S perom je to iné


Pri cestovaní prakticky nie sú príležitosti, ako naplno využiť výkon Note 8. To preto, že ho je viac, než je zdravé. Exynos 8895 je podľa viacerých benchmarkov najvýkonnejší mobilný procesor dneška. Na top pozícii sa strieda len s Apple A11 čipom, občas s Kirin 960 od Huawei. Samsung pribalil ešte aj 6 GB operačnej pamäte. Takže sme celú cestu mali zapnuté desiatky aplikácií a všetko bez jediného trhnutia alebo sekania.

Tento výkon sa dá využiť skôr v kancelárii. Máme na mysli dokovaciu stanicu DeX, ktorú podporuje aj Note 8. Mali sme možnosť ju vyskúšať ešte s modelom Galaxy S8+ a je to zaujímavý a v špecifických situáciách veľmi praktický doplnok. Po vložení mobilu do stanice, ktorá je pripojená k monitoru alebo televízoru, sa na obrazovke zobrazí upravené prostredie, ktoré pripomína Chrome OS.

S pripojenou klávesnicou a myšou môže vytvoriť jednoduchý kancelársky počítač. Windows nenahradí, ale na úpravu textu, tabuliek a základnú editáciu fotografií a videa stačí. Len cenovka 150 eur môže odradiť. Ale k predobjednávkam dávali slovenskí operátori k Note 8 stanicu DeX zadarmo.


Galaxy Note 8 na Islande:
ako z inej planéty


Kapitán obojživelníka v ľadovcovej lagúne Jökulsárlón Zdroj: Marián Biel

Aj bez tejto dokovacej stanice je Note 8 čistokrvný pracovný nástroj. Už samotný Android 7.1 ponúka množstvo zaujímavých funkcií (upgrade na Android 8.0 Oreo má prísť v najbližších týždňoch). Samsung ešte pridal svoju nadstavbu TouchWiz, po novom Experience, ktorá ešte pridáva doslova desiatky možností. Ešte aj po dvoch týždňoch testovania sme narazili na novú položku v menu. Nechýba už známy bočný panel, správa Wi-Fi, hĺbková kontrola batérie a veľa ďalšieho.


Note je však Note preto, lebo je pripravený na ovládanie digitálnym perom. Dajú sa ním písať poznámky aj na neodomknutý displej, po novom nie jedna, ale sto strán poznámok. A môžu sa pripnúť na plochu stále zapnutého displeja. Po vytiahnutí S-Pen sa otvorí známa vejárovitá ponuka aplikácií a funkcií.

Napríklad písanie na obrazovku. To sme na Islande aj využili, keď sme na screenshote mapy dokreslili destinácie, kam sa chystáme, a tento obrázok jednoducho zdieľali na WhatsAppe. Pribudla živá správa, ktorá zaznamená priebeh písania či kreslenia a pošle ho ako GIF. Nechýba lupa alebo prekladač, ktoré už vedel Note 7.


Stále medzi top fotomobilmi


Naplno sme otestovali fotoaparát. Teda foto­aparáty. Note 8 je prvý Samsung smartfón s dvojitým zadným fotoaparátom. Kvalita bola výborná pri predchodcovi a aj pri súčasných modeloch S8 a S8+. Dali sa teda očakávať dobré výsledky. V skutočnosti boli ešte lepšie a nebojíme sa tvrdiť, že ide o jeden z top troch fotomobilov na trhu. Oba fotoaparáty majú zhodne po 12 Mpix a optickú stabilizáciu.

Primárny širokouhlý má svetelnosť f/1.7 a väčší snímač, sekundárny s dvojitým optickým priblížením, už svetelnosť f/2.4. Predná kamera má rozlíšenie 8 Mpix a svetelnosť tiež f/1.7. Vyskúšali sme všetky tri a na viacero spôsobov. Napríklad pri starej vikinskej usadlosti v údolí Thjórsárdalur s trávnatými strechami, detailne vyrezávanými drevami a vodopádom v pozadí. Čarovné miesto ako z pohľadnice.


Fotoaparát sa spustí aj dvojitým zatlačením vypínača, takže rýchly záber sa dá urobiť kedykoľvek a bez odtlačkov alebo dúhovky. Veľmi návykové je ovládanie gestami. Posunom hore sa prepína medzi prednou a zadnou kamerou, doľava a ukážu sa ostatné režimy ako spomalené video, panoráma či manuálne fotografovanie.

Záber sýtozelenej lúky s jeseňou zafarbeným porastom v pozadí aj v automatickom režime vyzerá perfektne. Ostrosť, detailnosť, farebná presnosť je na špičkovej úrovni. Hodilo sa aj priblíženie sekundárneho foto­aparátu. V exteriéri sa nedá vždy prísť dostatočne blízko k zaujímavému objektu. Tiež veľmi slušne fungoval na makro zábery.


Galaxy Note 8 na Islande:
ako z inej planéty


Kaplnka na pobreží poloostrova Reykjanes Zdroj: Marián Biel

Clona a softvérová úprava sa postarali o to, že aj zábery na prístav nočného Reykjavíku vyzerali viac ako slušne. Ak sa máte čas pohrať a máte poruke statív, v manuálnom režime sa dá nastaviť až 10-sekundová uzávierka. Takže kreativita má o jeden nástroj navyše.

Viac ako pri konkurentoch tu platí, že mobil pri fotografovaní klame telom. Na perfektnom Amoled displeji zábery vyzerajú vždy trochu lepšie ako na monitore počítača. Platí to hlavne pre nočné zábery, pri ktorých už na veľkej obrazovke možno pozorovať jemný šum. S dvojitým fotoaparátom už aj Samsung vie robiť softvérové bokeh portréty (ostrý objekt s rozmazaným pozadím). Intenzita roz­ostrenia pozadia sa dá meniť pred expozíciou a aj po nej. Navyše fotoaparát urobí súčasne aj širokouhlý záber. Inak povedané, s Note 8 aspoň pár podarených záberov z dovolenky urobí aj ten najväčší laik.

Pochvalu si určite zaslúži aj stabilizácia, ktorú sme otestovali pri nahrávaní 4K videa na nespevnenej ceste ku kráterovému jazeru Kaldera Ljótipollur. S pretrhanými oblakmi tam dostala zabrať funkcia HDR. Svoju robotu si robí dobre, len škoda, že sa dá aktivovať až vstupom do menu fotoaparátu.


Dlhé cesty po Islande boli vhodnou príležitosťou v reálnych podmienkach vyskúšať, ako to je s batériou. Samsung si na to už dáva extra pozor. Aj preto znížil kapacitu na 3 300 mAh, čo bolo trochu rozčarovaním. Ukázalo sa, že nie katastrofickým. Mali sme celý čas nastavené maximálne rozlíšenie displeja (zmeniť sa dá aj na HD a full HD), zapnuté mobilné dáta, GPS, synchronizáciu, dokonca sme aj streamovali Spotify do autorádia a robili viac ako sto záberov a desiatky minút videa denne.

Powerbanku bolo nutné vybrať už v podvečer. Pri normálnom každodennom používaní však vydržal vždy celý deň, cez víkendy aj do nasledujúceho obeda. Aj tak sme pri zariadeniach Note boli zvyknutí na lepšiu výdrž. Batéria tak ostáva bezpečnou a funkčnou, ale stále Achillovou pätou novinky.


Galaxy Note 8 na Islande:
ako z inej planéty


Kaňon Fjadrargljufur Zdroj: Marián Biel

Všetky fotografie v článku sú nasnímané Samsungom Galaxy Note 8 v automatickom režime