Slúchadlá sú neodmysliteľnou súčasťou života mnohých ľudí. Ich používanie je rôznorodé. Okrem počúvania hudby, podcastov či hrania hier sa čoraz viac používajú aj pri konferenčných hovoroch. Práve na tento spôsob komunikácie si mnohí musia zvyknúť, pretože pre pandémiu koronavírusu sa z domácností stávajú provizórne kancelárie. Doma zostala aj väčšina žiakov, ktorí musia disponovať vybavením na dištančnú formu výučby. Nikto nevie, ako dlho tento stav potrvá, a preto sa mnohí rozhodli kupovať novú elektroniku. Väčšina veľkých obchodov hlási, že z niektorých druhov elektroniky sa môže stať na určitý čas nedostatkový tovar.
Dôležitý mikrofón a komfort
Slúchadlá na konferenčné hovory musia v prvom rade disponovať mikrofónom. Pri tomto type slúchadiel nie je kvalita zvuku veľmi dôležitá, no používateľ si kupuje slúchadlá na rôzne ďalšie použitie. Na trhu je množstvo modelov, ktoré spĺňajú vysoké kvalitatívne štandardy za prijateľné ceny. Nie je však slúchadlo ako slúchadlo. Pri výbere by sme sa mali pozerať na niekoľko špecifikácií vrátane konštrukcie, komfortu či pripojenia. Zamerať by sme sa mali predovšetkým na konštrukciu. Tých je hneď niekoľko. K dispozícii na trhu sú slúchadlá do uší, takzvané „pecky“, ktoré nájdeme pribalené najčastejšie k mobilnému telefónu. Tento typ nesedí každému, usadenie v uchu má vplyv na kvalitu zvuku, preto patrí skôr do najlacnejšej cenovej kategórie. Pár kúskov sa však nájde aj v najvyššej kvalite. Ďalším typom sú „štuple“, ktoré sa zasúvajú do zvukovodu o niečo hlbšie, preto dobre tlmia okolité zvuky.
Dostupné sú od menej kvalitných až po najvyššiu triedu. Tento typ je vhodný aj na športovanie, pretože nevypadáva z uší. Dlhšie použitie však môže byť nepohodlné. Vhodné sú aj pre ľudí, ktorí často cestujú. Na trhu nájdeme aj slúchadlá na ucho, ktoré ležia priamo na ušiach, no neprekrývajú ich. Veľkou nevýhodou je horšie tlmenie okolitých zvukov, čo spôsobuje nižšiu kvalitu zvuku a rušenie okolia tým, čo počúvate. Aj v tomto prípade na trhu nájdeme menej či viac kvalitné slúchadlá. Niektoré z nich ponúkajú aj možnosť kompaktného zloženia. Posledným rozšíreným druhom sú slúchadlá okolo ucha, ktoré prekrývajú celé ucho. Používajú sa na domáce počúvanie hudby, pri hraní hier, no niekto ich využije aj pri športe bez prudších pohybov. Ponúkajú dobrý zvuk. Výhodou je komfort pri dlhšom počúvaní, nevýhodou veľkosť a neskladnosť.
Slúchadlá, ktoré budeme používať najmä na konferenčné hovory a občasné počúvanie hudby, by mali byť pohodlné, preto je vhodné zvoliť slúchadlá okolo ucha, ktoré poskytnú dostatočný komfort aj pri dlhších hovoroch. Pri výbere pozerajte aj na použité materiály. Ideálny je textil, velúr či umelá koža. Dôležité je, aby boli odolné, no zároveň sali pot a tlmili okolitý zvuk. Čoraz obľúbenejšie sú štupľové slúchadlá, ktoré dobre tlmia okolitý zvuk. Navyše niektoré modely poskytujú intuitívne ovládanie gestami, čo ocenia vyťažení ľudia, ktorí potrebujú byť v spojení väčšinu dňa. Obľúbené sú modely od výrobcov smartfónov ako napríklad Apple, Samsung, Huawei či Xiaomi.
