Funkcia okamžitého zníženia hlasitosti priložením troch a viac prstov funguje však stále správne. A stále nás táto drobnosť baví. Napríklad pri pokladni stačí priložiť prsty či dlaň na pravú mušľu, hudba sa zníži na minimum a zvuky okolia sú so zvýšenou hlasitosťou prehrávané do slúchadiel.

No v praxi sme si v takýchto situáciách aj tak začali dávať slúchadlá na krk. Držanie slúchadla vyzeralo buď divne, alebo drzo. Skôr sa to hodí, keď si človek chce vypočuť nejaké hlásenie na stanici a podobne.

Na slúchadlách nechýba konektor pre jack. Môžu tak fungovať v pasívnom režime ako klasické káblové slúchadlá aj s vybitou batériou.

Hoci sa batéria nedá vyberať, je to malé eso v rukáve. Výdrž stúpla ešte o približne štvrtinu oproti predchodcovi na 30 hodín bezdrôtového počúvania aj s aktivovaným ANC. Bez rušenia okolitého hluku vydržia až okolo 40 hodín. Podporujú aj rýchle nabíjanie. Za 10 minút v microUSB nabíjačke sa nabijú na viac ako hodinu používania. Kompletne sa batéria nabije za približne štyri hodiny. Slúchadlá sme aktívne používali približne dva týždne a za ten čas sme ich nabíjali iba raz. Bez problémov vydržia celú cestu z Viedne do New Yorku a naspať vrátane pár hodín strávených čakaním na letisku. Ide o jeden z najlepších, ak nie úplne najlepší výsledok v tomto segmente.

Rovnako ide o jeden z najlepších modelov bezdrôtových slúchadiel s funkciou ANC, čo sa týka kvality zvuku. To už dokázal predchodca. V novinke sa to ešte mierne vyšperkovalo. 40 mm meniče dokážu reprodukovať hutné, ale nie ohlušujúce alebo dunivé basy. Sú primerane mäkké a presné. Stredné ani vysoké tóny sa v nich neutopia a krásne dokresľujú skladby rôznych žánrov. Napríklad sa to dá pekne pozorovať na skladbách Die Antword s hlbokými basmi a ostrým vokálom Yolandi Visser. Ukážková dynamika a aj priestorovosť prednesu jednoducho z 1000X M2 robia úžasné bezdrôtové slúchadlá. A musíme prízvukovať, že pri modeloch s potlačením hluku to vôbec nie je bežná vec.

To všetko sa dá ešte jemne vyladiť. Slúchadlá majú vlastnú mobilnú aplikáciu. Predchádzajúci model až tak ďaleko nezašiel. Okrem iného sa tam nastavuje optimálny zvuk vzhľadom na nadmorskú výšku. Atmosférický tlak vie zvukové hodnoty ovplyvniť. Samozrejme, je to funkcia určená hlavne na cestovanie lietadlom. Meniť sa dá aj priestorová pozícia zvuku, efekty prehrávania v hale, na otvorenom pódiu a podobne. Samozrejmosťou je ekvalizér a podpora kodekov LDAC aj aptX HD pre bezdrôtový prenos hi-res signálu. Čerešničkou na torte je funkcia Sony DSEE HX, ktorá zjednodušene povedané upscaluje bežné MP3 na HD zvuk.

A potom tu sú funkcie, ktoré zo slúchadiel robia malý zvukový počítač. Sony dokázala už pri vlaňajšom modeli vyvinúť ANC, ktoré sa vyrovnalo tomu zo slúchadiel Bose QC. Trochu prekážal pocit tlaku, ktorý však pri 1000X M2 pominul. Okolie akoby prestane jestvovať a človek vníma hudbu ešte intenzívnejšie.

Novinkou je funkcia Adaptive Sound Control. Slúchadlá rozoznávajú medzi štyrmi režimami – sedenie, chôdza, beh a dopravný prostriedok. Každý režim má potom nastaviteľnú hladinu kontroly okolitého hluku. Napríklad pri chôdzi zvýši prepúšťanie okolitého hluku, aby nikoho pri počúvaní nezrazilo auto. Celkom zaujímavá, aj keď popravde nie úplne nevyhnutná funkcia. A prepínanie medzi režimami nemuselo znamenať asi polsekundové prerušenie prehrávania. Pôsobí to rušivo.

Sony WH-1000X M2

Keď slúchadlá za päť stovák tlačia na hlave, Bluetooth štrajkuje a zvuk zamrzí

Zdroj: SONY

PLUS

• kvalita zvuku

• efektivita ANC

• praktická mobilná aplikácia

• perfektná výdrž batérie

MÍNUS

• nepresné dotykové ovládanie