Kým pred viacerými rokmi predstavovali kybernetické útoky najmä všeobecne škodlivé vírusy, ktoré sa sami šírili dlhodobo a náhodne, dnes sú útoky cielenejšie – či už na konkrétnych používateľov a skupiny, alebo sú útoky nastavené s presne definovaným cieľom. Typicky je dnes veľmi silná forma útoku prostredníctvom phishingu.
Na nej je veľmi nebezpečný najmä fakt, že phishing je postavený na zneužívaní jednoznačne najslabšieho prvku v celom bezpečnostnom reťazci, ktorým je človek, čiže používateľ. Útoky sú postavené na ľudských chybách a na našej dôverčivosti a neznalosti.
Pri dnešnej typicky veľmi nízkej úrovni zabezpečenia vo firmách je ransomvérový útok často až prekvapivo úspešný a najmä vo firemnom prostredí vie spôsobiť obrovské priame aj nepriame škody.
Odborník na mobilné siete: 5G vytvorí nevídané príležitosti a zrod futuristických služieb
Cenné osobné údaje
Medzi zaujímavé a časté ciele radíme osobné údaje, identity používateľov a vzdialenú kontrolu nad zariadeniami – počítačmi či mobilnými zariadeniami používateľov.
„Hlavnou motiváciou útokov aj naďalej zostáva finančný prospech. Zmenil sa však spôsob monetarizácie – kým donedávna útočníci „kradli“ najmä prístupy do internetového bankovníctva, v súčasnosti používajú pre zisk najmä vydieranie,“ tvrdí Ivan Makatura, generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti.
- Na Slovensku dominuje Snake Keylogger
Najčastejším typom malvéru na Slovensku je takzvaný Snake Keylogger, zasiahol až deväť percent organizácií. Snake je modulárny keylogger, ktorý kradne heslá, môže monitorovať a zbierať vstupy z klávesnice a systémovej schránky obete. Môže zaznamenávať snímky obrazovky a zbierať prihlasovacie údaje z rôznych nainštalovaných softvérov na zariadení obete, ako napríklad Google Chrome, Mozilla Firefox či Microsoft Outlook. Prvýkrát bol objavený koncom novembra 2020 a jeho hlavnou funkciou je zaznamenávať vstupy z klávesnice a prenášať zozbierané údaje aktérom hrozieb. Následne útočníci ovládnu účty obete a žiadajú výkupné.
- 88 percent škodlivých súborov bolo na Slovensku doručených mailom
- Najčastejším typom škodlivých súborov doručených e-mailom je .exe (v júli 2021 to bolo 40 percent organizácii)
- Najrozšírenejším spôsobom zneužitia zraniteľnosti je vzdialené spustenie kódu, zasahuje 59 percent organizácií
Vzhľadom na záujem o osobné údaje, identitu či kontrolu nad počítačmi alebo vydieranie po úspešnom ransomware útoku nie je možné určiť, ktoré firmy sú pre útočníkov zaujímavé. Typ firmy alebo jej zameranie je v tomto prípade menej podstatné.
Scannovanie zraniteľností je zvyčajne plošná aktivita. Alebo naopak – identifikovaná zraniteľnosť je vecou náhody. Zaujímavou kategóriou je však zdravotníctvo. Úspešný útok je často pomerne devastačný pre nemocnicu a má potenciál napáchať veľké problémy aj pacientom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?