárajú pracovné miesta v zahraničí a časť ziskov ostáva v zahraničí, napríklad u investičných spoločností, ktoré s kapitálom pracujú. Ak sa kapitál investuje do domácich firiem, tie vytvárajú pracovné miesta doma a pridaná hodnota vo forme ziskov, know-how a často aj špecializovaných pracovných miest zostáva v našej ekonomike. Firmy tak viac prispievajú na dane a odvody do nášho rozpočtu a zamestnanci zvyšujú domácu spotrebu.

Do akých firiem je možné prostredníctvom Crowdberry investovať?

Investície sa sústreďujú na starostlivo vybrané etablované malé a stredné podniky, inovatívne a rýchlorastúce spoločnosti, ako aj na vybrané nehnuteľnosti. Pri všetkých investíciách využívame ochranné mechanizmy bežne používané inštitucionálnymi investičnými fondmi na minimalizáciu potenciálnych strát.

S investovaním, samozrejme, prichádzajú aj určité riziká. Ako by malo vyzerať dobre vystavané investičné portfólio?

Malo by byť diverzifikované. To znamená, že by malo zahŕňať rôzne typy investícií a rôzne odvetvia. Tým sa znižuje riziko, pretože výkonnosť jednej investície neovplyvní celé portfólio. Investičné port-fólio by malo zohľadňovať aj osobnú toleranciu rizika a v neposlednom rade investičné ciele.

Michal Nešpor
Vyštudoval podnikové financie a bankovníctvo na Viedenskej univerzite. Ako člen investičného tímu pôsobil vo viedenskom venture kapitálovom fonde GCP Gamma Capital Partners, ako CFO v softvérovej spoločnosti Opvizor s pôsobnosťou v Európe a USA. Na raste a rozvoji Crowdberry sa podieľa od jeho vzniku. V súčasnosti je spoluzodpovedný za vedenie investičnej ECSP regulovanej platformy Crowdberry Investment Platform, zameranej na kapitálové a dlhové financovanie MSP a nehnuteľností. Takisto vedie investičný fond v správe CB Investment Management, dcérskej spoločnosti Crowdberry, zameraný na seed investície do start-upov a mladých dynamických firiem.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ako sa vyhnúť chybám a rásť globálne. Toto je 5 spôsobov ako premeniť startup na úspešný biznis