Každý rok prichádzajú vlajkové lode od všetkých značiek s veľkým očakávaním. No Samsung to mal teraz o trochu divokejšie. Aféra s explodujúcimi batériami modelu Note 7 im urobila nevídanú, ale, žiaľ, negatívnu reklamu. Všimli sme si to na bežných ľuďoch v okolí, ktorých technológie veľmi nezaujímajú a už vôbec nevedeli, aký smartfón vyrába Samsung. Od minulej jesene však názov Galaxy poznajú. Túto reputáciu musel zlepšiť ďalší top model. Preto to mal o to ťažšie. Samsung v ôsmej generácii použil nevšedný dizajn, takže po estetickej stránke ho budú pravdepodobne poznať všetci už z diaľky. Stačí to v boji proti silným konkurentom od Sony, LG alebo Huawei?
Zdroj: Samsung
Teraz bez rámov
Či sa to niekomu páči alebo nie, rok 2017 nebude o búraní hraníc, ale o búraní rámov. Je to faktor, ktorý má výrazný vplyv na ergonómiu celého smartfónu. Najprv túto tému načal Sharp a jeho menej známy Aquos Crystal už pred takmer troma rokmi. Ale módu bez rámčekov naplno rozbehol minulú jeseň Mi Mix od Xiaomi. Z u nás zabehnutých hráčov v tom pokračuje LG G6, ktorý onedlho tiež príde do obchodov. A v obdobnej, ale ešte aj zakrivenej podobe v tom pokračuje Samsung Galaxy S8 a S8+.
Okrem iného to znamená zásadný posun v ovládaní Galaxy S smartfónov za celú ich históriu. Ikonické hlavné tlačidlo pod displejom je fuč. A povieme vám, chce to riadnu dávku zvykania si.
Displej je gro celého mobilu pri všetkých značkách. No tu má ešte zásadnejšiu úlohu. Estetickú aj funkčnú. Dá sa povedať, že sa takmer všetko točí okolo neho. Testovaný model S8+ má gigantickú uhlopriečku 6,2 palca. To je už územie plnohodnotných fabletov. Ale pozor, s rozmermi to je trochu iné. Najprv už spomenutý minimalistický rám. Potom je tu ešte nevšedný pomer strán 18 : 9. Je teda užší a dlhší než štandard.
Aj na to sme si trochu zvykali. Pri ovládaní jednou rukou palcom do ľavého horného rohu dočiahne len Saxana. Ale zas pomáha už známe gesto potiahnutia vpravo dole a obrazovka sa asi o štvrtinu zmenší a posunie do rohu.
Zdroj: Samsung
Potom tu máme videá a aplikácie. Tie na daný pomer strán nie sú stavané, takže sa čiernym pruhom niekedy nevyhnete. Respektíve napríklad pri YouTube videách sa roztiahne obraz na celú šírku, ale je tým logicky jemne orezaný hore a dole. Naplno fungujú, samozrejme, natívne Samsung aplikácie, Facebook a iné veľké aplikácie a aj fotoaparát má na výber fotenie do tohto pomeru strán. V nastaveniach sa ešte dá zapnúť, aby sa vybrané aplikácie automaticky roztiahli na celú obrazovku.
V podstate je displej vyšší o pás ovládacích softvérových tlačidiel. Tie podporujú aj rozoznávanie tlaku a na tlačidlo pre návrat domov sa dá pritlačiť v akejkoľvek situácii. Aj keď práve nie je zobrazené.
Zdroj: Samsung
Čítačka odtlačkov mala byť zakomponovaná priamo do displeja, ale na túto technológiu si ešte počkáme. Preto ju Samsung presunul na zadnú stranu. To by bolo v poriadku, veď to tak je aj pri desiatkach iných smartfónov. Lenže v tomto prípade je čítačka nie pod, ale vedľa objektívu fotoaparátu. To znamená permanentne ochytaný objektív. A aj keď si na to človek zvykne, fyziologicky je uhol ukazováka taký, že objektív vždy aspoň čiastočne pri odomykaní odkryje.
Takže hoci táto forma displeja vyzerá efektne, nie je úplne efektívna. Pomer strán 16:9 by sme privítali viac a aj hardvérové tlačidlo pod displejom. Alebo kompromis, čítačka by mohla byť na bočnej hrane ako pri modeloch Xperia od Sony. Na zakrivenie displeja sme mali možnosť zvyknúť si už od Galaxy S6 Edge. Je to zaujímavý dizajnový doplnok, ktorý niekomu sadne, inému nie. V tejto novinke podporuje aj zobrazovanie notifikácií farebnou linkou po jeho okraji. Aj keď notifikačná LED dióda nechýba. A nám nechýbajú aplikácie alebo kontakty, ktoré sa gestom vysunú z pravého zakriveného okraja.
Zdroj: Marián Biel
No aby sme nezabudli na jednu z najdôležitejších vecí – lepši displej sme v rukách ešte nemali. Super Amoled s rozlíšením 2 690 x 1 440 doslova núti sa len tak naň pozerať. Otvoriť si nejakú peknú fotografiu alebo obrázok a kochať sa. Perfektný kontrast a geniálne farby aj vďaka podpore HDR, dobrá viditeľnosť na priamom slnku a možnosť upraviť si charakter zobrazenia v prednastavených režimoch z neho robia neprekonaného displejového kráľa. Aspoň do chvíle, kým nedorazí Xperia XZ Premium so 4K obrazovkou.
Mimochodom, v nastaveniach Galaxy S8 sa dá prepínať medzi plným WQHD+ a full HD+ alebo HD+. Ak by niekto potreboval šetriť batériu. A ďalšie, mimochodom, kvôli prechodu na softvérové tlačidlá pod displejom sa prvýkrát v histórii dá v Galaxy S vybrať, či bude tlačidlo krok späť vpravo alebo vľavo. Mne vyhovuje vpravo, bližšie k palcu.