To isté sa dá povedať o reštauráciách a kaviarňach. Cestovať s deťmi, aj úplne maličkými, a tráviť čas mimo múrov svojho bytu či domu je trend. Respektíve množstvo rodín, ktoré tak robia, je oveľa väčšie ako pred 10 – 15 rokmi.

Hotely a reštaurácie na to reagovali a reagujú zriaďovaním herní a detských kútikov, všemožných atrakcií pre deti všetkých vekových kategórií, angažovaním animačných tímov a tvorbou programov, ktoré deťom pobyt v hoteli spestria.

Hotely, kde deti nie sú vítané: šťastní sú hostia i hotelieri

Prezydent Medical & SPA Wellness v Krynici Zdroj: Prezydent Medical & SPA Wellness

Ale ako každý trend, aj tento vyvolal protireakciu. Lebo tak ako rastie počet ľudí, ktorí cestujú s deťmi, rastie aj počet tých, ktorí, ak sa vyberú niekam oddýchnuť si mimo domova, po ich prítomnosti pri vedľajšom stole alebo ležadle pri hotelovom bazéne netúžia. V zahraničí tak už dávnejšie začali vznikať hotely označené jednoznačne Adults Only alebo No Kids Hotel. Vstup do nich majú len hostia, ktorí si so sebou neprivedú svoje ratolesti. Niekde sa vymedzujú voči malým hosťom do 12 rokov či až 16.

Začiatky v Karibiku

Trend sa začal ešte začiatkom tohto tisícročia v Karibiku, ale pomerne rýchlo sa rozšíril aj do Európy. V susednom Rakúsku napríklad zriadili prvý hotel, kde majú prístup len hostia od istého veku, ešte v roku 2005, v Nemecku o rok neskôr. Vyvolalo to vtedy búrlivé reakcie, veľkú medializáciu a rozhodne nie pozitívnu. No v súčasnosti sú po celom svete takých hotelov už stovky. Napríklad portál urlaub-ohne-kinder.info ich má v portfóliu takmer 800.

Keď zriadili pred časom prvý No Kids Hotel v Poľsku, v mestečku Krynica, tiež sa ocitol vo všetkých médiách, televízne štáby si tu doslova podávali kľučky.

Hotely, kde deti nie sú vítané: šťastní sú hostia i hotelieri

Prezydent Medical & SPA Wellness v Krynici Zdroj: Prezydent Medical & SPA Wellness

Jeho riaditeľ Mariusz Domanus s odstupom času spomína, že v tomto prípade zafungovalo, že aj negatívna reklama je reklama. Správy o tom, že existuje hotel, kde sa môžu ubytovať len dospelí, sa dostali aj k tej klientele, pre ktorú je toto zariadenie určené.

„Sami by sme si takú reklamu na celoštátnej úrovni nikdy nemohli dovoliť,“ spomína s úsmevom riaditeľ hotela Prezydent Medical & SPA Wellness v Krynici.

Od konca decembra má poľský hotel prvého následovníka aj na Slovensku – vo Vysokých Tatrách a to Hotel Lesná v Starej Lesnej. Aj keď – ten označenie Adults Only alebo No Kids nemá.

Hotely, kde deti nie sú vítané: šťastní sú hostia i hotelieri

Hotel Lesná Zdroj: Hotel Lesná

Diskriminácia?

Diskriminujú hotely, ktoré sa špecializujú len na dospelú klientelu, ostatných hostí, alebo nie? Existuje síce základná európska legislatíva, ale jej výklady sú rôzne. Na Slovensku nemožno nikoho diskriminovať na základe veku ani pri hotelovom ubytovaní. Preto tu koncept Adult Only, ako ho poznáme zo zahraničia, nie je možný. V Rakúsku a Nemecku antidiskriminačnú legislatívu až tak striktne neberú

Tam sú hotely, reštaurácie či organizátori zájazdov posudzovaní ako podnikateľské subjekty, ktoré majú právo rozhodnúť sa, na akú klientelu sa budú špecializovať. Tento postoj má v Nemecku oporu aj v súdnom rozhodnutí. Pred pár rokmi totiž zažalovala nemecká rodina z Hannoveru cestovnú kanceláriu za to, že do hotela, ktorý si vybrali, ich s päťročným dieťaťom nepustili, lebo bol Adult Only.

Súd žalobu odmietol a dal za pravdu cestovke, ktorá argumentovala, že v ponuke mala ešte ďalších tritisíc hotelov, z ktorých si mohli vybrať a kde dovolenka s dieťaťom nebola problém.