Kravatiaci v horách
Vladimír Ravinger riadi divíziu finančných trhov v Poštovej banke. Cez deň „kravatiak“ manažujúci obchody finančnými derivátmi po práci rýchlo vymení oblek za športové oblečenie. Prípravu na náročný horolezecký výstup má mesiace dopredu starostlivo naplánovanú na dni, aby ju dokázal zladiť s rodinou a prácou. V. Ravinger patrí medzi manažérov, ktorí okrem pracovného a rodinného života žijú ešte jeden športový, horách.
Rady horalov
prežitie vo výškach podľa Vlada Ravingera
- Čokoládu či sladkosti majte vo vnútornom vrecku, čo najbližšie pri hrudi, inak z toho bude kameň a vylámete si zuby.
- Vo výškach treba veľa piť a prijímať minerály. Suchý horský vzduch a vietor dehydrujú, ale človek to necíti.
- Radšej mať cepín a nemať mačky, ako mať mačky a nemať cepín.
- Keď idete v lanovom družstve cez ľadovec, nikdy sa neodpájajte z lanového družstva ani pri malej alebo veľkej potrebe.
- Keď zmoknete alebo sa spotíte, prezlečte sa do suchého a zalezte do spacáka obložení mokrými vecami. Telo svojou teplotou všetko do rána vysuší, aj topánky.
- V noci je dobré mať v spacáku prázdnu litrovú plastovú fľašu. Po potrebe poslúži aj ako skvelý ohrievač.
„Stalo sa to na teambuildingu, išli sme s kolegami a horským vodcom na Vysokú a celý čas, čo sme šliapali, bolo blato a hnusne sychravo. V jeden moment sme sa z tej psoty vynorili a ocitli sme sa nad morom snehobielych oblakov. Celá tá tatranská nádhera mi zrazu udrela do očí a odvtedy mi ostala v srdci,“ hovorí finančný manažér o tom, ako sa do jeho života dostali kopce a výšky.
Horám ostal verný, postupne zvyšoval náročnosť a absolvoval vysokohorské kurzy, aby sa naučil všetko o snehu, ľade, lavínach, trhlinách a prežití v extrémnych podmienkach. Dnes má za sebou niekoľko alpských končiarov, Mont Blanc, päťtisícovku Elbrus a ústup spod vrcholu sedemtisícového Pik Lenina. „Neprialo nám počasie,“ nevzrušene podotkne.
Vladimír Ravinger pod Pik Leninom (7 100 m n.m.) Zdroj: archív Vladimíra Ravingera
Obľúbený cieľ
Dvojtýždňová expedícia sa napriek tomu takmer skončila tragédiou, keď jedna z členiek výpravy spadla do trhliny v ľadovci. Pri zostupe podcenila hrúbku napadaného snehu, ktorým si chcela skrátiť cestu cez trhlinu. Snehový mostík povolil a horolezkyňa skončila v ľadovej vode na dne úzkej trhliny
„Našťastie si stihla strhnúť ruksak, takže sme ju pomerne rýchlo vytiahli a dokonca sa to obišlo bez omrzlín a odvozu do nemocnice,“ hovorí V. Ravinger, ktorý bol s ňou a ďalšími tromi ľuďmi pripútaný v lanovom družstve.
Pik Lenina patrí medzi najľahšie sedemtisícovky, takže je obľúbený medzi amatérskymi horolezcami. Hora však má na svojom konte už desiatky obetí a každoročne pribudnú ďalšie. „Takéto vysoké hory sú smrteľné a treba k nim pristupovať s rešpektom,“ hovorí V. Ravinger, ktorý pre zlé zvládanie výšky a riedkeho vzduchu celú expedíciu pretrpel. Ďalšie výpravy preto plánuje v nižších nadmorských polohách.
Alpská nádhera Zdroj: archív Vladimíra Ravingera