Avšak pred prelomom milénia sa okolo martinskej farmácie začalo zmrákať a zamračené zostalo ešte na veľmi dlhý čas. Záujem o ňu najprv stratili obaja zakladatelia, ktorí ju chceli speňažiť na posilnenie iných svojich biznisov. Následne fabriku nemodernizoval a neposúval k lepším výsledkom ani jej ďalší vlastník – litovská investičná skupina Invalda.

Napokon sa však HBM Pharma predsa len dožila zásadného reštartu. Jej tretí majiteľ – lotyšský biznismen Kirovs Lipmans, ktorý vlastní aj najväčšieho výrobcu liekov v Pobaltí Grindeks – sa v nej prvých pár rokov iba rozhliadal. Tento rok sa však vo fabrike rozbehli už nové výroby injekčných roztokov v sklenených ampulách, ktoré ich produkciu postupne zvýšia až o dve tretiny. Navyše modernejšie technológie martinskú firmu ešte viac ukotvia v náročnej brandži farmaceutického biznisu.

Martinčania pozdvihujú nalomenú farmáciu
Investor roka je ocenenie, ktoré týždenník TREND udeľuje v spolupráci s KPMG ako partnerom projektu. Päticu nominovaných zostavuje redakcia, o držiteľovi titulu rozhodujú hlasovaním takisto aj osobnosti hospodárskeho života z TREND Barometra a čitatelia TRENDU a TREND.sk.

Profily nominovaných uverejňujeme postupne od 31. augusta. Hlasovanie v 2. ročníku ankety bude spustené 25. októbra a skončí sa 7. novembra. Víťaza vyhlásime 14. novembra na slávnostnom večeri TREND TOP 2017.

Martinčania pozdvihujú nalomenú farmáciu

HBM Pharma Zdroj: Miroslava Spodniaková

Fakty o investícii HBM Pharma Martin

  • zámer: rozšírenie sterilnej výroby injekčných roztokov rôznych liekov až o skoro dve tretiny na 130 miliónov kusov ročne
  • výška investície: 8 miliónov eur
  • novovytvorené pracovné miesta: 60
  • prínosy: ďalšie zvýšenie ziskovosti firmy

Kde teší každá stabilizácia

Rozvoj HBM Pharmy je o to cennejší, že slovenská farmácia, ako malá časť domáceho priemyslu, sa po nástupe trhového hospodárstva nerozvíjala zďaleka tak dynamicky ako napríklad automobilová výroba. Tržby všetkých tunajších výrobcov liekov predstavujú iba 200 miliónov eur ročne a prácu dávajú len o niečo viac ako dvom tisíckam ľudí. To sú čísla, na aké sa vie dostať domáca výrobná flotila ktoréhokoľvek významnejšieho automobilového subdodávateľa.

A to ešte dve tradičné ikony domácej farmácie prechádzajú veľmi náročnými, až existenčnými rokmi. Bývalú hlohoveckú Slovakofarmu, ktorá dnes nesie názov Saneca, sa snaží udržať na trhu československé investičné zoskupenie Wood&Company potom, ako o ňu stratil záujem francúzsky farmaceutický koncern Sanofi.

Martinčania pozdvihujú nalomenú farmáciu

HBM Pharma Zdroj: Miroslava Spodniaková

Keďže Francúzi si z Hlohovca odniesli všetky recepty, musia finančníci núkať výrobu Sanecy na prenájom iným farmaceutom a to na kapacitne presýtenom trhu nie je také jednoduché. Navyše skupine Wood&Company skrachovala iná farmaceutická fabrika – írska Suir, ktorú pôvodne k Sanece investori prikúpili ako ďalšiu posilu.

Na ešte donedávna dosť vysoké zisky musí zabudnúť aj Biotika. V týchto rokoch totiž prichádza o viacerých kľúčových odberateľov, ktorí kryjú až 70 percent jej tržieb. Pri živote ju môže udržať len nájdenie nových, čo opäť nebude jednoduché.

Rast po naplnení zákazníkov

Martinská HBM Pharma dnes môže svoje výroby injekcií rozširovať hlavne preto, že horúčkovité hľadanie nových klientov na vyťaženie kapacít už má za sebou. Nemecký Hoechst si z nej svoje recepty odniesol už pred vyše dekádou. A ona, keďže vlastné recepty nemá, si musela hľadať externých objednávateľov liekov už vtedy. Martinčania nových zákazníkov našli a majú ich dodnes. Ide napríklad o česko-slovenskú BB Pharmu, nemecký Hameln, maďarskú Pannon Pharmu či izraelskú Tevu.

Martinčania pozdvihujú nalomenú farmáciu

HBM Pharma Zdroj: Miroslava Spodniaková

Nových klientov našiel manažér HBM Pharmy Matúš Kutný, ktorý bol do firmy zaangažovaný už pred desiatimi rokmi. Pôvodne pracoval v hlohoveckej Slovakofarme, pričom na vedenie martinskej farmácie ho nahovorila ešte Invalda. M. Kutný však fabriku vedie naďalej aj pre Lotyša K. Lipmansa.

Lotyšský majiteľ sa v HBM Pharme najprv len rozhliadal. Za sedem rokov potom postupne preinvestoval 15 mil. eur

„Existenčné hľadanie nových zákazníkov potrebných na využitie pôvodných kapacít HBM Pharmy sme naplnili ešte predtým, než do nej prišiel nový ambicióznejší investor. Pre neho sme následne začali pripravovať aj projekty na ďalšie posilňovanie firmy,“ hovorí M. Kutný s tým, že v prvých rokoch po vstupe lotyšského investora podnik realizoval iba menšie investície. Kúpil trebárs novú baličku tabliet, ktoré sú popri injekčných roztokoch ďalšou, hoci menšou súčasťou biznisu HBM Pharmy.

Martinčania pozdvihujú nalomenú farmáciu

Matúš Kutný Zdroj: Miroslava Spodniaková