Island už bol opísaný toľkokrát, koľko je tam oviec a vodopádov. Ale každý z neho uvidí niečo iné, každého osloví iným odtieňom. Zhrnúť by sa dal ako ostrov ľadu a ohňa. A nie iba pre fanúšikov série Hra o tróny, ktorej pár častí sa v rôznych lokalitách na západe vnútrozemia nakrúcalo. Tieto kontrasty formovali a formujú Island celé storočia.
Kontrast sa dá nájsť aj pri Galaxy Note 8. Na jednej strane to je po okraj vybavený Android smartfón súčasnosti. Lenže zároveň má rodina Note za sebou jednu z najväčších afér vo svete múdrych telefónov. O Note 7 a jeho batérii sa toho už popísalo veľa. Aj vtipov. Preto sme boli o to zvedavejší, ako sa s tým všetkým Note 8 popasoval.
Island bol na to veľmi dobrá lokalita. Neustále sa meniace hlavne daždivé počasie, neskutočné množstvo unikátnych scenérií na poriadne prevetranie nového duálneho fotoaparátu a aj dlhé túry bez prístupu k elektrickej zásuvke.
Vodopád Svartifoss Zdroj: Marián Biel
Malý medzi veľkými
Po prílete sme si prenajali terénne auto, ktoré je tu nevyhnutnosťou. Minimálne pre tých, ktorí chcú zísť z klasickej cesty a preskúmať aj vnútrozemie. To je obrovské, takmer výhradne len s poľnými a šotolinovými cestami a častými brodmi cez rieky. Už od začiatku si človek všimne, že na cestách badať aj americký vplyv a obrovské SUV aj s extrémnou offroadovou úpravou tu nie je žiadna rarita.
Keď sme už pri veľkosti, pri pozorovaní machom zarastených lávových polí sme si uvedomili, že vo vrecku máme 6,3-palcový smartfón, jeden z najväčších v súčasnosti. V skutočnosti to však nie je také nepraktické, ako by sa mohlo zdať. Minimálne pre používateľov napríklad iPhone 7 Plus, ktorý je len o 4 mm kratší, ale zas o 3 mm širší.
Samsung sa podobne ako pri Galaxy S8 rozhodol pre obrazovku s pomerom strán 18,5 : 9. Spolu s len približne polcentimetrovým rámikom nad a pod displejom je celková veľkosť mobilu stále dobre uchopiteľná. S ostrejšími hranami ako pri S8 sme tiež trochu viac spokojní. Tak či onak, Note 8 je stavaný na použitie hlavne v dvoch rukách. Preto je vybavený perom S-Pen. Je celý zo skla, displej je zakrivený. To znamená, že sa celkom rád vyšmykne. Určite preto odporúčame nejaký vhodný kryt alebo obal.
Funkcia dynamické zaostrovanie vie urobiť úchvatné "bokeh" portréty Zdroj: Marián Biel
Ocenili sme to aj na Islande, kde sa nepýta, či dnes pršalo, ale kedy pršalo. Počas asi trojhodinovej potulky po Reykjavíku sme zažili slnečné lúče, potom silný vietor a pomedzi to niekoľko prehánok a dážď. Pri neustálom vyberaní mobilu pri fotografovaní chrámu Hallgrímskirkja alebo architektonického skvostu – Harpa cultural centre by to bez obalu mohlo byť nebezpečné. Kvôli vyšmyknutiu, nie namočeniu. Telo je voči vode odolné, s certifikátom IP68. Túto odolnosť sme vyskúšali nie iba v daždi, ale aj pri kúpaní v horúcich prameňoch. Samozrejme, bez ponárania, ale zobrať so sebou do vody na pár záberov zvládol. A vode odolné už je aj pero S-Pen.
Druhým prekvapením bolo veľmi dobré pokrytie LTE sieťou. Pomalšou, ale fungujúcou. Aj keď Island nie je členom Európskej únie, našťastie aj tu platia nové pravidlá dátového roamingu. Či sme boli pri dvojitom vodopáde Hjalparfoss, v národnom parku Fjallabak v centrálnej časti ostrova alebo pri ľadovcovej lagúne Jökulsárlón na juhu, so signálom nebol problém. S Note 8 sa ešte dá poistiť. Ako prvý Samsung oficiálne určený pre slovenský trh podporuje dve SIM karty.
Má to však háčik. Druhý slot zvláda len 3G, navyše je spojený s pozíciou pre pamäťovú kartu. Takže je nutné sa rozhodnúť, či radšej dve SIM karty, alebo jednu a k nej pamäťovú kartu. Interných 64 GB by malo väčšine používateľov stačiť. Hlavne takým, ktorí sa skamarátili s rôznymi cloudovými službami.
