Nedalo sa uprieť, že by to stále neskúšali s novými tvarmi aj operačnými systémami, modelov mali tucty. A potom začiatkom roka 2011 prišiel legendárny Galaxy S II, o pár mesiacov neskôr prakticky rozpútali trend veľkých obrazoviek s ich Galaxy Note a odborníci aj verejnosť zbystrili pozornosť.

Nasledovali ďalšie generácie týchto modelov s čoraz lepšími parametrami a funkciami a dnes je Samsung, minimálne v segmente Android smartfónov, kráľom trhu. Prečo je reč o Samsungu pri recenzii konkurenčného mobilu od Huawei? Nový P20 Pro nie je bezchybný, no už aj predošlé modely P9, P10 či Mate 10 Pro si odnášali pozitívne hodnotenia. Ale P20 Pro je ten hraničný model, ktorý posunul Huawei definitívne do prvej ligy.

Prečo Huawei P20 Pro seriózne kandiduje na kráľa smartfónov

Huawei P20 Pro v čiernej farbe Zdroj: Huawei

Konečne snímač na správnom mieste

Ako sa na vlajkovú loď patrí, P20 Pro má výborné spracovanie a je vidieť a cítiť, že sa dbalo na každú desatinu milimetra. Samotné tvary sú štandardné, neštandardná je však čítačka odtlačkov prstov pod displejom. Je to stále najpraktickejšie umiestnenie, pretože sa dá použiť, či je mobil na stole, v dlani alebo v držiaku v aute. Odtlačky sníma bleskovo a bezchybne.

Zároveň môže fungovať ako náhrada hlavných ovládacích tlačidiel, ktoré sú štandardne na displeji. Jedno ťuknutie je návrat späť, pridržanie pre návrat na domácu obrazovku a horizontálnym posunom prsta sa zas dostaneme na prepínanie medzi spustenými aplikáciami.

No ešte častejšie sme na odomykanie mobilu používali čítačku tváre. Senzor je schovaný vo výreze displeja a pracoval bezchybne a rýchlo. Popravde – možno až prirýchlo. Prebudenie mobilu totiž funguje aj jeho zodvihnutím do vertikálnej podoby. Potom stačil len náznak pohľadu na čas na obrazovke a už sme zrazu boli na domácej obrazovke. Všetko sa, samozrejme, dá deaktivovať. Čítačka mala problém pri niektorých druhoch slnečných okuliarov, ale fungovala aj v úplnej tme. Respektíve jej stačilo prisvietenie tváre žiarou displeja.

Prečo Huawei P20 Pro seriózne kandiduje na kráľa smartfónov

Zdroj: Huawei

Na pravej hrane nájdeme hlavný vypínač s efektnou červenou linkou a nad ním ovládač hlasitosti. Na opačnej strane je slot pre SIM karty. P20 Pro ich podporuje dve, obidve zvládajú LTE. Žiaľ, miesto pre pamäťovú kartu sa už nenašlo. Našťastie je novinka vybavená až 128 gigabajtmi internej pamäte, takže v kombinácii s cloudovými úložiskami to azda bude stačiť aj náročným používateľom. Telo je odolné voči prachu a vode s certifikátom IP67.

Malou raritou je aj infračervený senzor na hornej hrane, v mobile je predinštalovaná aplikácia na ovládanie domácej elektroniky. Nie nevyhnutná záležitosť, ale určite plus. Na spodnej hrane je USB-C konektor a mriežky reproduktora. Druhý reproduktor je vo výreze displeja, stereozvuk P20 Pro patrí k tým kvalitnejším a dostatočne výkonným. Vo výreze je aj drobunká notifikačná LED dióda. Škoda, že sme nikde v nastaveniach nenašli možnosť priraďovať jej farby podľa gusta.

Šmýka sa

A teraz negatíva konštrukcie a dizajnu. Absenciu jack konektora ešte zvládame. No šmykľavosť povrchu je doslova riskantná. Petra Vlhová by si mala dať urobiť lyže z rovnakého materiálu a zlatú z olympiády má istú. Podobne šmykľavý bol aj Galaxy S9+ a aj iPhone X. Druhým negatívom sú výrazne vystúpené objektívy 40 a 8 Mpix fotoaparátov. Mobil sa potom na stole kolíše a ostré hrany objektívov vedia isté povrchy poškriabať. Takže nech je dizajn akokoľvek pekný, hlavne v nevšednej modrofialovej „Twilight“ farbe, prvé, čo odporúčame urobiť – dokúpiť si nejaký kryt alebo obal. Tým sa vyriešia obidva nedostatky.

Prečo Huawei P20 Pro seriózne kandiduje na kráľa smartfónov

Zdroj: Huawei

Výrez v displeji za dizajnový prešľap v tomto prípadne nepovažujeme. Je to jednoducho trend a v Huawei ho aspoň využili prakticky. Je menší ako na iPhone X, a tak sa po stranách vošlo viac rôznych ukazovateľov a notifikačných ikoniek. Ak by to aj tak prekážalo, v nastaveniach sa výrez jednoducho dá deaktivovať. V praxi to znamená, že horné „rohy“ s notifikáciami sú čierne. Pri OLED displeji to funguje veľmi dobre.

Obrazovka je základ každého smartfónu, a tak by na ňu mal dávať výrobca dôraz. V tomto prípade to je OLED s nevšedným pomerom strán 18,7 : 9 aj rozlíšením 2 240 x 1 080 bodov, teda akési full HD++. V maximálnom jase za hlavným konkurentom od Samsungu zaostáva, ale viditeľnosť na priamom slnku je dostačujúca.

Okrem toho je to výborný displej, ktorý ešte dovoľuje doladiť farebnosť alebo ochranu zraku eliminovaním modrých odtieňov podľa gusta v nastaveniach. Trochu sme sa báli neštandardného rozlíšenia. Systém však vie každú aplikáciu roztiahnuť na celú obrazovku bez toho, aby došlo k deformáciám alebo orezaniam dôležitých častí.

Prečo Huawei P20 Pro seriózne kandiduje na kráľa smartfónov

Zdroj: Huawei