„Z hľadiska urbanistiky je budova, jej vzhľad, v konečnom dôsledku vedľajšia. Oveľa podstatnejšie je, ako plní svoju mestskú funkciu, ako je do mesta zasadená. V tomto malo Chicago veľké šťastie,” dodáva A. Gajdoš. Budovy a priestor medzi nimi tak mali možnosť sa postupne meniť spolu s mestom.
Obrovské sklady (Central Office Building na brehu rieky bol svojho času najväčším skladom na svete) dostali nový život, keď mesto prestalo byť obrovským prekladiskom tovaru. Dnes sú z nich buď kancelárie, alebo obytné priestory priamo nad riekou.
Pod vzhľad Millennium Parku na brehu jazera sa podpísali Frank Gehry či Zaha Hadid. Zdroj: Maňo Štrauch
Kukurice
Vzorovým príkladom sú Marina Towers hneď vedľa IBM Buildingu. Postavené ako finančne dostupné bývanie boli svojho času najvyššími betónovými obytnými vežami na svete. Bratislavčan by ich na prvý pohľad počastoval názvom „Kukurica“.
Spodné poschodia sú otvorenými garážami, býva sa vo vyšších podlažiach. Okrúhly tvar dobre odoláva sústavnému vetru a na sociálne byty majú veže vymoženosť, ktorá sa inde nevidí. V dolnej časti, zabodnutej priamo do rieky, majú veže kotvisko pre člny obyvateľov. „V zime tam z dna púšťajú bubliny, aby kotvisko nezamrzlo,“ vysvetľuje detaily sprievodca Victor.
Veže pred päťdesiatimi rokmi pod vedením architekta Bertranda Goldberga rástli rýchlo novátorskou metódou. Najprv vzniklo betónové jadro s výťahmi a okolo neho sa ako okvetné listy betónovali jednotlivé podlažia. Kto sa niekedy čudoval, ako rýchlo vedia rásť vežiaky, tak len zažíva nové a nové uplatnenie tejto metódy.
Trump Tower je novou dominantou. Zdroj: Maňo Štrauch
Wright stále priťahuje
Hlavným menom Chicaga je však Frank Lloyd Wright, najväčšie meno americkej architektúry. Hlavný člen takzvanej prvej chicagskej školy (tú druhú viedol jeho najprv priateľ a neskôr kritik L. Mies van der Rohe) je jedným z ťahákov Chicaga. Jeho nenápadný Robie House na začiatku univerzitného kampusu pochádza z roku 1909 a je zároveň jedným z prvých pamiatkovo chránených domov v USA.
„Občas nám tu zastane autobus plný japonských turistov, vystúpia a fotia si to tu. A potom pokračujú ďalej,“ hovorí Ľuboš Pástor z biznis školy Chicago Booth, ktorá sídli cez ulicu oproti Robie House. Hoci má budova školy o takmer sto rokov menej, jej architekti sa tvarom budovy, ktorá tvorí vzor takzvaného prériového štýlu, výrazne inšpirovali.
Kto pozná Wrightovu ikonickú stavbu Fallingwater, nájde jej základy práve v Robie House. Jeho ornamentálne okná sú klasickým vzorom upomienkových predmetov chicagských umeleckých ustanovizní. Nájdete ich od kalendárov cez secesné lampy po podšálky. Najväčšiu zbierku jeho budov (aj s odborným výkladom, ak návštevník chce) nájde záujemca v neďalekom Oak Parku.
Zdroj: Maňo Štrauch
Inovátor Mies
Keď do USA v tridsiatych rokoch prišiel L. Mies van der Rohe, mal už za sebou mimoriadne úspešnú kariéru v Európe a nasledovníkov v podobe modernistického hnutia Bauhaus. Za sebou nechal základ modernizmu, barcelonský pavilón z roku 1929, aj pre Slovákov najbližšie dielo, brniansku vilu Tugendhat.