Poplatky sú podstatné
Flexibilnejšie možnosti ponúkajú podielové fondy, hoci nemajú výhodu príspevku od firmy. Okrem voľnejšieho spôsobu čerpania úspor – po piatich a viac rokoch sporenia odpadá výstupný poplatok a niektoré riešenia v takýchto prípadoch odpúšťajú aj vstupný poplatok – je tu aj úspora na správe aktív. Kým DDS si účtujú za starostlivosť o peniaze takmer dve percentá, pri fondoch sa dá ísť aj pod jedno percento.
Pri nízkych úrokoch na trhu to znamená veľký rozdiel v konečnej nasporenej sume. Veľkým hitom v zahraničí sú indexové fondy: za správu si pýtajú 0,1 až 0,3 percenta a vynášajú presne toľko ako trhy, na ktoré sú nadviazané. Pri vhodnom výbere trhov navyše jednotlivé komponenty vedia zjemniť prepady: ak napríkladpadá Európa a stúpa Čína, vplyvy sa navzájom vyrušia a volatilita klesá.
Väčšia podpora štátu
Správcovské spoločnosti v zahraničí navyše najnovšie využívajú na investovanie automaty s umelou inteligenciou, ktorá im umožňuje ešte viac znížiť náklady. Aktívne spravované fondy sú drahšie a vedia dosiahnuť aj lepšie zhodnotenia ako indexy, ale nie zakaždým. Dlhodobé porovnania hovoria, že aktívni manažéri v priemere nedokážu prekonať index v 70 až 80 percentách prípadov. Úspora na poplatkoch je tak v dlhodobom horizonte zaujímavejšia než občasná možnosť prekonania trhu. I. Švejna hovorí, že je za širšiu štátnu podporu sporenia, ak bude zaručovať, že úspory klienti využijú primárne na zlepšenie penzie. Podobnú podporu už Slovensko malo. Vydržala však len jediný rok a finančné spoločnosti ich zároveň zviazali pomerne vysokými poplatkami.
Nie vždy je dobrým nápadom ísť do takzvaných dynamických fondov, ktoré postupne presúvajú aktíva z rizikovejších do konzervatívnych. Na tomto princípe fungujú DSS, ktoré sú však viazané na štátom nastavený dôchodkový vek. Súkromné úspory môže chcieť klient čerpať aj neskôr, nie je preto nevyhnutné aktívne presúvať prostriedky do dlhopisov. Akciové investície môžu niesť výnos aj po odchode do penzie.
Nové druhy sporenia
Do budúcnosti sa môže stať pre časť zamestnaných zaujímavým zdrojom príjmov aj firemný dôchodkový fond. Takzvaný štvrtý pilier, ktorý zamestnávateľovi poskytuje daňové výhody, ak zamestnancom sporí na dodatočnú penziu, na Slovensku od začiatku tohto roka prevádzkuje nadnárodná spoločnosť Continental Zvolen. Takéto riešenie je zaujímavé pre veľké firmy zhruba nad 500 zamestnancov. Pre firmy takýto fond poskytuje aj ďalšie výhody, napríklad spôsob, ako si dlhodobejšie udržať pracovníkov. To je v priemysle, ako je automotive, dôležitá devíza.
Výhodou štvrtého piliera, ktorý je de facto DDS pre veľké firmy, sú voľnejšie podmienky čerpania úspor. Nie sú také striktné ako v prípade DDS. A ak zamestnanec ostane vo firme dlhodobo, môže aj zásadne prispieť k výške jeho dôchodku. Obzvlášť ak sú peniaze investované do iných než konzervatívnych aktív. Keďže štvrtý pilier vychádza z európskej legislatívy, je prenositeľný aj do zahraničia. Pri práci v rovnakej firme v rôznych krajinách tak zamestnanec môže naďalej sporiť. Podobnú ľahkú dostupnosť nadnárodného sporenia prinášajú aj rôzne finančné startupy. Napríklad nemecká mobilná banka N26 má v ponuke aj investičné produkty, aj keď zatiaľ len na vybraných trhoch. Celoeurópska možnosť a jednoduché ovládanie však znamenajú možnosť pritiahnutia veľkého množstva aktív, a teda aj pravdepodobnosť nízkych poplatkov.