Vďaka dosiahnutej dohode, ktorá umožnila, že obchod a preprava tovaru medzi európskou dvadsaťsedmičkou a Spojeným kráľovstvom naďalej prebiehajú do veľkej miery bez používania ciel a obchodných bariér, znamená brexit minimum zmien aj pre slovenské podniky. Hoci pred dohodou uzavretou koncom minulého roka tomu mnohé nenasvedčovalo.

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie však prinesie zvýšenie administratívnej záťaže, a tým zdržanie na hraničných priechodoch, čo môže viesť k predraženiu prepravy.

Clément Beaune
Neprehliadnite

Brexitom trestá Británia sama seba, tvrdí francúzsky minister

Odchodom Londýna z voľného trhu EÚ podnikateľom pribudla povinnosť preclievať rovnako ako v prípade dovozu či vývozu z tretích krajín, hoci takéto colné konanie sa v prípade splnenia podmienok ustanovených v pobrexitovej obchodnej dohode uskutočňuje s nulovou colnou sadzbou.

Automobilky majú skúsenosť

Aj tovar s nulovým clom však bude treba deklarovať a odbaviť, čo firmám prinesie najmä technické a administratívne prekážky.

Za podobných podmienok dokážu lepšie pracovať najmä vysokoexportné podniky, ktorými sú v slovenskom priemysle napríklad automobilky. Tie majú s týmto procesom skúsenosť na iných trhoch.

Ako informoval hovorca podniku Kia Motors Slovakia Ján Žgravčák, žilinská automobilka vyviezla od januára do novembra 2020 do Spojeného kráľovstva takmer štrnásť percent produkcie. To zaraďuje britský trh na prvé miesto spomedzi krajín, do ktorých spoločnosť Kia exportuje modely Ceed a Sportage.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa