Aj pár nevšedností

Dominantou Galaxy S8+ je displej. Ale aj zvyšok mobilu pohladí oko. Zadná strana je pokrytá sklom a je rovnako zakrivená na všetkých štyroch okrajoch. Spojivom je kovový rám. Má to dva následky. Smartfón vyzerá úžasne. Elegantne aj futuristicky. Na druhej strane je to tekuté striebro a získava ocenenie najšmykľavejší mobil roka. Z rúk nám počas testovania asi trikrát spadol z výšky jedného metra. Ale prežil to bez ujmy. S krytom sa s ním bude narábať pohodlnejšie. A pri mobile za deväť stovák je nejaký druh ochrany doslova povinnosťou, hoci sa tým môže jemne otupiť jeho dizajn. Odolnosť proti vode a prachu ostala, už klasické opláchnutie sladkou vodou sa skončilo bez následkov.

Test Samsung Galaxy S8 Plus: Je to najmä o displeji

Zdroj: Samsung

Rozloženie ovládacích prvkov je štandardné, teda hlavný vypínač vpravo a ovládač hlasitosti vľavo. Dolná hrana ukrýva mriežku reproduktora, USB-C konektor a jack konektor. Chválime rozhodnutie dať do balenia slúchadlá od firmy AKG, ktoré sú citeľne kvalitnejšie než pri predchodcovi. Na opačnej strane je zas slot pre SIM a pamäťovú kartu. Jedna výnimka sa však našla.

Pod ovládaním hlasitosti je ešte jedno tlačidlo. Žiadna hardvérová spúšť fotoaparátu. Jeho stlačením sa spustí digitálny asistent Bixby od Samsungu. No umelá inteligencia, ktorá rozoznáva predmety na záberoch, ovláda domácu smart elektroniku alebo zobrazuje práve relevantné informácie, nebude pri spustení predaja aktívna. Musíme si pár dní počkať. Už jestvujú neoficiálne aplikácie, ktoré dokážu namapovať toto tlačidlo na spustenie iných aplikácií alebo funkcií. Galaxy S8 funguje na Androide 7.0, takže stále ostáva ďalšia umelá inteligencia, Google Assistant. Potom sa medzi nimi bude dať prepínať. 

Okrem Bixbyho má Galaxy S8+ aj iné špeciality. Napríklad ako prvý mobil na svete je vybavený Bluetooth 5.0 technológiou. Tá zvyšuje dosah a umožňuje posielať dva rozličné signály zo smartfónu do dvoch rôznych reproduktorov alebo slúchadiel. Tie zatiaľ dostupné nie sú, takže sme si to nemohli vyskúšať.

Test Samsung Galaxy S8 Plus: Je to najmä o displeji

Zdroj: Samsung

Druhou kuriozitou je skener dúhovky. Dva špeciálne objektívny nad displejom oči zosnímajú rýchlo a presne, rovnako ako to bolo pri Note 7. Fungujú aj so slnečnými okuliarmi. Navyše sa mobil dá odomknúť nasnímaním tváre. 

Prvá možnosť je plne funkčná, ale pri bežnom používaní menej praktická. Skenovanie trvá dlhšie ako pri čítačke odtlačkov a ešte je potrebné pozrieť sa do mobilu. Skenovanie tváre zatiaľ nie je úplne bezpečné a funguje aj pri ukázaní fotografie tváre. Takže ostáva čítačka odtlačkov, ktorá je blesková, len je príliš blízko objektívu fotoaparátu. Nestáva sa tiež často, aby rovno od výroby mal mobil bezpečnostnú funkciu pre súbory a aplikácie. V tomto prípade sa volá Zabezpečený priečinok. Ten funguje úplne separátne a súbory v ňom sú zaheslované a nemajú k nim prístup neželané osoby a ani ostatné aplikácie.

Znova neštandardný servis

Galaxy S8 a hlavne S8+ sú spolu s iPhonom 7 najdrahšími smartfónmi na trhu s výnimkou dizajnových kúskov s drahými kovmi a podobne. Túto investíciu môže trochu uľahčiť fakt, že majitelia novinky dostanú aj prémiový servis. Samsung ho spustil vlani pre Galaxy S7 s názvom MojeS7. Pri osmičkách sa premenoval na MojeGalaxy, ale parametre má rovnaké. Na čísle 0800 665377 budú mať používatelia k dispozícii špeciálnu infolinku, kde im poradia so všetkým, čo sa týka Galaxy S8. Ak sa mobil pokazí, príde si poň bezplatný kuriér. Navyše počas opravy získa zákazník náhradný smartfón S8. Ak sa zákazník rozhodne priniesť pokazený kus osobne na zákaznícke centrum v Bratislave, Žiline alebo v Košiciach, vybavia ho za menej ako hodinu. Ale pozor, táto extra starostlivosť sa vzťahuje len na mobily z rodiny Galaxy S z oficiálnej distribučnej siete. Pri takzvanom sivom dovoze možno pár eur ušetríte, ale o tento servis prídete.