My sme sa však nevybrali do Ománu k moru, ale na sever. Ten má more tiež, aj keď asi nie také ukážkové ako na juhu krajiny (na kúpanie bolo aj tak super), ale najmä – má bohatú históriu a krásne prírodné scenérie, takže na poznávanie je oveľa bohatší a zaujímavejší ako juh krajiny.
S cestovkou alebo individuálne
Poznávať Omán sa dá niekoľkými spôsobmi. Ten najjednoduchší je kúpiť si poznávací zájazd v cestovnej kancelárii. Okruhy, ktoré ponúkajú, sa v podstate veľmi nelíšia, čo sa líši, je cena, a to niekedy rádovo aj o stovky eur. Preto je dobré pár ponúk si porovnať.
Omán, aj terénne autá majú občas v púšti problém Zdroj: Jarmila Horváthová
Rozdiely v cene väčšinou nie sú spôsobené tým, že jedna cestovka si dáva oveľa vyššiu maržu ako druhá, ale skôr v cene, za akú im dá cestu miestny organizátor, s ktorým spolupracujú.
Druhá možnosť je kúpiť si letenku, priletieť do Maskatu (Muscatu), hlavného mesta Ománu, prenajať si auto s spoznávať krajinu na vlastnú päsť. Cesty sú tu všade v perfektnom stave, akurát ak sa chcete vybrať aj do hôr, odporúča sa požičať si auto s pohonom 4 x 4.
Tretia je kombináciou prvých dvoch možností – kúpiť si letenku, cez webové portály, ako je napr. tripadvisor, si podľa odporúčaní vybrať miestnu cestovku a od nej si nechať program zorganizovať. Tá poskytne auto, väčšinou 4 x4 aj so šoférom a sprievodcom v jednej osobe, vymyslí okruh a navrhne aj ubytovanie.
Ománsky Grand Canyon Zdroj: Jarmila Horváthová
Ceny za jedno-, dvojdňové výlety sú vysoké, ale keďže sme stretli pár ľudí, ktorí boli takto napríklad na týždňovom okruhu, je táto možnosť zrejme cenovo znesiteľnejšia ako jednodňové alebo dvojdňové tripy. Lacnejšou možnosťou je poobzerať sa podľa odporúčaní po miestnych sprievodcoch, ktorí pracujú pre cestovné kancelárie, ale sprevádzajú turistov aj pomimo toho.
Ako sa sem dostať
Do Maskatu sa lieta s medzipristátím a dokonca aj z Bratislavy, so spoločnosťou Fly Dubai. Letové časy sú však nevýhodné, pri medzipristátí sa čaká päť hodín a následný let z Dubaja do Maskatu trvá 45 minút. Lepšie spojenie je z Viedne, najlepšie ceny majú Turkish Airlines cez Istanbul, Qatar Airways cez Dohu a Emirates cez Dubaj. Priamo lieta do Maskatu Oman Air z Mníchova, let trvá cca šesť hodín.
Mesto bez mrakodrapov
Kto príde do Maskatu a bol predtým v Spojených arabských emirátoch, zostane zo vzhľadu mesta dosť prekvapený. Tak ako na celom Blízkom východe sa tu vo veľkom buduje, ale nikde tu nevidíte mrakodrapy. Všade biele, síce moderné budovy, ale len do výšky niekoľkých poschodí. Supermoderná je aj budova miestnej opery, ktorá hostila mnohé hviezdy svetovej scény, otvorenia sa zúčastnil aj Placido Domingo.
Omán, palmové háje pokrývajú väčšiu časť severu Zdroj: Jarmila Horváthová
„Must“ pre každého návštevníka je návšteva miestnej hlavnej mešity, kde sme zažili pri vchode takú prísnu strážkyňu dobrých mravov, že aj tetovanie na predlaktí, zobrazujúce tvár, si musel dotyčný prekryť šatkou. No vo všeobecnosti sú Ománčania veľmi milí a príjemní. A otvorení. Na Arabov až nezvyčajne. Keď sme známej, ktorá žila nejaký čas v inej krajine Arabského polostrova, rozprávali, že náš sprievodca na otázku, čo nosí pod dišdašom (dlhá košeľa, ktorú nosia miestni muži) bez rozpakov ukázal kúsok trička, nevychádzala z údivu, že s takou otvorenosťou voči cudzincom sa inde nestretla.