Ukážková výdrž
Systém je, na prekvapenie, úplne najnovší, teda Android 8.1. Huawei ho ešte obliekol do šatu s názvom Emui 8.1. Svižnosti sa nedá nič vyčítať, ale je cítiť, že pár aktualizácií ešte P20 Pro prospeje. Napríklad z neznámeho dôvodu sme v jeden deň zaznamenali dva samovoľné reštarty, niektoré ovládacie prvky fotoaparátu nie sú vycentrované, nie vždy sa spustil po dvojitom stlačení tlačidla hlasitosti alebo položky v menu sú do slovenčiny preložené trochu zvláštne.
Svižnosti pomáha aj vlaňajší, ale stále výkonný Kirin 970 a až 6 GB operačnej pamäte. V hrubom výkone je mierne pozadu za najnovším Snapdragonom 845, ktorým disponuje napríklad Xperia XZ2 a aj za Exynosom 9810 od Samsungu. Ale prejavilo sa to len na pár funkciách, ktoré sú nad jeho limit. Napríklad nahrávanie videa rýchlosťou 960 fps pri full HD rozlíšení. Pri bežnom používaní, hraní hier alebo pozeraní videí sme však rozdiel nezaznamenali.
Zdroj: Huawei
Na druhej strane má P20 Pro skvelý pomer výkonu a výdrže. Do tela s rovnakou alebo menšou hrúbkou ako konkurenti sa vošla väčšia batéria. Konkrétne má kapacitu 4 000 mAh. Pri veľmi aktívnom používaní počas testovania sme sa vždy dostali na celý deň, pri normálnom používaní nadšenca sa dá smelo počítať s jeden a pol dňa a bežný používateľ môže rátať s nabíjaním až každý druhý deň. A to bez zapnutia akýchkoľvek šetriacich režimov.
Aby sme boli presnejší, je to momentálne prémiový smartfón s najdlhšou výdržou na trhu, s malým náskokom pred Galaxy S9+ a Xperiou XZ2 a výrazným pred iPhone X.
P20 Pro nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, čo je škoda. Ale zas podporuje jedno z najrýchlejších štandardných nabíjaní na trhu. Kompletné nabitie trvá jednu hodinu a 23 minút, respektíve z 10 percent na polovicu plnej batérie za 49 minút.
Fotoaparát(y) z inej sorty
No v čom Huawei P20 Pro exceluje a robí ho poriadne konkurencieschopným, je fotoaparát. Respektíve trojica zadných kamier. Primárny 40 Mpix snímač s clonou f/1.8 má rozmer až 1/1,7 palca. Takto veľké senzory sa používajú v štandardných kompaktných fotoaparátoch.
Druhá čiernobiela kamera má rozlíšenie 20 Mpix s clonou f/1.6. Do tretice 8 Mpix snímač so svetelnosť f/2,7, ale už osadený teleobjektívom s trojnásobným optickým zoomom a aj optickou stabilizáciou. Zvyšné používajú AIS stabilizáciu pomocou umelej inteligencie.
Pri predstavovaní týchto charakteristík a aj z počtu kamier si mnohí uťahovali. Presvedčili sme sa na vlastné oči, že P20 Pro je naozaj jeden z najlepších fotomobilov na trhu. Ak nie najlepší.
Tri fotoaparáty P20 Pro Zdroj: Huawei
Prostredie fotoaplikácie je prehľadné, hoci gestá potiahnutím prsta zo Samsungov sa nám rátali viac. Je to však aj dosť o zvyku. V každom prípade ho bude vedieť pohodlne ovládať aj laik, ale nadšenec mobilnej fotografie si ho užije naplno. Bežne fotoaparát sníma s rozlíšením 10 Mpix, čo je praktickejšie. Navyše technológia spájania pixlov využíva celý potenciál snímača. Pre fajnšmekrov je možné fotiť aj do 40 Mpix a RAW formátu. Taká fotografia má potom aj 80 MB.
Krajinka v 40 Mpix Zdroj: Marián Biel
Fotografovanie s P20 Pro je príjemný zážitok a so všetkými možnosťami má človek chuť skúšať stále niečo nové. Urobili sme porovnanie s doterajším kráľom medzi fotomobilmi – Samsungom Galaxy S9+ (druhého kráľa Google Pixel 2 XL, žiaľ, nemáme k dispozícii).
Súboj je to vcelku nerozhodný. P20 Pro to v automatike zvykne trochu prehnať s ostrosťou a saturáciou, aby záber vyzeral razantnejšie. Podobne aj pri HDR zábere si lepšie poradil s oblakmi na jasnej oblohe, ale pridal viac modrej, ako tam v skutočnosti bolo.
Záber 20 Mpix čiernobieleho fotoaparátu Zdroj: Marián Biel
Zistili sme, že dosť veľký vplyv na výslednú fotografiu má funkcia Master AI. Tá vie až prekvapujúco inteligentne rozoznať predmety a scenérie a podľa toho nastaví snímanie. Občas to ale preženie a napríklad mačke pridá priveľa kontrastu a parku priveľa zelenej. No inokedy sa táto funkcia hodí. Vie napríklad zistiť, že fotíte papier s textom, a automaticky ho oreže. Alebo deteguje makro záber na húsenicu a sám sa prepne na inú ohniskovú vzdialenosť.
Jednoznačne prevahu má pri približovaní. Galaxy S9+ bol na tom trochu lepšie pri 2x optickom zoome, ale ďalej už išiel len digitálne. P20 Pro bol pri 3x optickom a dokonca aj pri 5x takzvanom hybridnom priblížení citeľne detailnejší. O chlp lepšie na tom kvôli väčšiemu snímaču, a teda lepšej práci so svetlom bol pri zachytávaní rýchlej scény. Pri približne 180-stupňovej panoráme zas lepšie spája fotografie S9+, hoci záber má menej detailov.
Paríž pred polnocou, režim Noc Zdroj: Marián Biel
Automatický režim, AI uhádlo, že ide o jedlo Zdroj: Marián Biel
Predná 24 Mpix kamera si skvelo poradila so selfie zábermi, ale to aj konkurent. Podobní sú aj pri bokeh selfie. P20 Pro ale robí človeka krajším. Vyhladzovanie pleti je trochu vidieť aj pri vypnutej funkcii skrášľovania. Veľmi podobní sú aj pri extra spomalenom videu s tým rozdielom, že S9+ vie zachytiť ten správny moment automaticky.
Nahrávanie 4K videa je pre novinku od Huawei Achillova päta. Zvláda ho len rýchlosťou 30 fps a navyše nevie vtedy aktivovať AIS – stabilizáciu obrazu pomocou umelej inteligencie. Povolí to až pri full HD a aj to nie pri 60, ale 30 fps. Potom je stabilizácia ukážková. Len plynulosť videa už nie. S9+ tak zatiaľ ostáva minimálne kráľom mobilného videa.
AI rozoznalo, že ide o portrtért, pridalo efekt bokeh Zdroj: Marián Biel
Naopak, v čom ho P20 Pro prekonáva, sú nočné scény, respektíve zábery v šere. Hlavne režim Noc milo prekvapí aj veľkého skeptika. Fotoaparát sa vtedy tvári, že robí fotografiu s časom aj niekoľko sekúnd, čo je bez statívu nereálne. Lenže v skutočnosti robí viacero záberov s rôznym nastavením clony, času aj ISO a potom ich inteligentne spojí do jednej dych berúcej fotografie.