Robotickí spoločníci

Ďalšou kategóriou technológií, ktorá podľa predpovedí vizionárov „ľuďom zmení život“, sú robotickí spoločníci. Útle skrinky na kolieskach s roztomilými animovanými manga tváričkami na displeji majú človeku pomáhať pri check-ine v hoteli, pri nakupovaní, pri vyučovaní detí, pri starostlivosti o seniorov.

Roboti sa pohybujú autonómne, vedia sa vyhýbať prekážkam, vysvetľovať deťom zákony fyziky a učiť ich anglické slovíčka, postarším zasa pripomínať, že majú užiť liek alebo že niekto zvoní pri dverách. Popri relatívne neznámych prevažne čínskych firmách sa do sféry robotických spoločníkov púšťajú aj známe značky. Napríklad kórejská LG na CES priniesla tri nové verzie servisného robota: čašníka, vrátnika a pomocníka pri nakupovaní.

Prví robotickí spoločníci, ktorých môžete nielen obdivovať na výstavách, ale si ich aj naozaj kúpiť, sú pomerne jednoduchí, čo sa týka vloženej inteligencie a humanoidných čŕt. Ale vývoj napreduje.

Nový Sandbot Max od čínskej firmy Quihan má pohyblivé ramená, ruky a prsty, ktorými vie vytvoriť gestá ako „OK“, „Až po vás“ alebo „Pozor“. Okrem toho, že je plne autonómny, možno ho naprogramovať na veľký počet praktických aplikácií. Unesie pritom náklad s hmotnosťou do 75 kilogramov a vďaka štvorkolesovému šasi a automatickému vyvažovaniu by nemal nikdy spadnúť.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Sanbot Max: Robospoločník s pohyblivými rukami Zdroj: Jozef Andacký

Ukážkou vyššej inteligencie je zasa stroj taiwanského priemyselného inštitútu ITRI. S návštevníkmi veľtrhu si zahral scrabble, čím prezentoval svoje schopnosti v oblasti počítačového videnia, jemnej motoriky a strojového učenia. Dalo by sa polemizovať, či je scrabble vhodnou aplikáciou umelej inteligencie, keď pri ňom v zásade ide len o výber slovíčka z databázy s najvyšším bodovým ohodnotením, na čo stačí vcelku jednoduchý algoritmus.

Keď však robot vyskladá kocky s písmenami F, A, M, I, N a čakáte, že škodoradostne pridá E – aby vzniklo slovo famine (po slovensky, hladomor) –, no namiesto toho priloží G, takže výsledné slovo je faming (pochváliť), začnete uvažovať, či si stroj pri výbere poslednej kocky okrem vyššej bodovej hodnoty uvedomil aj jej skrytý význam.

Autá a mobilita

Už tradične si na CES-e na svoje prišli aj fanúšikovia technológií pre autá. Lasvegaský veľtrh technológií, a nie napríklad blížiaci sa marcový medzinárodný autosalón v Ženeve, si na svoj debut vybrala firma Byton, nováčik v segmente prémiových elektrických automobilov.

V skutočnosti firma s nemeckými zakladateľmi, ale čínskym zázemím a investormi viac než motorické vlastnosti zdôraznila technologickú výbavu svojho chystaného cross­overa SUV (zatiaľ je v štádiu plne funkčného prototypu).

Napríklad spätné zrkadlá na boku auta chýbajú, lebo ich nahradili kamery. Obraz z nich sa prenáša na palubný displej, ktorý siaha od ľavého okna až k pravému, tak­že je na ňom priestor pre klasické motorové ukazovatele aj na navigáciu či entertainment systém.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Byton: Prémiový elektromobil alebo smartfón na kolesách Zdroj: Jozef Andacký

Aj ďalšia technológia nahrádza klasiku. Namiesto kľúča sa auto odomyká pomocou rozoznávania tváre. Rovnakým spôsobom sa identifikuje vodič, ktorému auto nastaví jeho preferencie, napríklad polohu sedadla. Smart funkcie auta sa okrem páčok a ikon ovládajú hlasom a gestami.

Byton do auta integroval digitálnu asistentku Alexa, pomocou ktorej si počas jazdy môžete objednať aj nákup v supermarkete. Celková skúsenosť testovacích jazdcov spomedzi bežných používateľov bola, že auto, ktoré by sa malo do predaja dostať na budúci rok, pripomína smartfón na kolesách.

Toto prirovnanie nie je úplne od veci. Čoraz viac zavedených automobiliek smeruje k transformácii svojho biznisu od áut k mobilite. Napríklad Toyota na CES-e prezentovala platformu samojazdiacich a na diaľku ovládaných vozidiel na elektrický pohon, ktoré majú slúžiť ako pojazdné predajne.

Kým doteraz ste chodili do obchodov vy, po novom prídu obchody na online požiadavku za vami. A nejde len o nakupovanie potravín alebo oblečenia. Vozidlá veľkosti autobusu môžu slúžiť ako forma mestskej hromadnej dopravy alebo ako mobilné pracovné miesto či zubná ambulancia, ktorá on-demand príde pred bytovku.

