V novembri totiž spoločnosť OpenAI predstavila četbot s názvom ChatGPT, ktorý postavil zo stoličky aj tých najväčších technologických skeptikov.
Cieľom technológií je vytvárať moderné pracovné prostredie. Umelá inteligencia (AI) bude preberať príliš zložité alebo jednoduché a monotónne úlohy, čím sa výrazne zvýši nielen produktivita firiem, ale aj samotných zamestnancov.
Generatívna umelá inteligencia sa dnes navyše denne využíva už v každej oblasti. Stará sa o ďalšie zjednodušenie práce a rozvoj kreativity. Veď v konečnom dôsledku aj aktuálnu obálku sme v TRENDE prvýkrát vytvorili prostredníctvom bežne dostupných nástrojov generatívnej umelej inteligencie.
V marketingu sa často používa skratka FOMO z anglického „fear of missing out“, čo v preklade znamená strach zo zmeškania alebo z toho, že o niečo prídeme. Do istej miery sa FOMO vyskytuje aj v prípade umelej inteligencie.
Tento strach môže v technologickom svete viesť k unáhlenému prijatiu nových technológií, čo napokon môže mať za následok negatívny vplyv na chod firemných procesov. Podniky sa predháňajú v implementácii umelej inteligencie, pretože sa obávajú straty konkurenčnej výhody.
To však neznamená, že AI by mala byť pretkaná celou firmou. Chopiť sa technológií s nadšením je v poriadku, no nie bez ich hlbšieho porozumenia. Potenciál umelej inteligencie je nepochybne obrovský, no očakávania by mali vychádzať z reality. Preto je dôležité, aby firmy investovali nielen do implementácie umelej inteligencie, ale aj do vzdelávania, aby lepšie pochopili, čo od nej môžu očakávať.
Na druhej strane mince je otázka regulácie. Zákonodarcovia si uvedomujú, že rozvoj AI je príliš rýchly, a preto je nevyhnutné, aby boli stanovené jasné etické a právne rámce.
Umelá inteligencia nevyhnutne zasahuje aj do pracovného trhu. Generatívna AI a jej nástroje budú trh formovať ešte výraznejšie. Milióny pracovných miest zaniknú, no milióny nových vzniknú. Je preto kľúčové, aby sa firmy už teraz sústreďovali aj na investovanie do rekvalifikácie a ďalšieho vzdelávania svojich zamestnancov, ktoré ich pripraví na nové výzvy.
Musí sa nájsť rovnováha medzi nadšením, implementáciou a reguláciou. Inak hrozí, že nadšenie sa môže zmeniť na rozčarovanie, ktoré môže priniesť nemalé problémy.