Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sledujú takzvaný indikátor DALY, ktorý hovorí o tom, koľko rokov stratí človek v dôsledku choroby. Podľa neho stratili v roku 2019 Slovenky v produktívnom veku až osemnásť dní. Napriek kontinuálnej snahe zlepšiť pracovné prostredie a podmienky žien sa tento počet v porovnaní s rokom 2004 nezmenil. Hlavnými príčinami sú gynekologické ochorenia, bolesti chrbta a krku, depresívne poruchy, migréna, úzkostné poruchy a rakovina prsníka. Roky života však uberá ženám aj diabetes či zlé mentálne zdravie.

Závery oficiálnych štatistík môžu nabádať na hľadanie riešení v sektore zdravotníctva. Ako však uviedol riaditeľ zdravotnej poisťovne Union Jozef Koma, osem miliárd eur v rozpočte ministerstva zdravotníctva pomáha znižovať iba desať percent mortality. „Všetko ostatné máme vo svojich rukách. Genetické predispozície a prevencia ovplyvňujú mortalitu zhruba v 30 percentách. Až 50 percent predčasných úmrtí môžeme ovplyvniť svojím životným štýlom. Teda tým, koľko spíme, ako sa stravujeme, koľko sa hýbeme a ako sa staráme o mentálne zdravie,“ uviedol.

Preventívna prehliadka v práci

Práve pracovné prostredie dokáže podľa J. Komu zásadným spôsobom ovplyvniť spomenuté atribúty vzhľadom na čas, ktorý zamestnanci v práci strávia. Zamestnávatelia síce nemôžu zamestnancov nútiť do návštev lekára a preventívnych prehliadok, môžu však zásadným spôsobom prispieť k prevencii. Ako k primárnej, tak k sekundárnej.

Primárna prevencia zahŕňa všetky činnosti, ktoré robí človek pre to, aby posilňoval svoje zdravie a žil plnohodnotný život. Ako uviedla Alena Kalajová z Národného onkologického inštitútu a zakladateľka skríningu na Slovensku, patrí sem predovšetkým zdravá životospráva, pohyb, dostatočný pitný režim či starostlivosť o psychiku. K sekundárnej prevencii zasa patria preventívne prehliadky aj tak-zvaný skríning, ktorého cieľom je vyhľadávať ochorenie v jeho včasnom štádiu, špeciálne pri onkologických chorobách. Ako dodala, v súčasnosti je možné absolvovať skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, rakoviny prsníka, krčka maternice a skríning rakoviny pľúc. Aj keď je na Slovensku 22 skríningových pracovísk, podľa A. Kalajovej stále nenapĺňajú svoje kapacity. Na skríningových programoch sa zúčastní zhruba len pätnásť percent pacientov, ktorí majú na skríning nárok. Dôvodom je nízky záujem zo strany pacientov, strach aj nedostatočné informácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa