Ak by sme mali ale ostať aspoň čiastočne realistickí, s iOS sa môžeme hneď rozlúčiť. Apple ho pre ďalších výrobcov nesprístupní ani keby jablká pršali. Android je extrémne flexibilný a každý si ho môže prispôsobiť podľa seba. Nie je ale „blbuvzdorný“ a jeho rozšírenie je zas prekliatím. Útočníkom sa oplatí zamerať hlavne naň, aby sa škodlivý malvér dostal medzi čo najviac používateľov.

V poslednom čase sa nám čoraz viac páči Windows Phone 8.1. Má svoje nedostatky a nelogické prvky. Ale pri jeho používaní je cítiť snahu o unikátne možnosti ovládania a prehľadnosť. Navyše s príchodom Windows 10, ktorého jednou z hlavných tém je prepájanie platforiem, bude z mobilu malý počítač. Doslova. Bude sa dať pripojiť k monitoru, klávesnici a myši a ani s aplikáciami by nemal byť problém. Microsoft pred pár dňami oznámil, že pre vývojárov Android a iOS aplikácií bude pri Windows 10 neporovnateľne jednoduchšie urobiť verziu ich appky aj pre „okná“.

Dokonalý smartfón pre najbližších 12 mesiacov

Zdroj: Sony

Celá vyššie spomínaná výbava si bude želať vysoký výkon, takže by bolo vhodné nasadiť to najlepšie. Momentálne by to bol osemjadrový Snapdragon 810 od Qualcommu (nový Exynos Samsung nepustí z ruky). Pri testovaní HTC One M9 sme nejaké extrémne zahrievanie nezaznamenali, takže medializovaná aféra sa nám javí trochu prikrášlená. Qualcomm navyše už ponúka vylepšenú revíziu 2.1, ktorá má problém s chladením riešiť. Kapacita operačnej pamäte sú 4GB a ideálne je typu DDR4, ktorá je rýchlejšia než bežná DDR3. Lenže objavujú sa používatelia, ktorí majú práve so zlou správou tohto druhu pamäte problémy. Do výroby nášho ideálneho smartfónu ich ale isto doriešia.

Z ďalšej výbavy, samozrejme, nesmie chýbať nič, čím sú vybavené ostatné vlajkové lode. LTE, Wi-fi ac, Bluetooth 4.2, GPS, NFC, Glonass, trojica mikrofónov s aktívnym potlačením okolitého hluku a celá plejáda senzorov od barometra a teplomera cez gyroskop, infračervený port až po senzor priblíženia. Jednoducho bežná výbava.

A nakoniec batérie. Podmienkou je funkcia rýchleho nabíjania. Je to zatiaľ jediná cesta ako predlžiť čas používania smartfónu, keďže na nejaké palivové články si ešte počkáme. Ak si nabijem polovicu batérie za 15 – 20 minút, tak rýchlejšie vybíjanie prežijem. Navyše ale náš ideálny smartfón obetoval milimeter či dva zo svojej hrúbky, takže by si miesto mala nájsť aj batéria s kapacitou okolo 4500 až 5000 mAh. Radšej si zvolíme odolné telo než možnosť meniť batériu. So spomínanou kapacitou a rýchlym nabíjaním by s výdržou smartfónu nemal byť problém. V prípade potreby sa stále dá dať do vrecka namiesto sekundárnej batérie drobná externá batéria. Samozrejme, nechýba ani bezdrôtové nabíjanie. Veď o pár mesiacov bude nabíjacia plocha už na každom druhom bare alebo konferenčnom či pracovnom stole a palubnej doske auta.

Takže ako vyzerá náš ideálny smartfón roka? Displej zo Samsungu Galaxy S6 v tele HTC One 9 odolný voči vode ako Xperia Z3, s fotoaparátom z Panasonic CM1, hardvérovou výbavou toho najlepšieho, čo je momentálne dostupné a batériou s približne o polovicu väčšou kapacitou, než je štandard. To všetko bežiace na systéme Windows Phone (10). Už len vybaviť práva na patenty, zadať výrobu v niektorej čínskej fabrike, vybrať kreatívnu reklamnú agentúru a druhý Apple je na svete. Alebo možno aj nie. Ako by vyzeral váš ideálny smartfón roka?