Tomu sa vraví poriadny displej
Displej Note 8 je rozmerný. O tom niet pochýb. Jednou rukou ho budú pohodlne ovládať len basketbalisti. No zároveň je to aj jeho najväčšie pozitívum. iPhone 7 Plus aj Xperie XZ Premium majú skvelé displeje. Ale pohľad na tento Super Amoled s rozlíšením 2 960 x 1 440 bodov bol ešte o krok uspokojivejší. Uvidíme, ako na tom bude iPhone X, ale Note 8 má momentálne najlepšiu obrazovku na trhu mobilných zariadení.
Veľkú uhlopriečku sme ocenili napríklad pri používaní navigácie Waze alebo Máp Google počas objavovania Islandu. Alebo oboch naraz. Note 8 podporuje zobrazenie dvoch aplikácií súčasne. Úzky a dlhý displej je na to ako stvorený. Farby sú sýte a krištáľovo presné, prípadne sa dá so saturáciou v nastaveniach ešte pohrať. Kontrast je tiež špičkový. Obrazovka už podporuje HDR a svietivosť dosahuje rekordných 1 200 nitov. Presnejšie to je pri aktivovaní výkonného režimu. Bežne je maximum 1 000 nitov, počas používania okolo 350. To je stále výborná hodnota a napríklad na čiernej pláži Diamond Beach posiatej malými ľadovcami bolo veľmi slnečno a čitateľnosť displeja pri kontrole nafotených obrázkov bola stále výborná.
Vikingská usadlosť Thjódveldisbaerinn v údolí Thjórsárdalur Zdroj: Marián Biel
Aj tam si človek uvedomí, aký neskutočne rôznorodý a unikátny je tento ostrov. Niet sa čo diviť, že je to obľúbená destinácia filmárov a natáčali sa tu tucty hitov ako Oblivion s Tomom Cruisom, Interstelar, Batman Begins či Prometheus. Mnohí si možno pamätajú na akčné scény a naháňačku na ľade v Jamesovi Bondovi, časti Die Another Day. Robili ju v spomínanej lagúne Jökulsárlón, kde sa ľadovec mieša s morskou vodou. Kvôli scéne filmári urobili malú priehradu a oddelili slanú a sladkú vodu, aby lagúna zamrzla a mohol po nej jazdiť Aston Martin s raketometom.
Mimochodom, bude to bohatá lagúna. Podľa sprievodcu tam počas prehliadok na člnoch skončí na dne minimálne jeden smartfón týždenne. To sme s Note 8 netestovali. Hoci je to panensky čistá sladká voda, presne taká, na akú sa odolnosť smartfónov viaže, jazero má hĺbku až 200 metrov. To by prežila azda iba Nokia 3310.
Nebola to zďaleka jediná destinácia, keď na Islande aj v septembri človek vytiahne aspoň tenké turistické rukavice. Aj keď sme mali také, ktorými sa dajú ovládať dotykové obrazovky, snímač odtlačkov prstov pri nich, samozrejme, nefunguje. Ten sme nastavili ako primárne biometrické zabezpečenie na odomknutie mobilu. Rovnako ako pri Galaxy S8 a S8+ je čítačka na zadnej časti hneď vedľa objektívu fotoaparátu.
Nie je to najšťastnejšie umiestnenie. Ale možno aj kvôli už dvojitému zadnému fotoaparátu je viac na strane. Nestávalo sa teda tak často, že by sme nahmatávali, a teda znečisťovali objektív.
Veľkosť mobilu si tiež vyžaduje cvik na pohodlné dočiahnutie čítačky. Zvykli sme si v priebehu dňa. Až taká zima, aby bola nutná kukla, nebola. Preto sme mohli vyskúšať aj skener tváre. Funguje spoľahlivo a dostatočne rýchlo. Ale dá sa oklamať a samotný mobil na to upozorní. Preto odporúča skôr čítačku dúhovky.
Diamond beach neďaleko lagúny Jökulsárlón Zdroj: Marián Biel
Práve túto formu sme využívali dosť často. A nie je to vôbec zlé. Áno, čítačka odtlačkov na tlačidle pod displejom je stále najpraktickejšie riešenie. Tu však taká možnosť nie je. No stačí sa na sekundu pozrieť na mobil a ten sa odomkne. Fungovalo to aj cez slnečné okuliare. Vzdialenosť od tváre nemusí byť taká malá, že by to na verejnosti vyzeralo čudne. Skôr je potrebné dbať na dostatočne otvorené oči.
Na výber je, samozrejme, aj starý dobrý PIN kód alebo nezamykanie napríklad v schválenej Wi-Fi sieti alebo ak sú nablízko majiteľove smart hodinky a podobne.