Disneyland bol pre mňa vždy stelesnením amerického gýču, umelej zábavy a v prvom rade veľkým biznisom zabaleným v lesklej pozlátke. V podstate sa moje predsudky ukázali ako pravdivé. V zábavnom parku, ktorý nemáte šancu prejsť celý za jeden víkend, nájdete instantnú ukážku zábavy v americkom podaní. Trocha detinskú, trocha márnomyseľnú a v mnohom pre Európana nepochopiteľnú. Pritom vôbec neplatí, že tento park urobí najväčšiu radosť detským návštevníkom.


Veľa trprzlivosti

Gýč, Mickey Mouse
 a biznis alebo aký je naozaj zábavný stroj na peniaze

Zdroj: Tomáš Vašuta

Nervózne prešľapujeme na mieste, pozeráme sa na hodinky a v duchu vyberáme šťavnatejšie výrazy. Od chvíle, keď sme sa postavili do radu atrakcie s názvom Rock ‘n‘ Roller Coast­er Starring Aerosmith, ubehla už hodina. Do chvíle, kým nás posadia na dráhu a vystrelia šialenou rýchlosťou, ostáva ešte dobrých 20 minút. Aspoň tak avizovala tabuľa pred vstupom na atrakciu. Len na vysvetlenie – návštevník si zaplatí vstup do tematického okruhu Disneylandu a v rámci neho môže využívať všetky atrakcie zadarmo.

Má to však jeden háčik. Tým, že park navštevujú denne tisícky návštevníkov, pred najvychytenejšími atrakciami sa tvoria dlhé rady. Aby prevádzkovatelia informovali návštevníkov, pred každou atrakciou nainštalovali tabuľu, ktorá ukazuje, aký je priemerný čas čakania na atrakciu. Pri tých najlepších si neraz počkáte aj dve hodiny. Čakanie je neoddeliteľnou súčasťou Disneylandu.


Disney World


Prvú časť Walt Disney Worldu v Orlande Magic Kingdom otvorili 1. októbra 1971. Ďalšie časti pridali v roku 1982, keď pribudol park Epcot, v roku 1989 filmový park Disney’s Hollywood Studios a v roku 1998 otvoril svoje brány aj park Disney’s Animal Kingdom. Okrem štyroch tematických parkov ponúka Disney World aj dva vodné parky, ktoré ťažia z toho, že v Orlande je po celý rok príjemné počasie. Ponuku dopĺňajú aj štyri golfové ihriská. Vstupné bolo v čase otvorenia prvého parku 3,5 dolára. V súčasnosti je najlacnejšia jednodňová vstupenka 29-krát drahšia, stojí 99 dolárov.

Paradoxne, pri vstupe do parku vám dlhé čakanie nehrozí. Pomáhajú tomu dobre osadené turnikety aj systém, keď si vstupenky môžete kúpiť v hoteloch či cez internet. V našom prípade sme volili prvú voľbu a ako bonus sme získali tri vstupy na atrakcie, kde sme mohli predbehnúť ostatných čakajúcich.

Pozor, v tomto prípade si musíte atrakciu objednať už ráno a neraz sa stane, že tie najvychytenejšie sú rozobrané už na začiatku dňa. S osobnými údajmi sa v Disneylande neunúvajú. Pri prvom vstupe si oskenujú váš odtlačok prsta. Práve priloženie prsta je vašou vstupenkou do zón, ktoré ste si zaplatili. Že o vás majú základné údaje a ste v ich bohatom registri? Nad tým sa nikto nezamýšľa. Zábava je tu na prvom mieste.


Gýč, Mickey Mouse
 a biznis alebo aký je naozaj zábavný stroj na peniaze

Zdroj: Tomáš Vašuta

Disneyland v Orlande otvorili v roku 1971 ako dvojičku prvého Disneylandu v Kalifornii. Oba sú takmer totožné, odlišujú sa špecifickými atrakciami. My sme si zvolili verziu so štyrmi základnými parkmi, ktoré niesli názvy Magic Kingdom, Epcot, Disney’s Hollywood Studios a Disney’s Animal Kingdom. Každý osebe obsahuje toľko atrakcií, že by ste v ňom vedeli stráviť aj celý deň. Nami zvolená kombinácia, keď môžete chodiť po všetkých parkoch počas dvoch dní, stála 259 dolárov na osobu. V prípade vstupného platí zásada, čím viac dní kupujete, tým zaplatíte menej.