Investori hotel kúpili spolu s developerom Erikom Mikurčíkom. (Na úvodnej fotografii z augusta 2016 zľava Maroš Grund, Erik Mikurčík, Erik Assimakopoulos a Rudolf Hrubý). Po roku ich spolupráca stroskotala. Firma Carlton Property, ktorá vlastní hotel, je paralyzovaná súdnymi rozhodnutiami, prípad vyšetruje polícia a obchodní partneri sa rozprávajú už len cez právnikov.

Ani jedna zo strán nechcela vzájomné spory najskôr oficiálne komentovať. Ako prvá problém s Carltonom potvrdila firma Eset. V stanovisku pre TREND pred týždňom uviedla: „Situácia okolo hotela nesúvisí s aktivitami spoločnosti. Jediné, čo v tejto chvíli môžu Maroš Grund a Rudolf Hrubý potvrdiť, je, že ju riešia právnou cestou.“

Obaja partneri Esetu podali na svojho spoločníka v Carltone trestné oznámenie, pretože sa domnievajú, že väčšinu v hoteli nadobudol podvodom a budovy hotelového komplexu chcel nezákonne a pod cenu previesť na svoju rodinnú firmu. E. Mikurčík to odmieta, tiež sa obklopil právnikmi a podáva návrhy na súd, aby blokoval konanie zvyšných dvoch majiteľov hotela. „Bolo mojou chybou veriť, že pozícia investora a spoločníka je kompatibilná. Veril som tiež, že Maroš Grund ako môj osobný priateľ ma nezradí a že značka Esetu pomôže celému projektu,“ komentoval pre TREND.

Ako to celé vzniklo

Keď partneri Esetu s E. Mikurčíkom hotel kupovali, bol na predaj už dlho. Bývalým vlastníkom bola skupina amerických investorov, ktorých viedol Erik Assimakopoulos, podnikateľ gréckeho pôvodu. Na Carltone v čase predaja visela vyše stomiliónová sekera kvôli nesplatenému úveru, ktorý poskytla slovenská UniCredit Bank.

Celá kauza Carltonu: Ako eseťáci o hotel prišli

Hotel Carlton Zdroj: Flickr / Klearchos Kapoutsis | CC

O zadlžený hotelový komplex prejavil záujem E. Mikurčík, ktorý v Bratislave podniká s realitami a hľadal, ako nápad financovať. V máji 2015 sa cez svoju spoločnosť ADS Property prihlásil do tendra. O projekte začal hovoriť najskôr s Marošom Grundom, s ktorým už vtedy mali spoločné podnikateľské aktivity. Vlastnia eseročku Arec 3, ktorá sa zaoberá realitnou činnosťou. Neskôr sa k nim pridal R. Hrubý. Do tendrového procesu sa zapojili v druhej polovici roka 2015. Výška súkromných zdrojov sa spresňovala po určení kúpnej ceny spolu s bankou. Investori napokon poskytli spolu 27 miliónov eur a E. Mikurčík mal hotel manažovať.

Transakcia sa uskutočnila tak, že eseťáci vstúpili do Mikurčíkovej spoločnosti ADS Property a cez ňu financovali kúpu hotela Carlton. Časť kúpnej ceny uhradila firma aj z úveru od VÚB vo výške okolo 30 miliónov eur. ADS Property sa následne stala jediným majiteľom spoločnosti Carlton Property, ktorej patrí hotelový komplex.

Noví majitelia mali spočiatku veľké plány na rozvoj hotela, ktorý má unikátnu polohu, keďže sa nachádza v historickom jadre hlavného mesta. Chceli ho prepojiť so Slovenskou národnou galériou a dostavať administratívnu budovu na Mostovej ulici. Rekonštrukcia si žiadala ďalšie milióny eur. O krátky čas sa aj to stalo predmetom sporu. Dobré vzťahy medzi spoločníkmi totiž nevydržali dlho.

„Veril som, že Maroš Grund ako môj osobný priateľ ma nezradí a značka Esetu pomôže projektu.“

R. Hrubý chcel do orgánov spoločnosti Carlton Property dosadiť svojho človeka Juraja Kostického, aby si zabezpečil kontrolu. Opieral sa o pôvodnú dohodu, že jedným z troch konateľov bude jeho zástupca. Ďalším mal byť E. Mikurčík a tretím Ján Bukovský z manažmentu hotelového komplexu. E. Mikurčík to odmietol, čo partneri Esetu vnímali ako ohrozenie svojich investícií.

E. Mikurčík zase za porušenie pôvodných dohôd považoval, keď chceli eseťáci investíciu do Mostovej zafinancovať zvýšením základného imania, čím by sa znížil jeho vplyv na spoločnosť. Rovnako nesúhlasil s návrhom prerozdeliť hlasovacie práva a vplyv, aby odzrkadľovali finančný vklad eseťákov do Carltonu.

Spor bol tiež o to, či obe spoločnosti – Carlton Property a ADS Property – zlúčiť do jednej, čo by dávalo zmysel, keďže obidve boli kvôli pôžičkám v predlžení. E. Mikurčík korporátnu konsolidáciu odmietol, pretože spoločníci už nechceli ako konateľov v zlúčenej spoločnosti schváliť jeho a jeho manželku Zuzanu Kalmanovú a v otázke konateľov nevedeli nájsť kompromis. Dohodnúť sa nevedeli ani na tom, či vymeniť operátora hotela, ktorým je v súčasnosti spoločnosť prevádzkujúca hotelovú sieť Radisson Blu.

