Pozametať stopy

Ničenie dôkazov. Moderné pracovisko je bezpapierové pracovisko. Hoci sa tablety a čítačky s elektronickým papierom stali úplne bežným tovarom, nie vždy sa to bez hárkov papiera dá. A práve papiere môžu a aj sa stávajú vstupnou bránou pre útočníkov, ktorí sa môžu dostať k citlivým dátam. Alebo jednoducho nemusia potomkovia vidieť zoznam darčekov pod stromček a podobne.

V každej kancelárii by preto mal byť aspoň jeden skartovač. Tie sa dajú kúpiť už za pár eur. Pre pedantnejších sú vhodné skôr modely overených výrobcov s pokročilými funkciami a výkonom. V tomto segmente je obľúbený americký výrobca Fellowes.

Trochu drahší model 79Ci je však ozajstný žrút. A nie iba papiera, ktorý reže na konfety a nie pásiky a zvládne 16 listov naraz. Vie si poradiť aj s CD médiami či plastovými kartami, má spätný chod, tichý motor, systém proti zaseknutiu, automatický štart a stop, 23-litrový kôš a na jeden záber seká dvadsať minút.

Samozrejme, pravdepodobne sa v dnešnej dobe viac dôležitých dát nachádza v digitálnej forme. Aj na tie jestvujú skartovače. Ak si niekto myslí, že stlačením tlačidla delete sú údaje vymazané, nebezpečne sa mýli. Stále sú uložené na disku alebo pamäťovej karte. To len operačný systém označí miesto, kde boli uložené, ako prázdne. Preto je najpoužívanejšia cesta k naozajstnému vymazaniu dát ich prepísanie.

Sú na to tucty nástrojov a jeden z najobľúbenejších je napríklad Eraser pre Windows. Je bezplatný a po nainštalovaní v kontextovom menu pribudne nová ponuka želaný súbor, adresár alebo celý disk vymazať takzvanou Gutmannovou metódou. Ide o algoritmus, ktorý dané miesto na disku prepíše 35-krát. Softvér umožňuje aj pravidelné bezpečné mazanie podľa časového rozvrhu.

Pár tipov, ako si vytuningovať pracovný stôl

Zdroj: Fellowes

Ergon nomos

Ergonómia nie je len nálepka na klávesniciach alebo kreslách, ktorá by mala pomáhať predávať. Touto vedou skúmajúcou vzťah človeka a jeho prostredia pri práci sa začal zaoberať už Hippokrates. Naplno sa však o modernej ergonómii začalo hovoriť až počas priemyselnej revolúcie.

 

Za jej zakladateľa sa považuje Frederic Winslow Taylor, autor príručky The Principals of Scientific Management. Zásady toho, že v správnom prostredí sa pracuje efektívnejšie, začal reálne ako prvý využívať Henry Ford pri výrobe svojho automobilu pre masy Ford model T.

 

Dnes sa ergonómia chápe aj ako spojenie biologických a psychologických aspektov pri výrobe nábytku, počítačových doplnkov, ale aj softvéru.