Originálny darček
Urobiť (takmer) vlastnými rukami vianočný darček aj bez skúseností sa však dá aj úplne od stola. Zaoberá sa tým mladá slovenská firma, ktorá už stihla nazbierať desiatky tisíc používateľov po celom svete. Z jednoduchého dôvodu. Ide o pravdepodobne najjednoduchší nástroj na pokročilú tvorbu 3D. A navyše priamo v internetovom prehliadači, bez potreby čokoľvek inštalovať.
Postup je jednoduchý. Na stránke Vectary.com je potrebné sa najprv bezplatne registrovať. Hoci aj jedným kliknutím, pretože to ide aj pomocou Google alebo Facebook konta. Prvým krokom je krátka inštruktáž na základné používanie aplikácie. Potom sú dve možnosti. Prvou je vybrať si jeden z existujúcich projektov iného používateľa a upraviť ho podľa vlastného gusta. Alebo, samozrejme, môžete začať úplne na zelenej lúke. V tomto prípade na sivej mriežkovanej platni.
Šperk podľa predstáv
Presne takto to vyskúšala aj Petra, ktorá pracuje ako finančná špecialistka pre nadnárodnú spoločnosť a s 3D modelovanie nemala žiadne skúsenosti. Vectary ju hneď chytilo. Na základy potrebovala asi dve-tri hodinky skúšania a testovania. Potom sa rozhodla, že skúsi urobiť svoj prvý 3D šperk v tvare slov. Aplikácia podporuje všetky Google písma, čo bolo tiež uľahčenie. Stačilo si teda vytvoriť slovné spojenie a upraviť ho. Vectary už tiež podporuje priamu objednávku do Shapeways. Petra si na začiatok vybrala bronz. Za dvanásť dní mala svoj „vlastnoručne“ vyrobený šperk doma. Mimochodom, stálo to približne 25 eur.
3D vytlačený model vetroňa Zdroj: Petra Kasanická
Po novom by Petra mohla na tomto svojom šperku aj zarábať. Vectary len nedávno spustilo možnosť komerčného využívania 3D modelov vytvorených v ich aplikácii. Nie iba vo fyzickom svete. Ale napríklad aj pri tvorbe prezentácií, mobilných aplikácií alebo hier.
Takže nie je nutné chodiť po nákupných centrách a dokonca ani prezerať tucty e-shopov. Vianočná hviezda na vrch stromčeka v tvare Hviezdy smrti z Hviezdnych vojen sa dá jednoducho vytvoriť. Alebo náušnice pre priateľku či model vetroňa, ktorý zasa pre svojho starého otca vyrobila account manažérka Zuzana.
Nie je to finančne náročné a človek tomu môže venovať času, koľko chce a kedy chce. Hlavná je túžba držať v rukách niečo, do čoho človek vložil svoje predstavy a snahu. Tomu sa potom vraví pravý vianočný darček. Naučiť sa vyrábať 3D objekty má navyše aj celkom slušný potenciál do budúcnosti. Podľa správy spoločnosti Wohlers sa odhaduje, že do roku 2020 budú tržby z tovarov a služieb spojených s 3D tlačou dosahovať ročne až 21 miliárd amerických dolárov.
Už za dve stovky
Tvorba 3D objektov je ako mágia. Ak sa niekomu zapáči natoľko, že sa rozhodne tlačiť si rovno doma, má na výber desiatky modelov. Stolová 3D tlačiareň už je rovnako dostupné zariadenie ako robotický vysávač alebo smart hodinky. Aj v slovenských obchodoch sa už nejaký čas predávajú FDM tlačiarne (nanášajú jednu vrstvu roztopeného plastu na druhú) s hrúbkou vrstvy 0,1 mm za cenu od dvoch stovák eur. Nejde o nejaké skladačky, ale kompletnú tlačiareň pripravenú po vybalení na tlač. Samozrejme, s príslušnou aplikáciou na správu 3D tlače.
XYZprinting Da Vinci Mini Zdroj: XYZprinting
3D skener v mobile
Niekedy nie je nutné 3D objekt vytvárať. Stačí ho skopírovať. Problém je, že oproti 2D skenerom sú tie, ktoré zvládajú presne zosnímať trojrozmerný svet, komplikované alebo drahé. Alebo oboje. Často sa používa skupina desiatok zrkadloviek, ktoré urobia jeden záber z rôznych uhlov a softvér to potom všetko spojí do 3D formátu. Prípadne ide o ručné 3D skenery, ako napríklad modely od firmy Artec. Lenže tie sa cenovo pohybujú na úrovni od šesťtisíc eur. Na opačnej strane frontu sú už aj omnoho dostupnejšie riešenia. Pre domácich majstrov, ktorí sa neboja trochu experimentovať, je dostupný za približne sto dolárov systém založený na kamere Kinect z hernej konzoly Xbox. Praktickejšie riešenie typu „plug & play“ sú zasa rôzne kamery Sense, ktoré dokážu snímať objekt v troch rozmeroch. Model iSense sa dá pripojiť aj k iPadu a urobiť z neho prenosný 3D skener.
Sony Xperia 3D creator Zdroj: Sony
Doteraz sa v tejto oblasti pohybovali len výrobcovia, ktorí sa špecializujú na 3D. Ale tento rok sa do toho pustila aj spoločnosť Sony, čo je znakom, že sa tvorba trojrozmerných skenov a celkovo tvorba 3D objektov dostáva do mainstreamu. Sony nespravila žiaden dedikovaný 3D skener, ale zakomponovala túto možnosť do svojich tohtoročných vlajkových lodí – smartfónov Xperia XZ1 a XZ1 Compact. Silne sa spolieha na softvér, pretože tieto mobily majú len jeden fotoaparát. Ale majú aj dostatok výkonu na spracovanie nasnímaných dát. Aplikácia 3D Creator sa zatiaľ sústreďuje na skenovanie ľudskej tváre a hlavy. No pozná aj režim skenovania akéhokoľvek objektu. Stačí aplikáciu spustiť a postupovať podľa pokynov, ktoré názorne vedú k nahrávaniu videa z rôznych uhlov. Následne sa obraz pospája a vznikne 3D podoba tváre, ktorá sa jedným kliknutím dá vytlačiť v službe Shapeways. Vyžaduje si to cvik a aj dostatok svetla, ale potom sa aj laik dostane k pomerne kvalitnému výstupu.
Parneri projektu Použi Rozum