Portugalský ostrovček Madeira niekedy volajú aj záhrada Atlantiku, ale že sa tu na každom kroku stretneme s banánovníkmi, stromami marakuje, manga či avokáda, ale napríklad aj eukalyptu, to sme, pravdupovediac, nečakali.

Domáci hovoria, že najlepší čas na návštevu ostrova je na prelome apríla a mája, resp. začiatkom mája, keď všetko kvitne a ostrov sa naozaj podobá na záhradu. Všetko rastlinstvo tu má niekoľkonásobné rozmery oproti stredoeurópskym. Ešte aj také hortenzie, ktoré u nás v záhradách pestujeme horko-ťažko, tu považujú za invazívnu burinu. Podľa toho, koľko sme ich videli rásť popri cestách, niečo pravdy na tom asi bude.

Madeira: tropický raj hodinu od Európy

Vyhliadka na severe ostrova Zdroj: Jarmila Horváthová

My sme sa vybrali na Madeiru teraz, začiatkom novembra a kvitli už akurát vianočné ruže. Občas ešte spomínané hortenzie a strelície, ale uniknúť sem na pár dní z európskej nevľúdnej jesene malo rozhodne svoje čaro. Počasie síce bolo premenlivé (to je tu však počas celého roka), ale aj keď slnko zakryli mraky alebo fúkalo, teplota neklesla ani raz pod 20 stupňov. Príjemné je aj to, že približne rovnako teplo bolo cez deň aj v noci.

Atlantický oceán síce nie je považovaný za teplý, ale na naše prekvapenie sa v ňom dalo aj bez otužileckých schopností kúpať – voda mala 22 stupňov a v slnečné dni to naozaj bolo aj na príjemný pobyt na pláži. Hoci domáci pri zmienke, že sme sa boli okúpať v mori, začudovane krútili hlavami. No ani počas júla a augusta tu nie je voda v mori oveľa teplejšia, má 23 či 24 stupňov, akurát teplota vzduchu sa šplhá k tridsiatke alebo cez ňu.

Madeira: tropický raj hodinu od Európy

Kúpaliská sú navštevované aj v novembri. Zdroj: Jarmila Horváthová

Pláže nie sú aj sú

Všeobecne rozšírený názor je, že na Madeire pláže nie sú, čo však nie je celkom pravda. Nie sú tu, resp. je tu málo piesočnatých pláží, ale pláží z okruhliakov je tu niekoľko. Napríklad v hlavnom meste Funchale sú dve, pričom jedna je rovno v centre, druhá na okraji mesta má možno kilometer. Domáci sa okrem toho snažia, aby sa bolo kde kúpať, takže okrem pláží sú v každom letovisku alebo meste postavené kúpaliská nad morom s bazénmi a aj vstupmi do mora, resp. prírodnými morskými bazénmi. Od oceánu sú chránené kamennými bariérami, takže kúpanie v nich je príjemné, aj keď je oceán rozbúrenejší.

Vo Funchale sú takéto komplexy hneď tri a vstupné také, aby si ho mohol každý dovoliť – od dvoch do piatich eur na celý deň. Za dve ležadlá a slnečník k tomu sme mali zaplatiť podľa informácií pri pokladni 4,50 eura, nakoniec chceli od nás len 2,50. Asi mimosezónna zľava...

Na pláže na Porto Santo

Madeira má málo pieskových pláží, no skombinovať tu turistiku a poznávanie s plážovým polihovaním a tyrkysovým morom je možné. Päťdesiat kilometrov od Madeiry sa nachádza ostrov Porto Santo, známy práve svojimi peknými pieskovými plážami. Lodné spojenie je niekoľkokrát denne, plavba trvá cca 2,5 hodiny. Lodná spoločnosť, ktorá plavby prevádzkuje, má okrem bežných lístkov v ponuke aj rôzne balíčky – s transferom (ten je v rámci Funchalu zbytočný), s požičaním bicykla a dokonca aj s nocľahom v štvorhviezdičkovom hoteli, ktorý vychádza na 25 eur.

Madeira: tropický raj hodinu od Európy

Chodník pri levade Zdroj: Jarmila Horváthová

Kúpanie sa v mori a vylihovanie pri ňom však nie je primárne to, kvôli čomu sa na Madeiru chodí. Ostrov láka najmä tých, ktorí majú radi aktívnu dovolenku. Svojou prírodou a možnosťami, čo všetko sa tu dá podniknúť – od bežného poznávania počas výletov, cez pešiu turistiku až po adrenalínové športy.