Televízory

Tradičnou súčasťou veľtrhu vo Vegas sú prezentácie výrobcov televízorov. Zrejme nie je prekvapujúce, že sa už plne nastavili na skratku 4K, ktorá predstavuje ultravysoké rozlíšenie. Tento rok majú 4K telky v USA tvoriť polovicu všetkých predaných digitálnych displejov.

Novinkou je technológia MicroLED, ktorá by mala zabezpečiť ešte vyššiu kvalitu obrazu, čo sa týka farieb, jasu a podania čiernej. Výhodou technológie je tiež to, že umožňuje modulárne vytvoriť obrazovky veľkých rozmerov.

Napríklad Samsung prezentoval prototyp s uhlopriečkou 146 palcov (370 cm), ktorý príznačne nazval The Wall. Do predaja by táto telka mala prísť tento rok za „cenu menšej jachty“.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Zdroj: Samsung

Drony

Drony máme zafixované ako lietajúce stroje, ale začínajú prenikať aj do vody. Jedným z takých je PowerDolphin od firmy PowerVision.

Je prispôsobený na pohyb po hladine aj pod ňou, vo výbave má 4K kameru s možnosťou streamingu vo Full HD a batériu s dvojhodinovou výdržou. Ovláda sa na diaľku do vzdialenosti jedného kilometra a dosahuje maximálnu rýchlosť päť metrov za sekundu (18 km/h).

Poslúžiť môže ako robotický plavčík, smart rybár alebo ako prostriedok na vytvorenie mapy morského dna. Dokáže tiež zaznamenávať a na diaľku streamovať športové výkony pri surfovaní alebo zážitky pri šnorchlovaní pri koralových útesoch.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

PowerDolphin: Vodný dron Zdroj: PowerVision

Fototechnika

Mladšie ročníky to možno nepoznajú, ale dnešní štyridsiatnici majú drahocenné spomienky často zaznamenané na klasických kinofilmoch. V čase digitálnej fotografie a najmä možností na jej upravovanie a prezentáciu je to dosť nepraktické.

Riešením je digitálny skener, ktorý prevedie negatívy filmov do jpg súborov. Pomocou metódy interpolácie možno dosiahnuť veľkosť obrázka do 22 megabytov, pričom na zdigitalizovaných záberoch sa dá hneď upraviť vyváženie farieb, jas a kontrast.

Sken si buď prehráte na pripojenom TV, alebo si ho odnesiete na USB kľúči. A kto iný by mal prísť s takouto užitočnou vecičkou ako veterán analógového fotografovania – značka Kodak.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Kodak Scanza: Skonvertuje klasické filmy do digitálu Zdroj: Jozef Andacký

Zápisník z Vegas

Skanzen aj lunapark. Hotely na lasvegaskom Stripe tematicky imitujú rôzne časti sveta. Nájdete tu egyptskú pyramídu so sfingou (Luxor), Eifelovku s Víťazným oblúkom (Paris) aj Benátky s vodným kanálom a gondolami (Venetian).

Vybrať si možno aj z množstva atrakcií. Ponad hotel New York New York sa vinie horská dráha, v MGM Grand beží dvakrát denne šou kúzelníka Davida Copperfielda, v Luxore je výstava artefaktov z vraku Titanicu. Alebo zájdete na NHL, priamo na Stripe je základňa Vegas Golden Knights.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Zdroj: Jozef Andacký

Double-sized. Ako všetko v Amerike, aj veľtrh technológií má rozmery, na ktoré Európan nie je zvyknutí. CES prebieha na troch lokalitách, na jeho zbežné prebehnutie potrebujete aspoň dva dni. Organizátori návštevníkom sčasti pomáhajú aspoň tým, že vystavovateľov združujú podľa produktových kategórií a cieľových skupín.

Čínska invázia. Väčšina vystavovateľov je pre slovenského návštevníka úplný no name. Mnohé z nich zrejme nepoznajú ani Američania, pre ktorých sú vystavované produkty primárne určené. Celá tretina firiem (1 326) prišla z Číny, z nich takmer 550 má v názve slovo Shenzhen (Šen-čen), čo je mesto a veľký technologický hub na hraniciach s Hongkongom. Amerických firiem bolo vo Vegas „len“ o štyristo viac než čínskych.

Slovenská stopa. Už po štvrtýkrát sa na veľtrhu predstavil výrobca powerbánk Culcharge. Prítomnosťou v Las Vegas chcel podčiarknuť dôležitosť amerického trhu pre svoj biznis.

Druhým našincom na CES-e bol Sygic ako dodávateľ in-car navigácií pre automobily značky Ford. Vo Vegas predstavil novú funkcionalitu, kalkulačku na výpočet alkoholu v krvi. Aplikácia na základe odpovedí vodiča (zadávaných zatiaľ cez dotykový displej, nie hlasovo) určí, či je preňho bezpečné šoférovať.

Aká bola honba za klenotom
 technológií
 vo  Vegas

Zdroj: Jozef Andacký

Cestu na CES 2018 zabezpečil Slovak Telekom.