Len HD rozlíšenie


Displej je dominantou skoro všetkých vlajkových lodí. V kompaktnej verzii tejto novinky to až tak nie je. Aby nedošlo k omylu – obrazovka podáva štandardne výborný výkon. IPS displej si dobre poradil s realistickosťou farieb. Viditeľnosť na priamom slnku je tiež v poriadku. Ide len o to, že tak ako všetky doterajšie Compacty, aj tento má „len“ HD rozlíšenie. Na jednej strane je to pri 4,6-palcovej uhlopriečke úplne dostačujúce a v hustote bodov sa dostal nad hranicu 300 dpi.

Nemusíte obrie smartfóny? Táto vlajková loď
 je pre vás

Zdroj: Marián Biel

Ale na to, že táto firma vie robiť aj 5,5-palcové displeje s až 4K rozlíšením, už by mohla aspoň v rámci akéhosi psychologického zadosťučinenia používať full HD displeje. Pri bežnom používaní si smrteľník rozdiel pravdepodobne nevšimne. Ale aspoň by bola trochu pochopiteľnejšia prémiová cena.


Tú však nafukujú aj interné komponenty. Ako som spomenul, prevzaté boli z veľkej vlajkovej lode. Snapdragon 835 so 4 GB je zárukou, že morálne táto škatuľka nezastará minimálne dva-tri roky. Nenarazili sme na žiadnu aplikáciu alebo hru, ktorú by Xperia XZ1 Compact nezvládala s prehľadom.

Oproti konkurentom má nižšie rozlíšenie, takže plynulosť aj najnáročnejších hier je istota. Škoda len 32 GB internej pamäte. V dnešnej dobe to môže stačiť, ale pre mnohých je to už na hrane. Slot na pamäťovú kartu našťastie nechýba.


Nemusíte obrie smartfóny? Táto vlajková loď
 je pre vás

Zdroj: Sony

Fotoaparátmi sa Sony vo svojich Xperiách vždy rada chválila. Mini vlajková loď dostala ten istý model ako Xperia XZ1 alebo XZ Premium. To znamená rozlíšenie 19 Mpix a svetelnosť objektívu f/2.0. Aj tu chýba optická stabilizácia a nahrádza ju elektronická. No zásadnú nevýhodu sme v tom nenašli. Laserové zaostrovanie fungovalo dobre, ale videli sme už aj rýchlejšie. Konečne pribudlo priamo v nastaveniach prepínanie do 4K videa a stále chýba korekcia expozície kliknutím na displej.

Zábery z tohto drobca sú na slušnej úrovni a oproti predchodcovi o chlp lepšie aj v šere. Ale aj tak je šum vidieť. Na zábery v slnečnom dni je však ako stvorená. Vojde do každého vrecka, pridržaním spúšte sa spustí foto­aparát, zaostrenie a cvak. XZ1 Compact je dostatočne výkonná, aby tiež podporovala extra spomalené videá rýchlosťou 960 fps. Drobnosť, ale v raritných situáciách na nezaplatenie.


Batéria z prvej ligy


Kapacita batérie je 2 700 mAh. Tento údaj je však veľmi relatívny vo všetkých smartfónoch. Reálna výdrž niektorých smartfónov s 3 000 mAh je lepšia ako tých s 3 500 mAh. V tomto prípade to našťastie platí. Prvým dôvodom je, že mobil má menej nenásytný HD displej. Druhým je procesor Snapdragon 835, ktorý Qualcomm vyrába už 10 nm technológiou, ktorá má tiež vplyv na spotrebu energie. Tretím je, že už od výroby prichádza XZ1 Compact s Androidom 8.0 Oreo, ktorý tiež zlepšil algoritmy na správu napájania

A do štvorice to je dvorný systém Stamina v spolupráci s technológiou učenia sa správania používateľa. Mobil tak dáva vedieť, o koľko hodín bude približne vybitý, kedy a ako dlho je potrebné ho nabíjať, alebo odporučí prepnúť do šetriaceho režimu. Pri plnom používaní sme sa bez problémov dostali na dva dni a XZ1 Compact vydržala na jedno nabitie celý víkend s menej hovormi, ale s o to viac fotografovaním vinobrania. Nechýba podpora rýchleho nabíjania. Z 10 na 100 percent potrebuje dve hodinky.


Nemusíte obrie smartfóny? Táto vlajková loď
 je pre vás

Xperia XZ1 Compact je ozaj kompaktná Zdroj: Sony

Veľkú pochvalu si Sony zaslúži aj za to, že XZ1 a XZ1 Compact sú prvé smartfóny na slovenskom trhu, ktoré majú najnovší 
Android 8.0 Oreo. Mnohé iné vlajkové lode si na update ešte nejaký piatok počkajú. Oreo je plný drobných zmien, takže rozdiel na prvý pohľad nie je vidieť. Navyše ho Sony okorenila svojou grafickou nadstavbou. Svižnosť je ukážková.

A ešte jeden bonus na koniec. V nových XZ1 a XZ1 Compact je predinštalovaná aplikácia 3D skener. Nie sú nutné žiadne špeciálne senzory alebo dvojité kamery. Stačí sa držať návodu a len s týmto drobným mobilom urobíte 3D sken tváre, hlavy, jedla alebo objektu. Chce to však veľa cviku a ideálne svetelné podmienky. Ale keď sa záber konečne podarí, je to kopa zábavy a aj prísľub na rôzne ďalšie možnosti využitia v budúcnosti.