Koláče s Hamásom
Počas štúdia sa Daniele podarilo na mesiac dostať na výmenný pobyt na Al-Mustafa University v iránskom Qome. Do mesta, ktoré bolo jedným z centier šírenia Islamského štátu. Navštívila dom Chomejního, Perzepolis a iné miesta. Napríklad lokálnu centrálu Hamásu. Áno, reč je o polovojenskej islamistickej organizácii. Vnímala to ako zaujímavú skúsenosť a nič dramatické sa neudialo. Ľudia z Hamásu boli priateľskí a tolerantní, dokonca si mohla zložiť hidžáb. Hostiteľ sa ospravedlňoval za neprítomnosť sluhu a slabý proviant. Zaujímavé bolo, že si pamätal študentov, ktorí prišli na návštevu pred rokom, a vedel aj názvy ich dizertačných prác.
Momentka z návštevy Hamásu v Iráne Zdroj: Archív Daniely Tlumačovej
Keď sa Daniela so spolužiačkou vybrali na toaletu – a to podľa pokynov na iné poschodie budovy – po návrate ich čakala zdesená otázka, prečo boli na záchode v kanceláriách organizácie Hizballáh. Následne sa dozvedeli celú story. Budova vraj pôvodne patrila židovskej rodine, ktorá ju predala iránskej vláde a tá ju darovala Hizballáhu. A organizácia časť budovy prenajíma Hamásu. Ako suvenír dostali návštevníci „firemné“ tašky a 3D mapu Jeruzalema, samozrejme, ako hlavného mesta Palestíny.
Hlas opice
Počas školy začala Daniela pracovať aj ako tlmočníčka. Prvý džob si vygooglila a ďalšie sa už nabaľovali ako snehová guľa. Prekladá zo slovenčiny a češtiny do angličtiny a opačne. Najčastejšie pracuje na súde a pre sociálnu poisťovňu. Slovákov a Čechov je v Londýne veľa, takže práca sa vždy našla. V posledných rokoch sa to však skomplikovalo. Zmena prišla s nástupom sprostredkovateľských agentúr a prechodom z úkolovej na časovú mzdu. Daniele sa napríklad stalo, že si ju objednali na desať dní súdneho tlmočenia, no človek sa na pojednávaní hneď prvý deň priznal a bolo po práci.
Hračka, ktorá hovorí Danieliným hlasom Zdroj: Fisher Price
Okrem toho si Daniela vyskúšala aj naozaj netradičný džob. Hračkársky gigant Fisher Price potreboval v londýnskom štúdiu nahrať hlasy hračiek pre lokálne svetové trhy. Ide o zvuky, ktoré bábiky či zvieratá vydávajú po stlačení tlačidla. Výsledok je, že aj v slovenských hračkárstvach môžete nájsť fialovú opicu, ktorá rozpráva ako Daniela. Jej hlas zaznieva aj z chodítka v tvare zebry, ktorá učí abecedu. Nebolo to úplne podľa jej predstáv, pretože sa pôvodne hlásila do úlohy psa.
Na turné s rockermi
Aj keď sa sama nestala speváčkou, nakoniec sa Daniele podarilo pričuchnúť aj k hudobnej scéne. Hoci nepriamo, no vo veľkom štýle. Kapela jej priateľa bola predskupinou Adler’s Appetite, skupiny bývalého bubeníka Guns N’ Roses. Počas koncertovania v Španielsku ich mohla sprevádzať a zistila, že príbehy o divokých rockeroch nie sú prehnané. A to práve vďaka Stevenovi Adlerovi, ktorého mala česť spoznať a podopierať v ťažkých chvíľach. Pri natáčaní hudobného klipu sa zase spoznala s Brucom Dickinsonom, spevákom metalovej legendy Iron Maiden.
Po boku speváka Brucea Dickinsona z Iron Maiden Zdroj: Archív Daniely Tlumačovej
Od londýnskych spolužiakov sa aktívna Slovenka tiež dozvedala o kastingoch do reklám a filmových komparzov. Motiváciou tu bola jej dlhodobá túžba stať sa herečkou. Na prvý kasting sa dostala cez ponuku na internete a išlo o kampaň pre SkyTV. Danielu je však možné vidieť aj na videu UNICEF, dabovala reklamu na bicykle od BMW a dostala sa do reklamnej kampane Umbro. V sérii skupinových fotografií na športové oblečenie si ju vybrali aj na pár detailnejších záberov, a tak sa mohla sama na seba pozerať na bilbordoch v londýnskom metre.