Súd odvolanie zakázal

E. Mikurčík zase upozorňuje na iný, podľa neho nezákonný postup. Valné zhromaždenie, na ktorom boli on a jeho manželka odvolaní z funkcie konateľov, sa uskutočnilo aj napriek jeho odporu. A tiež napriek rozhodnutiu súdu, ktoré dosiahol vo svoj prospech. Sudkyňa vydala predbežné opatrenie a tento úkon zakázala, kým sa nerozhodne o vlastníckom spore, vyvolanom E. Mikurčíkom jednostranným odstúpením od zmluvy o predaji podielov spoločníkov. E. Mikurčík hovorí, že ho priniesol priamo na valné zhromaždenie, kde však eseťákov zastupovali len právnici.

Advokát M. Grunda a R. Hrubého tvrdí, že v čase konania valného zhromaždenia im toto neodkladné opatrenie ešte nebolo doručené. „Predbežné opatrenie sa stáva vykonateľným až momentom jeho doručenia,“ dodal.

Aj partneri Esetu sa snažili zaistiť budovy hotela tak, aby na ne mali dosah. V lete bez vedomia E. Mikurčíka zvýšili imanie v ADS Property, kde sa zase oni stali väčšinovým vlastníkom. Pohľadávky, ktoré má spoločnosť voči nim, keďže investície do hotela urobili formou pôžičiek, presunuli na finančného riaditeľa Esetu Milana Masaryka. Následne začali na katastri konanie o záložných právach na budovy v prospech M. Masaryka. Ich advokát vraví, že išlo o štandardnú obchodnú transakciu, ktorá bola reakciou na kroky spoločníka. Rozhodli sa tak potom, čo zistili, že chcel hotel previesť na svoju firmu.

Partneri Esetu podali trestné oznámenie, keďže podľa nich bol cez T. Hvožďaru podvodom zvýšený Mikurčíkov podiel v hoteli. Spochybňujú plnú moc, ktorou disponoval. Hoci bola vystavená pred dvomi rokmi, Mikurčíkov podpis bol overený len nedávno. Taktiež oznamujú, že E. Mikurčík previedol z firemných účtov Carltonu v prospech svojho súkromného dva milióny eur.

E. Mikurčík k tomu tvrdí, že si chcel zabezpečiť prostriedky na chod hotela. Mal obavu, že k nim pre nezhody s partnermi nebude mať prístup, a tak chcel dať dva milióny do notárskeho zálohu, aby mal z čoho vyplácať mzdy a platiť faktúry. Prevod sa napokon neuskutočnil. V septembri prišiel E. Mikurčík do priestorov Carlton Property, ktoré pred ním chránila ochranka, a mal pri sebe ďalšie neodkladné opatrenie súdu o obmedzení konateľských práv eseťákov. Konflikt vo firme riešila privolaná polícia do neskorých nočných hodín a kanceláriu, po dohode oboch strán sporu, na čas zavreli.

Čo bude s Carltonom, rozhodne zrejme až súd a o prípadných trestnoprávnych následkoch polícia. Aj E. Mikurčík podal viacero trestných oznámení, okrem iného pre podplácanie a skresľovanie údajov v hospodárskej a obchodnej evidencii, k čomu podľa neho malo dôjsť v súvislosti s „manipulatívnymi“ zápismi v obchodnom registri. Mikurčík napríklad rozporuje, že ho odvolali z pozície konateľa na základe podľa neho fiktívneho valného zhromaždenia a obchodný register navyše vedel, že existuje neodkladné rozhodnutie súdu, ktoré takéto odvolávanie úplne zakazoval. Súd zároveň rieši niekoľko sporov, kto je teraz skutočným majiteľom Carltonu. 

Smutná hotelová legenda

V Bratislave a ani na Slovensku nie je hotel s bohatšou históriou a zároveň s unikátnejšou polohou ako Carlton. Hotel s dnešným oficiálnym názvom Radisson Blu Carlton Hotel Bratislava získal základ súčasnej podoby pred vyše sto rokmi, ale hostinec s ubytovaním bol na jeho mieste už od 13. storočia. A od svojho otvorenia v roku 1913 to bolo miesto, ktoré bolo synonymom luxusu a noblesy. Zoznam jeho hostí sa dá čítať ako Who is Who vo svete politiky, biznisu a zábavy.

Celá kauza Carltonu: Ako eseťáci o hotel prišli

Hotel Carlton Bratislava - ilustračné foto Zdroj: Klearchos Kapoutsis, Flickr | CC

Koncom minulého storočia však jeho sláva pominula. Za socializmu začal chátrať a v roku 1992 ho pre zlý stav zatvorili, uvažovalo sa dokonca o jeho zbúraní. V roku 2001 však po náročnej rekonštrukcii znova otvoril brány a opäť sa zaradil do špičky najhonosnejších bratislavských hotelov. Investori okolo Erica Assimakopoulosa ako druhí majitelia obnoveného Carltonu po niekoľkých rokoch plánovali jeho interiéry obnoviť, pretože hotely morálne rýchlo zastarávajú a naopak – nároky hostí rovnako rýchlo rastú. Prišla však kríza, finančné problémy a v hoteli zaťaženom dlhom už modernizácia nebola reálna. V Bratislave navyše pribudlo niekoľko ďalších hotelov s lepším vybavením, aj keď nijaký z nich genia loci Carltonu nemá.

Legendárny hotel tak v podstate stále funguje v podobe, v akej ho pred šestnástimi rokmi otvorili. Má svoju klientelu, z hodnotení hostí napríklad na rezervačných portáloch vidno, že patrí medzi prestížne bratislavské zariadenia. Roky sa však čakalo, že na úroveň, na ktorú je históriou predurčený, ho môže pozdvihnúť až ďalší nový vlastník.

Keď komplex v auguste minulého roku kúpili spolumajitelia Esetu s Erikom Mikurčíkom, zdalo sa, že sú to vlastníci, ktorí nebudú potrebovať z každého vloženého eura okamžite naspäť dvojnásobok. Hovorilo sa o „emocionálnej investícii“.

Momentálne to však vyzerá, že opäť zostane len pri plánoch. Unikátny hotel, ktorý by mohol byť tým, čím je v Paríži slávny Ritz a vo Viedni napríklad Sacher, má smolu, že ho posledné desaťročia nevlastnili keď už nie hotelieri, tak aspoň ľudia so silným hotelierskym cítením.