S príchodom pandémie nového koronavírusu Sars-Cov-2 sa tisíce ľudí museli premiestniť z kancelárií do domáceho prostredia. Home office a výrazne obmedzená socializácia zapríčinili, že ľudia vo väčšej miere než doteraz pozerajú do obrazoviek. Podľa výsledkov reprezentatívneho prieskumu internetovej populácie od pätnásť rokov, ktorý robila agentúra Nielsen Admospehere Omnibus pre firmu ASUS, sú už Slováci otrávení z práce za počítačom. Okrem toho trpia bolesťami chrbta, očí či hlavy.
Štvrtina populácie vníma používanie informačno-komunikačných technológií (IKT) indiferentne a štvrtina ešte nie je otrávená. „Informácia o vysokom percente ľudí, ktorí už majú averziu voči pozeraniu do obrazoviek smartfónov, tabletov či počítačov, korešponduje aj s inými výskumami. Aj tie dokumentujú výrazné zvýšenie počtu používateľov aj času stráveného pred obrazovkami, či už na online platformách, alebo hraním videohier,“ komentuje výsledky prieskumu Michal Božík, psychológ a výskumný pracovník.
Neprekvapuje ho ani to, že negatívne efekty lockdownu častejšie vnímajú mladí ľudia. Chýbajú im totiž ešte návyky správneho používania technológií, aby im to nespôsobovalo problémy – to v praxi znamená, že n nemajú internalizované pravidlá, ako si robiť pravidelné prestávky, ako správne sedieť pri zariadeniach alebo si nevedia vytvoriť svoj štruktúrovaný režim.
Strach zo samoty a z konfliktov
Až 94 percent slovenskej online populácie po viac ako roku trvalého a prerušovaného lockdownu v prieskume potvrdilo, že práca z domu a online vyučovanie im prinášajú dve či viac rizík. Viac ako tri štvrtiny respondentov (a to zhodne vo všetkých vekových skupinách) potvrdilo, že najväčším rizikom je pre nich strata osobných údajov, pracovných kontaktov či izolácia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?