Odpoveď z Dánska

Bang & Olufsen bol a je luxus. Ich zariadenia majú v obľube audiofili a možno ešte viac jedinci, ktorým výsostne záleží na dizajne. Konkrétne minimalistickej škandinávskej škole s ostrými črtami a futuristickými líniami. Beoplay H9 nie je výnimkou. Nesúdiť knihu podľa obsahu sa však oplatí aj tu.

H9 je odvodený od totožného modelu H6, ktorý má však káblové pripojenie. Alebo ešte lepšie od bezdrôtových Beoplay H7, ktorým však chýba aktívne potlačenie okolitého hluku.

Keď slúchadlá za päť stovák tlačia na hlave, Bluetooth štrajkuje a zvuk zamrzí

Zdroj: Bang&Olufsen

H9 je v žánri cestovateľských alebo street slúchadiel dánskej značky to najvybavenejšie. Ak mal niekto možnosť osobného kontaktu s niektorým z týchto troch modelov, vie, že po stránke spracovania ide o majstrovské dielo. Surový kov vybrúsený do kruhov chráni mušle a tvorí aj hlavnú kostru náhlavného mosta. Ten je z vrchnej časti z pravej jahňacej kože s priznaným švami. Rovnako z kože, ale už omnoho jemnejšie spracovanej sú náušníky. Sú vymeniteľné, takže aj po rokoch intenzívneho používania môžu H9 znova vyzerať ako nové.

Veľkou raritou je aj možnosť vymieňať 770 mAh batériu. Vkladá sa do slotu na ľavej mušli podobne ako pri nejakom starom mobile. Znova krok, ktorým sa predlžuje možnosť obnoviť slúchadlá a používať ich ďalšie roky.

Dizajn je vec subjektívna. Beoplay H9 by sa však mali páčiť väčšine. S pohodlnosťou to už môže byť iné. Kým náušníky sú veľmi pohodlné a vedia tlmiť okolitý hluk aj bez aktivovanej funkcie ANC, náhlavný most je z vnútornej strany pomerne tuhý. Po pár hodinách to už bolo naozaj cítiť. Ani nie pre hmotnosť, tá sa drží na štandardných okolo 270 gramoch, len sú jednoducho slúchadlá tvrdé.

Ovládacích prvkov je minimum. Na pravej mušli je len hlavný vypínač, jack a microUSB konektor. Podobne ako pri Sony WH-1000X M2 i tu sa dostávame k neduhu. Aj Beoplay H9 majú dotykové ovládanie a tiež sa nedajú označiť za pohodlné. Horizontálne gesto na posun skladby funguje v poriadku. Ale prekvapujúco vertikálne zapína a vypína ANC. Hlasitosť sa mení krúživým gestom. Chce to cvik, aby človek našiel tú správnu kružnicu. Pauza je znova v strede mušle. Ale pozor, len jedno kliknutie stačí. Dvojité poklepanie začne vytáčať posledný hovor. Tento druh ovládania nie je vyslovene zlý. A je istotne aj štýlový, ale určite konštruktéri v Kodani mohli na ergonómii ešte popracovať.

Nadčas si mohli zobrať aj inžinieri zodpovední za Bluetooth pripojenie, s ktorým sme mali menšie problémy. Najprv to bola naša chyba, pretože sme sa snažili slúchadlá spárovať a nevšimli sme si, že batéria melie z posledného. Lenže neskôr sa to na Galaxy Note 8 ešte párkrát zopakovalo. Pripojenie zlyhalo. Aj na druhý pokus. Na tretí to už šlo. Navyše hlavný vypínač má okrem pozície off aj pozíciu on. No v nej mobil slúchadlá nevidel a musel sa ešte posunúť na prepínač Bluetooth. Po každom použití. Zvláštne.

Beoplay H9 majú tiež vlastnú mobilnú aplikáciu. Je však pomerne skromná. Obsahuje len ukazovateľ stavu batérie, vypínač ANC, tlačidlá na posun a pozastavenie skladby a potom takzvanú funkciu Tonetouch. Ide o druh grafického ekvalizéra, kde sa vyberá jedna z predvolieb ako Workout alebo Podcast. Prípadne sa manuálne mení nastavenie zvuku posúvaním po matici rozdelenej na štvrtiny s názvami Warm, Excited, Relaxed a Bright. Veľmi intuitívne, ale fajnšmekrovi, ktorý chce mať pod kontrolou každý milimeter desaťpásmového ekvalizéra, asi nesadne.

S funkciou aktívneho potlačenia okolitého hluku Bang & Olufsen veľa kriku nerobí. Jednoducho sa zapne a funguje. Veľmi prirodzene, bez nejakých rušivých efektov a tlakov. Nie je to až také efektívne rušenie hluku ako pri Sony WH-1000X M2 alebo Bose QC35, ale stále plne dostačujúce na používanie v kancelárii plnej hlučných klávesníc alebo na ceste v lietadle. Len to už nemôže byť let okolo sveta. Približne 13 hodín so zapnutým ANC je stále dosť na komfortné denné používanie. No konkurenti sa dostali na dvojnásobok.