Na ďalekom východe – hornom Zemplíne a Šariši

Ak sa na návštevu Košíc „západniari“ veľmi nehrnú, tak potom o oblasti nazývanej často aj ďaleký východ to platí dvojnásobne. Veď kto už bol niekedy v Humennom, vo Vranove nad Topľou, v Snine, Stropkove či Medzilaborciach. Pritom tu sú pamiatky a atrakcie zaradené do svetového kultúrneho a kultúrneho dedičstva UNESCO, ako sú drevené kostolíky a bukové pralesy Karpát. Pri niekoľkodňovom pobyte sa tu dá optimálne spájať história, kultúra aj príroda a ešte aj relax pri vode. Hrebeňovka Poloninami má svoje čaro v každom ročnom období – a nikde na Slovensku nie sú počas jasných nocí lepšie podmienky na sledovanie hviezd, keďže je tu minimálny svetelný smog. V Humennom je krásny renesančný kaštieľ, v Medzilaborciach známe múzeum maliara, grafika, filmového tvorcu, predstaviteľa amerického hnutia pop art, Andyho Warhola. Keď sa vám nebude chcieť putovať od jedného dreveného kostolíka k druhému, tak v Uliči je skanzen ich miniatúr, kde sú v mierke 1 : 10.

Kto zatúži v týchto končinách po kúpaní a vodných športoch, na Domaši má jedno aj druhé a blízko slovensko-ukrajinských hraníc úplnú špecialitu – jazierko v lome Beňatína, ktoré pre tyrkysovú farbu vody volajú aj malé Chorvátsko. Keď sme už pri vodných plochách, neďaleko je aj jazero Morské oko, ktoré je najväčším sopečným jazerom na Slovensku. Okúpať sa v ňom síce neokúpete, lebo je to prísne zakázané, ale prechádzka popri ňom po náučnom chodníku je mimoriadne zaujímavá. 

Dovolenka trochu inak. Vybrali sme tipy na letné cestovanie po Slovensku

Pravoslávny kostol v Smolníku Zdroj: Braňo Molnár

Keď je v Bratislave tridsať

Nízke a Vysoké Tatry sú v preferenciách každého, koho sme oslovili, veľmi vysoko. Sú srdcovou záležitosťou šéfkuchára Jaroslava Žídeka. „Zatiaľ tu podnikáme len také malé prechádzky, aby si dcéra zvykla na turistiku, a postupne každý rok pridávame,“ hovorí. Pod Vysoké Tatry, do Gerlachova „za zvieratkami“ chodí rád s rodinou aj Martin Záhradník, manažér reštaurácie Fou Zoo v Bratislave. Bohuš Hlavatý, predseda Predstavenstva Tatry mountain resorts, hovorí, že keď je v Bratislave viac ako 30 stupňov Celzia, sťahujú sa s rodinou do Jasnej a Tatier, kde sa podľa neho dá v noci spať bez klimatizácie a cez deň športovať aj inde ako vo vode. „ Chodím tam liezť na skalky a jazdíme na bicykloch,“ spresňuje.

Za zvieratkami a na bicykli

Čím zaujať malé deti? Zvieratká sú stávka na istotu. M. Záhradník chodí rád s rodinou okrem Gerlachova „za koníkmi“ do areálu Rozálka v Pezinku, výborným tipom pre mimobratislavčanov s deťmi je podľa neho bratislavská zoo. Na malé výlety chodia k susedom k Neziderskému jazeru. Jeho blízkosť a rakúske cyklistické chodníky si pochvaľuje aj Ľuboš Fellner. „Z centra Bratislavy to máme na bicykli do Rakúska 15 minút. Perfektné cyklistické cesty, s deťmi chodíme okolo Neziderského jazera, sú tu výborné vinárničky pre rodičov. Alebo sa niekde vlakom necháme vyhodiť na Donauradweg z Passau do Viedne…“ K susedom, ale južným chodí na dovolenku rád aj J. Žídek. „Moja žena ma zobrala na Balaton, ktorý mne osobne nič nehovoril a prvý kontakt s týmto jazerom bol rozpačitý. Ale zapáčilo sa mi tam a každé leto pár dní strávime v Balatonfürede ,“ dopĺňa svoj zoznam.

Utajené ostrovy

Kde sa ubytovať a najesť. Nájsť ubytovanie a jedlo, ktoré by spĺňali náročnejšie kritériá, môže byť (a je) v turisticky nerozvinutých regiónoch problém, lebo aj tu platí, že keď nie je dopyt, nie je ani ponuka. V rámci projektu TREND TOP Reštaurácie a hotely (www. restauracie.etrend.sk) sme niekoľko hotelov a reštaurácií na juhu a východe Slovenska navštívili, takže pár tipov máme. V oblasti Domaše je to určite nový štvorhviezdičkový hotel Zelená lagúna, ktorý je postavený priamo na jej brehu, v Humennom zase hotel Karpatia. Na Gemeri je prísľubom nadštandardných ubytovacích a stravovacích služieb krásne zrekonštruovaný zámok v Haliči, aj keď úroveň vybavenia počas našich návštev (dúfajme, že dočasne) presahovala úroveň služieb. Zato výborne sme jedli aj boli obslúžení tam, kde by sme to nečakali – napríklad v reštaurácii Pizza Piazza v Plešivci.

Obľúbené miesta „cestovkárov&. Nedávno sme sa pýtali majiteľov cestovných kancelárií na ich obľúbené miesta pre letné zahraničné dovolenky, teraz pridávame, kde sa im páči na Slovensku. Tibor Bajaník z CK Fifo bol s rodinou objavovať drevené kostolíky na východe Slovenska pri Svidníku – Bodružal, Príkra, Nižný Komárnik. „Keď už sme boli tam, zaviedol som deti aj na Duklu. Boli náramne prekvapené a užasnuté z tohto miesta. Podobné príjemné prekvapenie sme zažili pri návšteve Čiernohronskej železničky, ktorá začína v obci s čarovným názvom – Chvatimech. Nečakaným zážitkom bola aj návšteva skalných obydlí v Brhlovciach neďaleko Levíc. Myslím si, že o tomto mieste vie len veľmi málo ľudí,“ hovorí. Na relaxačné pobyty chodia do Vysokých Tatier, kde sa podľa neho v posledných rokoch služby výrazne zlepšili. Obľúbeným miestom Nory Fedorovej z CK Satur ešte z obdobia, keď sprevádzala zahraničných turistov po Slovensku, je Červený kláštor s liečivými tajomstvami frátra Cypriána, plavba na plti po Dunajci a drevené kostolíky. Tiež má rada Štrbské pleso a v posledných rokoch si obľúbila aj Piešťany. „Vyhovuje mi ich pohodová atmosféra, mám rada výlety na bicykli do okolia a ako posledná z rodiny sa skúšam už druhý rok naučiť wakeboardovať.“ Ľubošovi Fellnerovi z CK Bubo sú na Slovensku blízke Biele Karpaty pri Trenčíne. „Rodičia tu majú chatu a chodievame sem každý rok so sprievodcami na školenie v nedotknutej prírode na úžasnej lúke,“ spomína.