Nie je bezdrôtové ako bezdrôtové
Z hľadiska pripojenia poznáme káblové a bezdrôtové slúchadlá. Káblové spravidla poskytujú lepší zvuk, pretože pri prenose nedochádza k stratám na kvalite. K stolnému počítaču či notebooku sa pripájajú 3,5 mm konektorom alebo USB. Nevýhodou je kábel, ktorý obmedzuje pohyb. Bezdrôtové slúchadlá poskytujú voľnosť a medzi používateľmi ide o čoraz obľúbenejšiu voľbu. Tento typ slúchadiel je možné používať aj pri športovaní, väčšina je odolná proti vode a znečisteniu. V súčasnosti je na trhu množstvo modelov, ktoré ponúkajú veľmi kvalitnú reprodukciu zvuku. Nevýhodou je nutnosť nabíjania pre absenciu kábla, no niektoré majú výdrž aj niekoľko hodín. Bezdrôtové slúchadlá delíme na tie, ktoré sa k zariadeniu pripájajú technológiou bluetooth, a rádiofrekvenčné, ktoré využívajú wi-fi. Pri bezdrôtových slúchadlá treba dávať pozor na kodeky. Tie sa starajú o prevod signálu, ktorý komprimujú alebo dekomprimujú, čo sa odráža na výslednej kvalite zvuku. Základný kodek je SBC, ktorý je súčasťou technológie bluetooth, a preto je podporovaný vždy. Ďalším je LDAC od spoločnosti Sony, v súčasnosti sa nachádza už aj
v slúchadlách iných značiek. ACC je kodek využívaný zariadeniami Apple a AptX HD kodek je vo väčšine lepších modelov smartfónov Android. Medzi ďalšie parametre a funkcie, ktoré vplývajú na kvalitu zvuku, patrí technológia aktívneho potláčania okolitého zvuku. Lepšie modely umožňujú túto funkciu ponechať zapnutú alebo ju jednoducho vypnúť podľa potreby. Vhodná je na rušných miestach, kde treba eliminovať okolitý ruch. Dôležitým parametrom je citlivosť, ktorá sa uvádza v decibeloch. Hovorí o tom, ako hlasno budú slúchadlá hrať s čo najmenším vplyvom na batériu. Platí, že čím vyššie číslo, tým hlasnejšie hrajú. Dôležitým parametrom je frekvenčný rozsah, ktorý hovorí o tom, aké frekvencie zvuku dokážu slúchadlá reprodukovať. Udáva sa v hertzoch a platí, že čím je rozsah väčší, tým sú slúchadlá lepšie.
Je z čoho vyberať
Na trhu je veľa druhov od mnohých značiek a v rôznych cenových hladinách. Ak berieme do úvahy, že používateľ slúchadlá využije nielen na konferenčné hovory, ale bude si chcieť vypočuť aj kvalitnú hudbu, tak odporúčame nasledujúce modely. Vhodnou voľbou najmä pre majiteľov zariadení Apple sú bezdrôtové slúchadlá Apple AirPods Pro. V tomto prípade ide o štupľové slúchadlá s univerzálnym tvarom a tromi veľkosťami štupľov. Disponujú funkciou aktívneho potláčania hluku, odolnosťou proti potu a vode IPX4 a intuitívnym ovládaním. Neoddeliteľnou súčasťou je nabíjacie puzdro, vďaka ktorému vydržia 24 hodín prehrávania. Výhodou je rýchle spojenie s ďalšími zariadeniami značky Apple, moderný dizajn a kvalitná reprodukcia zvuku. Nevýhodou je strata komfortu pri dlhodobom používaní, nižšia výdrž v porovnaní s inými slúchadlami a vyššia cena, ktorá sa začína na sume 203 eur.
