Situácia s cloudom na Slovensku sa v posledných rokoch mení. Do istej miery za to môže aj pandémia či zdražovanie. Firmy postupne spoznávajú výhody cloudových riešení, medzi ktoré patrí finančná dostupnosť či bezpečnosť.

Stále je však veľa takých, ktoré cloud odmietajú najmä z pocitových a iracionálnych dôvodov. O tom, prečo by sa firmy nemali cloudových služieb obávať, v čom sú ich výhody a aké budú v tejto oblasti trendy, hovorí Peter Gajdošech, odborník na informačné technológie spoločnosti Solitea Slovensko. 

Cloud je dnes akcelerátorom inovácií. Ako ho možno čo najjednoduchšie charakterizovať?

Cloud je priestor na serveroch prevádzkovateľov služieb a dostupný je prostredníctvom internetu. Firmám i jednotlivcom poskytuje už pomerne veľa služieb, napríklad mailový systém, riadenie dokumentov či prístup k mediálnemu obsahu. Príkladom sú známe služby Spotify či Netflix. 

Množstvo cloudových služieb sa rozširuje. Ktoré sú to a pre aké druhy firiem sú najvhodnejšie?

Cloudových služieb je veľa, ťažko ich všetky zaškatuľkovať. Kedysi som si nevedel predstaviť scenár, že nebudem mať počítač, a dnes sú v cloude dostupné nielen údaje, ale aj aplikácie. Ak potrebujem vytvoriť dokument, nie je problém spustiť si cloudovú edíciu textového editora, napríklad MS Word, napísať dokument a uložiť ho do cloudového priestoru ako online súbor. Keby som sa mal držať úplne základného členenia, cloudové služby sa dajú rozdeliť na infraštruktúru, platformu a softvér. 

Infraštruktúra ako služba je vhodná pre firmy, ktoré sa rozhodli zbaviť sa lokálnych serverov. V cloude si môžu pomerne rýchlo vybudovať vlastný serverový priestor a inštalovať a konfigurovať si tam všetko potrebné. Platforma ako služba poskytuje firmám viac pridanej hodnoty, v jednom balíku môže firma využívať napríklad operačný systém spolu s databázovým serverom.

A tretí variant, softvér ako služba, poskytuje firmám najviac muziky. Napríklad kancelársky balík Office je dnes dostupný ako cloudová služba, čo znamená, že pre firmu môže byť zaujímavé len aktivovať príslušný počet licencií predplatného pre zamestnancov a používatelia okamžite dostanú najnovšiu edíciu officeových aplikácií a prístup k ďalším službám.

Ako dnes firmy najčastejšie ukladajú svoje dáta a čo tento proces zahŕňa?

Trend ukladania dokumentov na lokálne zariadenia našťastie ustupuje. Veľa firiem už využíva pre dokumenty cloudové úložiská. Tento scenár má svoje benefity, pretože dokument uložený v cloude je prístupný pre všetkých oprávnených používateľov, a to zo všetkých zariadení, ktoré využívajú.

Práca viacerých používateľov súčasne v jednom dokumente sa oceňuje pomerne často. Výhod je veľa, z hľadiska IT je dôležité zabezpečiť, aby sa cloud zálohoval. Niektoré firmy okrem dokumentov presunuli do cloudu podnikové informačné systémy, napríklad CRM, DMS či ERP.

V čom sú rozdiely pri uchovávaní dát lokálne a na cloude?

Ak sú údaje lokálne na počítači alebo lokálnom serveri, dôležité je mať veľmi dobre nastavené zálohovanie. Cloud má často zabezpečené automatické ukladanie údajov na dve geograficky oddelené miesta, zálohovanie teda vyzerá ako menej dôležité. Rozumný IT manažér však zabezpečí zálohovanie firemných údajov aj v prípade ukladania do cloudu. K lokálnym údajom je prístup zvonku komplikovanejší alebo nemožný, závisí to od konfigurácie sieťovej architektúry.

A plusy a mínusy oboch možností?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa