Každodenná utópia
Predstava, že by z firmy zmizla väčšina manažérov, pracovné úlohy, platy aj dovolenky by si zamestnanci určovali sami a kontrola odvedenej práce by bola na kolegoch, je na prvé počutie priam utopická. Napriek tomu také podniky na svete existujú, darí sa im a skúsenosti z ich fungovania preberá čoraz viac firiem. Minimálne jednu takú je možné nájsť aj na Slovensku.
„Hierarchicky riadené korporácie majú nastavený vzťah manažér – podriadený v rovine rodič – dieťa. Manažér dáva ciele, kontroluje, hreší a chváli, niekedy radšej neprenáša zlé informácie dole, aby chránil podriadených – presne ako rodičia. Mňa riadenie a kontrolovanie ľudí bytostne nebaví, tak som si povedal – poďme to skúsiť ako dospelí ľudia,“ hovorí Lukáš Bakoš, spoluvlastník firmy Maxman Consultants.
Konzultačná spoločnosť v oblasti ľudských zdrojov postupne otvorila svoje účtovníctvo aj výkony firmy a ľudí všetkým pracovníkom. Pracovné zaťaženie, úlohy, výdavky či nové projekty si manažuje každý sám, prípadne po konzultácii v tíme. Platy aj odmeny sú postavené na dohode, hlas spoluvlastníkov firmy má rovnakú váhu ako hlas ostatných. Konsenzus je kľúčový aj pri investíciách či ďalšom smerovaní firmy.
„Vždy som mala šťastie na dobrý kolektív a šéfov, ale takáto miera slobody je špeciálna. No je spojená aj s pocitom veľkej zodpovednosti za firmu a kolegov,“ hovorí jedna zo školiteliek firmy Orsolya Véghová. Tím sa vedel dokonca dohodnúť aj na nastavení týždenného reportovania výkonov tak, aby zmiernil tlak, ktorí zamestnanci – na základe porovnávania sa s kolegami – pociťovali v obave, či robia toľko ako ostatní.
Firemný experiment
L. Bakoš a jeho kolegovia začali s experimentom pred siedmimi rokmi. Inšpirovali sa firmami, ktoré takto fungujú už desaťročia a zamestnávajú stovky či tisícky pracovníkov.
Ricardo Semler, brazílsky podnikateľ roka 1990 a podľa Svetového ekonomického fóra jeden z „globálnych lídrov budúcnosti“, opísal rozmach svojej energetickej spoločnosti Semco v knihe Maverick. Po delegovaní väčšiny právomocí na radových zamestnancov firma raketovo rástla v tržbách aj v počte zamestnancov.
Slobodná firma vyžaduje od zamestnancov chuť neustále sa vzdelávať a zároveň pracovať v tíme
Frederic Laloux v bestselleri Budúcnosť organizácií pozbieral skúsenosti podobných firiem z rôznych odvetví – od zdravotníckej starostlivosti cez metalurgiu až po výrobu elektriny. Všetky spája to, že ich vlastníci uprednostnili dôveru voči zamestnancom pred kontrolou a uverili prirodzenej motivácii ľudí odviesť prácu, na ktorú budú hrdí.
Zamestnancom zverili aj činnosti, ktoré inde vykonávajú špecializované oddelenia – nábor nových ľudí, nákup a predaj materiálu, marketing či kontrolu kvality. Výsledkom bolo menej porád či procesov a silnejšie zaujatie zamestnancov pre spoločný cieľ a osud firmy.
„Pomalšie rozhodovanie riešime presunutím časti rozhodnutí na trojicu volených zástupcov.“ Lukáš Bakoš, spolumajiteľ, Maxman Consultants Zdroj: Miroslava Spodniaková
Funguje to roky
Vzorom je napríklad
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?