Ak sa vyberiete zlatou strednou cestou, nič nepokazíte, ak zvolíte napríklad niektorý z modelov značky Jabra. Lacnejší káblový variant Jabra Evolve 40 Mono slúži výhradne na konferenčné hovory, no vypočujete si na ňom aj hudbu. Disponuje mikrofónom s funkciou potláčania šumu, je tak zabezpečená kvalitná komunikácia bez ruchu. Pripája sa pomocou 3,5 mm konektora, USB alebo USB-C. Cena je od 67 eur. Drahší bezdrôtový model Jabra Evolve 65 Stereo tiež disponuje mikrofónom s funkciou potláčania šumu. Oproti verzii Evolve 40 Mono však má dve slúchadlá a ľahšiu hmotnosť. Jeho cena sa pohybuje od 124 eur. Najlacnejšou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Sony WH-CH510, ktoré poskytujú konštrukciu s otočnými mušľami a integrovaný mikrofón pre hands-free hovory. Výhodou je výdrž batérie 35 hodín a tlačidlá ovládania na mušliach, nevýhodou o niečo horší zvuk v porovnaní s drahšími slúchadlami, absencia funkcie potláčania šumu a krehká konštrukcia. Cena sa začína od 29 eur.
Účel
použitia
Slúchadlá rozlišujeme podľa rôznych parametrov aj na ďalšie
účely. Na bežné domáce počúvanie hudby sú vhodné slúchadlá bez mikrofónu.
Často bývajú lacnejšie ako tie s mikrofónom a ponuka modelov je
na trhu veľmi pestrá. Pri ich výbere treba uvažovať o tom, či budeme
slúchadlá používať výhradne na domáce účely alebo si ich občas so sebou
zoberieme aj na cesty. Slúchadlá na doma sú určené hlavne na dlhodobé
počúvanie, preto netreba zabúdať na komfort. Vhodné je zvoliť slúchadlá
okolo ucha.
Herné slúchadlá sú špecifické tým, že sú primárne určené pre
hráčov hier, ktorí si potrpia na kvalitnú reprodukciu audia pre rôzne
zvukové efekty, ako sú napríklad výbuchy či streľba. Tento typ slúchadiel
sa vyznačuje vysokou kvalitou vyhotovenia, veľmi kvalitným zvukom
a často je vybavené mikrofónom, ktorý umožňuje komunikáciu
s ostatnými hráčmi. Aj v tomto prípade sú vhodnejšie slúchadlá
okolo ucha, pretože treba myslieť na komfort pri dlhšom hraní hier. Čo sa
týka pripojenia, vhodnejšie sú káblové, ktoré spravidla lepšie hrajú.
Herné slúchadlá vďaka kvalite zvuku možno používať aj na bežné počúvanie
hudby.
Pre veľkých milovníkov hudby sú najvhodnejšou voľbou takzvané hi-fi (high
fidelity) slúchadlá, ktoré dokážu prehrať zvuk v najvyššej kvalite.
Výhodou je aj to, že okrem čistého a bohatého zvuku často vynikajú
kvalitným spracovaním z prémiových materiálov. Slúchadlá sú vhodné
pre hudobných fajnšmekrov, ktorí počúvajú hudbu v kvalitných
formátoch, no hodia sa aj do štúdií. Ideálnou voľbou v tomto prípade
sú slúchadlá okolo ucha. Ak sa častejšie presúvate, vhodné je zvoliť
slúchadlá do uší v podobe štupľov.
Samostatnou kapitolou sú športové slúchadlá. Tie by okrem kvalitnej
reprodukcie zvuku mali byť vyrobené z odolných materiálov, ktoré
odolajú vode i znečisteniu. Zo športových slúchadiel sú obľúbené
najmä štupľové, pretože väčšine používateľov najlepšie sedia v ušiach
počas športových výkonov. K dispozícii je množstvo druhov, pričom
niektoré značky spolupracujú pri ich vývoji aj so známymi výrobcami
športového oblečenia.