Drahé rady za eurofondy

Ďalšie peniaze vynakladá štát na sieť centier pedagogicko-psychologického poradenstva. Aj tieto inštitúcie poskytujú okrem kariérneho poradenstva desiatky ďalších služieb. Na jedného kvalifikovaného pracovníka centra preto pripadá viac ako tisíc študentov, ktorým by mal v prípade záujmu o radu v budúcom povolaní poskytnúť podporu. Nie je ťažké uhádnuť, prečo o túto službu nie je záujem. Podobne ako v prípade škôl a úradov práce môže byť poradenstvo v takomto systéme len ťažko kvalitné.

Spomenúť treba aj národné projekty v rezorte školstva a práce ako Dielne alebo Rozvoj stredného odborného vzdelávania, v rámci ktorých štát zaplatil z eurofondov desiatky miliónov eur na školenia kariérnych poradcov pre základné a stredné školy či na kariérne poradenstvo na úradoch práce. „Problémom týchto projektov je umelá udržateľnosť. Len čo dôjdu peniaze, systém skončí a všetko bude opäť po starom,“ tvrdí A. Dianovská.

Mýty a predsudky

Formálne teda systém kariérneho poradenstva existuje a štát na jeho existenciu vynakladá nemalé prostriedky, no v skutočnosti je takmer nefunkčný. Kto chce poradiť s výberom povolania a kariérnej dráhy, musí sa ohliadnuť po iných možnostiach.

Keďže kvalitné odborné poradenstvo nie je štandard, mladí ľudia sa o budúcnosti rozhodujú po rozhovoroch s rodičmi alebo s rovesníkmi. Keďže však tí nie sú odborníkmi, ich rady môžu byť ovplyvnené zastaranými predsudkami a mýtmi z čias, keďsi prácu vyberali oni sami. Napríklad že vysokoškolský titul je za každých okolností najlepšia voľba, že najlepšie je pracovať ako lekár alebo právnik, že remeslo má zlaté dno a podobne.

Čo, samozrejme, v individuálnom prípade môže byť pravda, ale aj nemusí – ako by potvrdili mnohí klienti kariérnych poradcov. Aj to, že sa štátu nedarí presvedčiť deti na štúdium na stredných odborných školách a duálne vzdelávanie, je čiastočne dôsledkom tejto situácie. Rodičia spájajú budúcnosť svojich detí s vysokou školou aj v prípade, že ich štúdium vôbec nebaví a skvele by sa uplatnili vo výrobnej sfére.

Suplujú systém

No a keďže dopyt po tejto službe je veľký, zlyhávajúci štátny systém suplujú komerčné aktivity. Kariérne rady môžu nájsť mladí ľudia u špecializovaných kariérnych poradcov, na veľtrhoch práce či podobných kariérnych podujatiach.

Tým sa mimoriadne darí. Profesia Days navštívi ročne až 20-tisíc ľudí, tisícky ľudí chodia aj na akcie ako Akadémia&Vapac a Dni kariéry. Prudko rastie popularita eventu Night of Chances – Noc príležitostí. Séria podujatí so zameraním na IT, technické a manažérske odbory je primárne určená pre univerzitných študentov, ktorí aktívne premýšľajú o tom, akú prácu chcú robiť po skončení štúdia, prípadne ešte počas neho.

„Všimli sme si, že nám na podujatie chodia aj stredoškoláci. Bolo ich čoraz viac, tak sme im urobili samostatnú časť programu a účasť je veľmi vysoká,“ hovorí zakladateľ podujatia Tomáš Hasala. Prednášky a workshopy pre vysokoškolákov Night of Chances – Technology minulý týždeň na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave navštívila napriek vstupnému takmer tisícka študentov vysokých škôl a zhruba stovka stredoškolákov, pričom viacerí pricestovali z iných miest.

„Prišla som sem, pretože ma baví aplikovaná informatika v škole, zaujímajú ma informačné technológie a chcela by som pokračovať v tomto štúdiu aj na univerzite,“ hovorí Alexandra Urbanová z Obchodnej akadémie v Trnave. „Snažím sa vybrať si budúce zameranie podľa záľub. Momentálne fotím, venujem sa počítačovej grafike a baví ma informatika, takže som sa prišiel inšpirovať, čo by dalo študovať,“ dodáva Jakub Benko z elektrotechnickej priemyslovky v Trnave.

Keď prídete na to, že ste spravili chybu a vybrali si kariéru, ktorá vás nebaví

Zdroj: Nexteria

Okrem inšpirácie a prehľadu, ktoré na podujatí hľadajú študenti, sa eventu darí obsadzovať aj konkrétne pracovné miesta. Organizátorom vychádza, že na práci sa počas podujatia dohodnú v priemere traja študenti na každého zo zhruba dvadsiatky vystavovateľov.  

Kariérne podujatia na Slovensku

Profesia Days

Tento rok na veľtrhu práce vystavovalo 180 domácich a zahraničných firiem a organizácií. Okrem konkrétnych pracovných príležitostí ponúkli testy na výber kariéry a inšpiratívne prednášky ľudí z rôznych odvetví ekonomiky. Podujatie sa koná vo februári a marci od roku 2009, pripravujú ho ľudia z prostredia džobportálu Profesia.sk.

Noc príležitostí – Night of Chances

Podujatie za sedem rokov prilákalo tisícky študentov na workshopy a prednášky špičkových osobností z najúspešnejších slovenských firiem z IT, techniky a manažmentu. NoC spája študentov, ktorí hľadajú svoju kariérnu cestu, a elitné firmy, ktoré hľadajú budúcich zamestnancov. Séria podujatí sa koná v priebehu roka vo viacerých mestách Slovenska aj v blízkom zahraničí. Najbližšie je 4. apríla v Bratislave.

Keď prídete na to, že ste spravili chybu a vybrali si kariéru, ktorá vás nebaví

Zdroj: Nexteria

JA Veľtrh podnikateľských talentov

Nezisková organizácia JA Slovensko organizuje v školách podnikateľské vzdelávanie od roku 1993 pod značkou Junior Achievement. Program tento rok v marci vyvrcholí kariérnym podujatím, kde študenti predstavia svoje schopnosti z reálneho podnikania.

Kam na...

Séria podujatí pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorí hľadajú inšpiráciu pre budúce uplatnenie na trhu práce. Pozostáva z putovných výstav Kam na strednú, Kam po strednej, Kam na vysokú v krajských mestách či veľtrhu práce Jobspott v Trnave, ktoré sa konajú v jesennom období. Podujatia organizuje Národné kariérne centrum.

Akadémia&VAPAC

Veľtrh štúdia a kariéry v tradičnom októbrovom termíne spája slovenské a zahraničné vysoké školy, jazykové školy, štipendijné organizácie, firmy a študentov.