Ako funguje donáška

Dovoz zdravej stravy si možno u jednotlivých firiem objednať cez ich webovú stránku vyplnením formulára. Ten väčšinou obsahuje otázky týkajúce sa alergií, potravinových intolerancií či osobných preferencií v stravovaní. Základnými údajmi sú výška, hmotnosť a cieľ, ktorý chce zákazník dosiahnuť.

V každej kuchyni sa varí trochu inak, no tie najlepšie si zakladajú na spracovaní jedál z biopotravín. Niektorí varia a distribuujú škatuľky s jedlom deň vopred tak, že klient má v chladničke napríklad v nedeľu večer jedlo na celý pondelok. Iní rozvážajú jedlá zavčasu ráno, teda zákazník začína obedom a končí raňajkami nasledujúci deň.

Priemerná cena donášky na deň je 11 eur. Obsahuje päť škatuliek a dovoz priamo na miesto určenia. Kuriéri sú zväčša flexibilní a vedia doviezť jedlo aj na iné ako pôvodné miesto určenia, ak sa s nimi zákazník dohodne aspoň pár hodín vopred. Rovnako flexibilné sú aj samotné firmy, ktoré umožňujú výluky v odobierke jedla, napríklad počas dovolenky. Návratom z nej tak môže klient pokračovať a nemusí platiť za žiaden nadštandardný prístup.

Krabičková diéta: Ako jesť zdravo, keď nie je čas variť

Zdroj: Martina Brunovská

Vzorový jedálny lístok

Raňajky: Tvarohová praženica

Desiata: Olleho jabĺčka

Obed: Cícerovo-tekvicová polievka

Morčacie karí s karfiolom a hráškom, ryža

Olovrant: Zelerový šalát

Večera: Tofu s pórom v ryžovom papieri a hráškovým pyré

Raňajky: Pohánka s makom

Desiata: Ovocný jogurt

Obed: Polievka z červenej šošovice

Cestoviny s hubovou omáčkou

Olovrant: Mrkvový perkelt so syrom

Večera: Dusený rybací filet so syrom

PRAMEŇ: www.fitkrabicky.sk

Preprava stravy

Strava je vákuovo balená v jednorázových plastových baleniach a dovážaná v papierových taškách. Niektoré firmy ponúkajú možnosť vrátenia použitých obalov s tým, že sa postarajú o ich recykláciu. Každá škatuľa s jedlom je označená, o aký chod sa jedná, či ide napríklad o obed alebo večeru. Obaly tiež obsahujú informáciu o zložení a energetickej hodnote a upozornenie, či si má klient stravu ohriať. Jedlá dovážajú kuriéri, no nie všetky firmy majú na to určené priamo chladiarenské autá.

Názor odborníka

Sú jedálne lístky tzv. krabičkových diét vyvážené?

Každý má individuálne potreby z hľadiska príjmu základných makroživín a mikroživín, preto je pri týchto diétach ťažké posúdiť ich vyváženosť. Je potrebné sadnúť si s každým klientom, urobiť dôkladnú vstupnú anamnézu a prispôsobiť stravu presne jeho potrebám. Bolo by to príliš ideálne, ak by sa ľudia dali rozdeliť do troch, štyroch skupín.

Aké pozitíva má takéto stravovanie?

Ak si takúto stravu vezmeme ako alternatívu k typickému uponáhľanému životnému štýlu pracujúcich ľudí – vynechávanie jedál, stravovanie sa vo fast foodoch, zaháňanie hladu sladkosťami a podobne, tak je krabičková diéta bezpochyby vhodnejšia a zdravšia. Ide aj o normálne jedlá a potraviny, žiadne instantné náhrady, špeciálne potraviny s upraveným zložením.

Krabičková diéta: Ako jesť zdravo, keď nie je čas variť

Zdroj: archiv Judity Páleníkovej

Majú tieto diéty nejaké nedostatky?

Klienti sa v rámci týchto programov neučia, ako sa stravovať. Zmena životného štýlu väčšinou trvá tak dlho, kým si objednávajú stravu od dodávateľskej firmy. K trvalej zmene stravovacích návykov však dochádza veľmi ojedinele. Ľudia síce dostanú jedlo na celý deň, ale doterajšej kultúry nakupovania potravín sa nikdy celkom nevzdajú, preto zdravý jedálny lístok často dopĺňajú ešte rôzne chuťovky.

Dostaví sa po diéte jo-jo efekt?

Závisí to od rôznych faktorov. Nebolo by správne odsúdiť automaticky akúkoľvek snahu človeka o redukciu hmotnosti na neúspech. Všeobecne platí, že čím je diéta prísnejšia a menej prirodzená, tým väčšia je šanca na jo-jo efekt po jej ukončení. Pravidelná a plnohodnotná strava päťkrát denne zabezpečená takouto firmou nepatrí z hľadiska jo-jo efektu medzi tie najrizikovejšie.

Kto by sa mal vyhnúť takémuto stravovaniu?

Ľudia so závažnejšími zdravotnými komplikáciami alebo rôznymi kombináciami ochorení, prípadne ľudia užívajúci lieky. Hoci často v ponuke krabičkových diét vidíme aj programy pre diabetikov či pre tehotné ženy, tu platí nutnosť individuálneho prístupu dvojnásobne a výživa týchto rizikovejších skupín by mala patriť do rúk zdravotníkov, teda nutričných terapeutov.

Na otázky odpovedala vyštudovaná nutričná terapeutka Judita Páleníková.