Čo v tej púšti...

Do Ománu? A čo tam budete v tej púšti robiť? S touto otázkou sme sa pred cestou do tejto krajiny stretli nie raz. To je ale „hlboké nedorozumenie“. Je pravda, že v Ománe sú aj rozsiahle púšte a napríklad Wahibská púšť so svojimi farebnými a až 100 – 150 metrov vysokými dunami je turistickou atrakciou. Je tu niekoľko turistických kempov na prenocovane, jazdí sa na dunách, chodí sa z nich pozerať na západ alebo východ slnka.

My sme na západ šťastie nemali, prišla piesková búrka, tak sme mali ako atrakciu pohybujúce sa duny, resp. piesok, ktorý vietor premiestňoval. Plus vykopávanie auta, ktoré doň zapadlo. A na východ slnka sa nám vstávať nechcelo...

Ale inak je sever Ománu hornatý a zelený. Je zďaleka najzelenšou krajinou celého Arabského polostrova. Má to logické vysvetlenie – nachádza sa na jeho okraji na juhu a je prvou krajinou polostrova od Arabského mora. Takže až 80 percent zrážok, ktoré na polostrov od mora prichádzajú, zostane tu – zachytí ich pohorie Al Hajar tiahnuce sa severovýchodným Ománom.

Omán: Krajina ako z tisíc a jednej noci, kde si štyri ženy dovolia len lekári

Omán, hory a palmové háje to je jeho severná časť Zdroj: Jarmila Horváthová

Preto sa tu všade stretnete napríklad s palmovými hájmi a jedno z pohorí sa volá Jebel Akhdar (Zelené hory). Hornatý sever, to sú aj úžasné prírodné scenérie. Nemusíte ísť napríklad do Kalifornie, aby ste videli Grand Canyon. Jeho zmenšeninu majú aj v Ománe a v plnej kráse sa dá sledovať z miesta nazvaného Balcony Walk.

Ale najkrajším prírodným úkazom alebo jedným z najkrajších sú miestne Wadi či vádí. Údolia a kaňony porastené bujnou vegetáciou, kde tečú riečky, v ktorých sa dá kúpať. Predstavte si napríklad podobné európske kaňony, akurát s tým, že v týchto má voda 30 stupňov, takže nepotrebujete neoprén a nedrkocete zubami.

Kúpanie vo vádí je jedna z najkrajších vecí, ktoré sa dajú v Ománe robiť. Úplne špeciálne je kúpanie vo vádí Wadi Ash Shab. Po tom, čo sa brodíte a plávate riečkou medzi útesmi, priplávate k rokline, ktorá je široká len na šírku hlavy (nič pre klaustrofobikov), a keď ju preplávate, zrazu sa pred vami otvorí jaskyňa s vodopádom. Výjav ako z filmu Poklad na Striebornom jazere a v reáli zážitok, na ktorý sa naozaj nezabúda.

Aj keď teda absolvovať celé to brodenie predtým naboso, ako sme to robili my, nebolo bohviečo, topánky do vody veľmi odporúčame. A tiež vybrať si na návštevu iný termín ako ománsky víkend, lebo vtedy sem všetci chodia piknikovať a aj v riečke a jaskyni bolo ľudí dosť nahusto. 

Ako žijú Ománčania

Bohatí miestni. Omán má jednu z najsilnejších mien na svete, jedno euro je cca pol ománskeho rialu. Nástupný plat vysokoškoláka napríklad v štátnej správe, pod ktorú patria okrem úradov aj školy atď., je cca 900 ománskych rialov, to znamená cca 1 800 eur a približne každé tri roky sa zvyšuje.

Ako sme sa dozvedeli, súkromné firmy platia lepšie ako štát, ale štátni zamestnanci majú kratší pracovný čas a tiež istotu trvalého pracovného miesta. Sociálny systém je štedrý, pre Ománčanov je napríklad zdravotná starostlivosť zadarmo, rôzne druhy podpôr pre prípad núdze, dôchodky. Sociálne poistenie je cca 6,5 percenta z platu, zaujímavé je, že sa týka len zamestnancov – Ománčanov (aj keď robia v zahraničí), cudzinci si musia platiť zdravotné aj sociálne poistenie do súkromných poisťovní.

Omán: Krajina ako z tisíc a jednej noci, kde si štyri ženy dovolia len lekári

Omán, rodina je základná bunka spoločnosti Zdroj: Jarmila Horváthová

Rodina nadovšetko. Ománska spoločnosť je stále založená na princípe „rodina základná bunka spoločnosti“, to znamená, že rodina z veľkej časti žije pokope. Ománčania preto kupujú (ale aj dostávajú od štátu) veľké pozemky a stavajú veľké domy. Nie je napríklad mysliteľné, aby zostali rodičia na starobu v dome sami, vždy s nimi zostane niekto zo synov s rodinou – buď v tom istom dome, alebo si postaví dom na tom istom pozemku, niekedy si ich tam postaví aj niekoľko detí.

Na otázku, čo v prípade, že rodina má len dcéry, nám Mohammed s úsmevom odpovedal, že to sa nestáva, ale ak by predsa len, tak s rodičmi zostane niektorá z dcér s rodinou. Dodal, že aj tu sa občas stane, že sa nevesta so svokrou neznesie a „mladí“ odídu bývať do mesta, do paneláka, ale aj tak s rodičmi vždy niekto zostane.

Čo jesť, piť, kúpiť. Ománska kuchyňa je križovatkou chutí, keďže Omán bol vždy križovatkou obchodných ciest a Ománčania boli schopní moreplavci, ktorí si vedeli podmaniť aj ďaleký Zanzibar, kde istý čas vládli. Takže je sa tu dobre, hygienický štandard jedál je tu tiež na vysokej úrovni (aj keď mimo Maskatu to tak nie vždy vyzerá, ale je to okej). Maskat, najmä reštaurácie pri mori sú pomerne drahé, mimo hlavného mesta sú ceny nízke, najesť sa dá za tri až päť eur.

Omán: Krajina ako z tisíc a jednej noci, kde si štyri ženy dovolia len lekári

Ománska káva sa pripravuje s kardamónom a nalieva sa z termosky Zdroj: Jarmila Horváthová

A čo piť – základ je ománska káva – quahwa. Pripravuje sa s kardamómom, nalieva sa z termosky a pije z malých jednorazových pohárikov, ktoré sa vždy naplnia len do polovice. Horkosť kávy sa vždy kombinuje so sladkými datľami. Datlí sa tu pestuje 120 druhov, takže patria medzi základné ománske suveníry. Oplatí sa vyskúšať aj šťavy z rôznych druhov ovocia. Alkohol dostanete len v niektorých hotelových strediskách, no môžete si ho priniesť z domu v primeranom množstve pre vlastnú spotrebu.