Na prvý pohľad sa môže zdať, že odkedy sa začali vysielať diskusné relácie, úroveň komunikácie diskutujúcich, väčšinou politikov, sa zlepšila. Poslanci aj ministri, primátori či predsedovia predstavenstiev a členovia dozorných rád štátnych aj pološtátnych podnikov sa naučili, ako vystupovať na verejnosti, aby zaujali a pôsobili inteligentným dojmom.

Používajú množstvo cudzích slov, ktoré akoby ich reč obohacovali, vedia, kde urobiť dramatickú pauzu, použiť gesto, snažia sa byť k partnerom naoko úctiví. Táto potemkinovská komunikácia je však len pekne vyzdobená škrupina. Pod povrchom elitám Slovenskej republiky často nejde o vec, o vyriešenie situácie, nájdenie spoločných bodov, na ktorých sa dá stavať budúca spolupráca. Ich motívy a následne aj reč sú veľmi vzdialené od pravidiel karate.

Pravidlá sú jasné

Spory a konflikty sú nočnou morou zamestnancov aj šéfov. Hádka s kolegom aj pohovor na personálnom oddelení či napätá atmosféra na pracovisku vyvolávajú stres. Výsledok riešenia býva žalostný a situácia sa ešte väčšmi komplikuje. V podobných chvíľach sa ťažko hľadá adekvátny prístup alebo slovné spojenia, ktoré by pomohli veci zvládať bez problémov a ktoré by viedli k riešeniu vyhovujúcemu všetkým stranám.

Keby sme postupovali aspoň sčasti ako v karate, veľa vecí by sa pohlo dopredu. Karate má totiž jasné pravidlá a všetci karatisti ich dodržiavajú. Základ je vzájomná úcta – tou sa všetko začína aj končí. Potom je tu zásada nikdy neútočiť ako prvý či pravidlo najskôr spoznať seba, až potom druhú stranu. Karatisti svoje kroky prispôsobujú tomu, čo sa okolo nich deje, kam sa hýbe partner. Nikdy sa nesnažia vyhrať, ale robia všetko pre to, aby neprehrali. Karate je pomocníkom spravodlivosti a výsledok akcie závisí od toho, ako si človek poradí s vlastnou slabosťou a silou.

Ázijské bojové umenie skrátka obsahuje pravidlá, s ktorými sa všetky extrémne ťažké situácie dajú zvládnuť spôsobom win-win. Metódu krízovej komunikácie v duchu karate rozvinula profesorka Annette Scheibová z nemeckého Königswinteru, ktorá sa zaoberá personálnym poradenstvom a koučingom. Slovenka Miriam Štolfová z Liptovského Jána zasa vyvinula komunikačnú metódu pre dospelých, pomocou ktorej sa prostredníctvom kreatívneho prístupu rovnako dajú zvládať stresové situácie v práci aj v bežnom živote.

Spoznajte sami seba

Vďaka tomuto rýchlemu testu sa o sebe dozviete viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa