Voda nás láka, aj keď sa vyberieme oddychovať vo vlastnej krajine. Akvaparky a najmä dobré wellness hotely s vodnými atrakciami sú podľa prieskumov formou oddychu, ktorá oslovuje domácich turistov na Slovensku najviac.
No dovolenka nemusí byť len o hoteloch s bazénmi a vírivkami vo vychytených regiónoch. Týmto kritériom sme sa riadili, keď sme sa zamýšľali nad tipmi na letné cestovanie po Slovensku. Miesta, ktoré sme vybrali, sú niekedy možno trochu od ruky, turistická infraštruktúra nemusí byť úplne top, ale toto všetko je vynahradené pôvodnosťou a pôvabnosťou krajiny – a ústretovými ľuďmi.
Obec baníkov a čipiek – Špania Dolina
Pôvabná dedinka 11 kilometrov od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je populárna medzi chalupármi, tých je tu takmer toľko ako stálych obyvateľov, a je dobrým tipom na pár dní v krásnom a pokojnom prostredí. Navyše, keďže sa nachádza v strede Slovenska, je dobre dostupná zo všetkých jeho častí. Okrem krásnej polohy, ktorá vynikne, keď sa ide človek prejsť ponad dedinu, ju urobila známou zachovaná ľudová banícka architektúra. Je dokonca Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Niektoré domy, v ktorých sa dá na privátoch aj ubytovať, majú vyše 400 rokov. V centre je známy banícky orloj, ktorý sa v lete otvára každú hodinu od deviatej do šiestej. Ako sa patrí, je tu kostol, krčma a potraviny s príznačným názvom Jedivo a potrebné.
V lete sa tu robia napríklad kurzy paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Na svoje si prídu milovníci technických pamiatok, je tu napríklad vytvorený Malý banský okruh, ktorý ich spája do ucelenej trasy, no dedina je aj dobrým východiskovým bodom pre turistiku v Starohorských horách a vo Veľkej Fatre. A kto by zatúžil po meste, Banská Bystrica s pekne urobeným historickým centrom je na skok.
Zdroj: Braňo Molnár
Na rozhraní Liptova a Oravy
Táto časť Slovenska, nachádzajúca sa na rozmedzí severného Liptova a Oravy, má svojich skalných. Nie nadarmo sa hovorí, že tieto dve doliny patria medzi najkrajšie na Slovensku. Obidve sa dajú prejsť počas jedného dňa – okruh z Prosieku cez obidve doliny nám pohodlným tempom trval niečo vyše šesť hodín. Za parkovanie na stráženom parkovisku sme platili, zato sme však dostali mapu obidvoch dolín aj s vyznačenou trasou – turistickým a náučným chodníkom. Prosiecka dolina je „divokejšia“ so svojimi skalnými stenami a tiesňavami, Kvačianska sa dá absolvovať aj s menšími deťmi, tiež ňou vedie náučný chodník s niekoľkými zástavkami. Miestnou atrakciou sú Oblazy so zrekonštruovanými mlynmi, jeden z nich je dokonca aj v prevádzke.
Kto chce vypadnúť z mestského ruchu, určite sa sem oplatí prísť nielen na jednodňový výlet, ale aj na dlhšie, ponuku ubytovania tvoria väčšinou chalupy, chaty a ubytovanie v súkromí – v Prosieku, Kvačanoch, vo Veľkom Borovom a v Hutách.
Na Slovensku sú aj pralesy. Zdroj: Braňo Molnár