No postupne prišli rôzne Galaxy Note a Huawei Mate a za štandard sa ustálila približne 5,2- až 5,5-palcová uhlopriečka displeja a akceptovali to všetci výrobcovia Android smartfónov. Až na Sony. Jej séria Compact je unikátna v tom, že do miniatúrneho tela vkladá komponenty z vlajkovej lode. Vlaňajšia Xperia X Compact trochu zišla z cesty, čerstvá XZ1 Compact to však napravila.
Táto japonská novinka to má trochu jednoduchšie. Prakticky nemá na trhu konkurenciu. V súčasnosti už jednoducho smartfón pod päť palcov nenájdete. Ak áno, vždy ide o low-end pre tých najmenej náročných. Aspoň vo svete Android smartfónov. Ak by sme nebrali do úvahy operačný systém, za konkurenta sa dá považovať ešte menší a stále slušne vybavený iPhone SE, ale aj iPhone 7 či 8 so 4,7-palcovými obrazovkami.
Takže v kompaktnosti je to naozaj unikát. Lenže okrem rozlíšenia displeja má všetky parametre totožné s tými najvybavenejšími vlajkovými loďami dneška. Práve tento pomer veľkosti a výkonu sa vidí raz za uhorský rok. No Sony túto kombináciu vlani opustila a Xperia X Compact mala drobné rozmery. Ale vnútri, z neznámych príčin, komponenty „len“ strednej triedy.
Minimalista
Dizajnovo bez zmien. Tak by sa dal zhrnúť opis novinky, ktorá nejaví oproti predchodcovi navonok žiadne zmeny. Čo však nemusí byť zlá správa, ale ani dobrá. Dizajn bol a bude subjektívna vec, každý ho vníma inak. Nám sa táto tehlička pozdáva. Aj napriek tomu, že v dobe čoraz tenších rámikov má stále relatívne široké čelo i bradu a ovládacie tlačidlá na displeji a nie na ráme. Prekážať môže o nejaký ten milimeter väčšia hrúbka oproti iným smartfónom. Vo vrecku sme si však ten rozdiel vôbec neuvedomovali a aspoň sa mobil lepšie dvíhal zo stola.
Eleganciu a súmernosť podčiarkuje unibody telo, ktoré nie je ani plastové, ani kovové a ani sklenené. Sony použila plast zmiešaný so skleneným vláknom. Na dotyk to pôsobí ako matný kov, ktorý nezachytáva odtlačky prstov, pritom je ľahký a zdá sa, že aj odolný. Prednú stranu tvorí na celej ploche ochranné sklo Gorilla Glass.
Zdroj: SONY
Vždy vítanou skratkou ja IP68. Aj Xperia XZ1 Compact je odolná voči vode a prachu. Ponorenie do sladkej vody by tak mala prežiť bez ujmy, telefonovanie v daždi úplne bez problémov. Drobec má všetko na správnom mieste. Nechýba 3,5 mm konektor pre slúchadlá na hornej hrane, notifikačná LED dióda, dopredu smerujúce stereo reproduktory a ani hardvérová spúšť fotoaparátu. A tiež čítačka odtlačkov prstov v hlavnom tlačidle na pravej hrane. Stále sa nám to zdá ako najvhodnejšie umiestnenie čítačky. Pri používaní na ňu sadne palec, ak je položená na stole, namapovali sme ukazovák.
Nad displejom je ešte výrazný 13 mm objektív prednej 8 Mpix kamery. Do selfie záberu sa toho teda vojde požehnane. Potom ostáva už len USB-C na spodnej hrane a objektív hlavného fotoaparátu s bleskom na zadnej hrane. Celá Xperia XZ1 Compact pôsobí veľmi tuho, a ak by sme mali vybrať jeden mobil zo všetkých dostupných na test odolnosti ohnutím, vybrali by sme práve tento.