Keď už bolo jasné, že trojica nenájde spoločnú reč, dal R. Hrubý ponuku na odkúpenie podielu E. Mikurčíka. Ten ju odmietol a navrhol, že on vyplatí investorov, a to za cenu investície a úrokov. To sa odohrávalo od začiatku roka 2017. Vtedy zhruba sa skončilo aj prímerie a obe strany podnikli kroky, ktoré sú v súčasnosti predmetom rozhodovania súdov a vyšetrovania polície.

Spor o Carlton (infografika vo väčšom rozlíšeni):

Celá kauza Carltonu: Ako eseťáci o hotel prišli

Zdroj: TREND.sk

Spoločníci vo vojne

V marci tohto roku podpísali E. Mikurčík a jeho manželka Zuzana Kalmanová, ktorí boli v tom čase konateľmi Carlton Property, kúpnu zmluvu, na základe ktorej chceli previesť časti nehnuteľnosti vrátane hotela na spoločnosť Arthur Consulting. Firma patrí E. Mikurčíkovi a jeho matke. Spoločníci o tom vtedy netušili. Podľa právneho zástupcu partnerov Esetu Martina Kocana boli nehnuteľnosti prevádzané za zlomok skutočnej hodnoty – približne 23 miliónov eur a dohodnutá kúpna cena bola vysoko neštandardná, keďže mala byť zaplatená do roku 2026.

Nehnuteľnosti boli prevádzané na spoločnosť vlastnenú pánom Mikurčíkom napriek skutočnosti, že sú zaťažené záložným právom v prospech VÚB,“ konštatoval právnik.

E. Mikurčík tvrdí, že rešpektovali pôžičky eseťákov, okrem kúpnej ceny na seba preberali aj pôžičku od VÚB a s manželkou chceli takto ochrániť Carlton Property pred bankrotom. „Má záporné imanie a hoci je bonitná a splácala svoje záväzky, hrozil jej vďaka správaniu mojich bývalých spoločníkov (ich vklady do spoločnosti boli formou pôžičiek, bez zmluvy) okamžitý cross default a konkurz,“ uviedol.

Návrh na vklad vlastníckeho práva však podal do katastra nehnuteľností až o niekoľko mesiacov, keď už vedel, že ho bývalí partneri chcú z Carltonu dostať preč. Konanie na katastri o vklade podľa neho neskôr sami prerušili.

Začiatkom leta R. Hrubý a M. Grund zvolali valné zhromaždenie s jediným bodom programu. Tým bolo odvolávanie konateľov, teda E. Mikurčíka a jeho manželky. E. Mikurčík reagoval odstúpením od zmluvy, ktorou predal eseťákom podiely v ADS Property, spoločnosti, ktorá je jediným spoločníkom firmy vlastniacej hotel. Dôvodom mal byť fakt, že za ne nezaplatili dohodnutých dvetisíc eur.

„Je absurdné, aby sa páni Grund a Hrubý vyhýbali zaplateniu 2 000 eur.“

V trestnom oznámení, ktoré eseťáci v prípade podali, uvádzajú, že v zmluve o odpredaji obchodných podielov chýbalo číslo účtu. Ich právny zástupca argumentuje: „Je vyslovene nelogické a absurdné, aby sa pán Grund a pán Hrubý vyhýbali zaplateniu odplaty za prevod obchodného podielu vo výške dvetisíc eur, ak vložili do spoločnosti ADS Property vlastné finančné prostriedky vo výške vyše 27 miliónov eur.“

Udiala sa ešte jedna významná zmena. E. Mikurčík sa zúčastnil na zvyšovaní základného imania v Carlton Property tak, že získal 92 percent a z M. Grunda a R. Hrubého sa stali menšinoví spoločníci. Urobil to cez svojho známeho Tomáša Hvožďaru, ktorý na obchodný register prišiel s plnou mocou na zastupovanie ADS Property, dovtedy jediného vlastníka Carlton Property.

T. Hvožďara priniesol na obchodný register rozhodnutie dovtedy jediného vlastníka ADS Property, ktorým povolil vklad E. Mikurčíka do hotela. Stal sa teda ako fyzická osoba ďalším spoločníkom. V tej chvíli sa podiely partnerov Esetu z dvoch tretín scvrkli na zopár percent. V tom čase bol pritom podľa eseťákov E. Mikurčík oprávnený konať už len spolu s ďalším konateľom ADS Property.

„Bola to obrana. V snahe ochrániť svoju pozíciu a účasť na projekte po zistení, že sa ma moji bývalí spoločníci snažia nelegálne odvolať, som zvýšil imanie,“ reagoval E. Mikurčík. Zdôraznil, že po tejto zmene upravil stanovy spoločnosti tak, aby peniaze z hotela naďalej plynuli do ADS Property, ktorú vlastnil na tretiny s R. Hrubým a M. Grundom. „V žiadnom prípade nechcem poškodiť bývalých spoločníkov a veriteľov. Spôsob zvýšenia imania nebudem komentovať, keďže je predmetom ďalších sporov,“ dodal.