Ergonomickú stoličku so zabudovaným vykurovacím telesom a ventilátorom prezentovali na nedávnom summite ARPA-E Energy ako jednu z potenciálne uplatniteľných inovácií v rámci kancelárií.
Model, ktorý skonštruovali inžinieri z amerického strediska Center for the Built Environment, sa po sadnutí automaticky spúšťa na nastavenú teplotu. Tepelný, respektíve chladiaci systém sa podľa potreby aktivuje na sediacej aj chrbtovej časti, čo podľa portálu Citylab ocenia najmä tí, ktorých zvykne bolieť chrbát.
Prieskumy ukazujú, že väčšina pracovníkov nie je spokojná s teplotou v kanceláriách. Teplotu si v tomto prípade pracovník koriguje pomocou panela, ktorý sa nachádza pod opierkou na dosah ruky.
Súčasťou kancelárskej stoličky sú aj pripojenia wi-fi a Bluetooth, ktoré dokážu komunikovať s centrálnym vykurovacím a ventilačným systémom budovy či pracoviska.
Práva na predaj stoličky, ktorú nazývajú "the Hyperchair", získala spoločnosť Personal Comfort Systems. Oproti klasickým kancelárskym stoličkám stojí niekoľkonásobne viac. Aktuálna nákupná cena sa pohybuje na úrovni 1 900 dolárov (približne 1 700 eur) za kus, píše portál Wired.
The Hyperchair Zdroj: Citylab
Honba za znižovaním energií
The Hyperchair sleduje dva hlavné ciele. Okrem toho, že pracovník disponuje aj v otvorených kanceláriách vlastnou malou teplotnou atmosférou podľa osobitného vkusu, ide aj o snahu znížiť celkové náklady budov na energie.
Problém s nadbytočným vykurovaním či chladením riešia najmä v Spojených štátoch, kde je bežným zvykom púšťať klimatizáciu aj v miestnostiach, v ktorých sa práve nikto nenachádza.
Americké ministerstvo energetiky tak upozorňuje, že s nemalou časťou energií sa zbytočne plytvá, a nabáda inžinierov, aby pracovali na ekologickejších alternatívach, ako upravovať vnútornú teplotu kancelárií.
V porovnaní s bežnými ohrievačmi, ktoré využívajú približne 1 500 wattov, si nízkoenergetická Hyperchair vystačí s výkonom 14 wattov pri vyhrievaní a s necelými 4 wattmi pri chladení, vysvetľuje portál Citylab.
Hoci je stolička schopná zmeniť teplotu v blízkom okolí len o niekoľko stupňov, podľa simulácií aj drobná zmena má za následok veľké úspory energie. V závislosti od aktuálnej klímy predstavuje zmena jedného stupňa Celzia úsporu od 5 do 15 percent z celkovej spotreby energie budovy.