Z umelej inteligencie (AI) sa za niekoľko rokov stala súčasť bežného života ľudí. Dôkazom sú technológie ako autonómne riadenie vozidiel, hlasové asistenty či rôzne diagnostické nástroje v medicíne či kyberbezpečnosti.
Koncom minulého roka predstavila americká spoločnosť OpenAI svoj četbot ChatGPT, fungujúci na základe tak-zvanej generatívnej umelej inteligencie, čo používateľom umožňuje diskutovať s nástrojom prakticky na akúkoľvek tému. Odvtedy okolo umelej inteligencie nastal ošiaľ. Zrazu o nej hovoria všetci a všade.
Absurdné požiadavky
Nadšenie spôsobilo aj to, že téma je zrazu zaujímavá pre širokú skupinu ľudí. Napriek tomu, že dnes je na internete o tejto technológii dostatok informácií, stále sa nájdu takí, ktorí nie celkom rozumejú, čo vlastne umelá inteligencia je. Prvou chybou je uvažovanie, že AI je inteligentná entita. Laická predstava, že stroj bude rozmýšľať sám od seba, totiž nie je správna.
„Ak sa zadá rovnaký problém viacerým umelým inteligenciám, môžu mať rozdielne výstupy. Každá totiž vyrástla v inom laboratóriu a učila sa na rozdielnych vstupoch,“ hovorí odborník na umelú inteligenciu zo spoločnosti Eset Juraj Jánošík.
Pre verejnosť je navyše často zavádzajúce, ak nejaká firma komunikuje, že jej produkty sú inteligentné vďaka AI. Na prvé počutie to síce znie zaujímavejšie, no často ide len o marketing. Za tým všetkým sa totiž skrývajú algoritmy strojového učenia, ktoré sú založené na určitých pravidlách. Zvyčajne ide o kombináciu stoviek rôznych programov. Teda žiadna inteligencia v pravom zmysle slova, ako si ju laici často predstavujú.
Práve pre skreslený pohľad sa čoraz častejšie vyskytujú firmy, ktoré chcú AI implementovať, no často mávajú nereálne očakávania. Existujú prípady, keď by umelou inteligenciou chceli dokonca nahradiť celú firmu. „Na prvé počutie to znie ako totálna absurdnosť, na druhej strane týchto požiadaviek bude pribúdať. Dôvodom je fenomén ChatGPT, ktorý fúka vietor do plachiet firmám z oblasti AI, no zároveň často vytvára mylnú a prestrelenú predstavu o tom, čo všetko je dnes možné,“ hovorí account manager zo spoločnosti Cognexa Daniel Šemnický.
Obavy z nahradenia
Využívanie nástrojov ako ChatGPT na inšpiráciu, nenáročné riešenia či vypracovanie úlohy do školy ešte nemusí znamenať, že ak firma do nástroja vloží produkčné dáta, bude sa riadiť sama. Odborníci však takéto zmýšľanie chápu, pretože niektorí ľudia sa obávajú, že pomyselný vlak sa rozbehol, a chcú v ňom sedieť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?